Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 13 квітня, 02:22:38

Потенціал ромських громад посилиться завдяки молодим правозахисникам

12.01.2015   12:39Агенцiя

Завершується один із найцікавіших і унікальних проектів Всеукраїнської освітньої програми “Розуміємо права людини» - «Школа для молодих активістів ромських громад», що здійснювала ГО «МАRТ».

Цей проект став частиною довгострокової ініціативи, що спрямована на посилення інтеграційних процесів ромської громади, шляхом розвитку їх громадянської активності та інтеграції до загального правозахисного руху в Україні.

Перший етап проекту передбачав проведення семиденного тренінгу для групи молодих ромських активістів за програмою «Школи з прав людини для молодих активістів». Символічним стало те, що саме ювілейна 10-та Всеукраїнська школа з прав людини для молодих активістів програми «Розуміємо права людини» стала «ромською» школою.

Саме на цій школі, завдяки досвідченим тренерам та експертам Олександру Войтенко, Сергію Бурову, Володимиру Яворському, Михайлу Тяглому, Ірині Віртосу, Едіті Відавській - ромські активісти дізналися про основи прав людини, механізми їх захисту, основи та методи аналізу стану дотримання прав людини, а також технологію розробки власних проектів.

Особливу увагу тренери звертали на питання заборони дискримінації, толерантності, міжкультурного взаєморозуміння, як необхідної умови поваги до прав людини та мирного співіснування.

Навчання ромських активістів наповнювали ще глибшим змістом цікаві факультативні заняття, зустрічі, дискусії.

Так, однією з найцікавіших для учасників частин школи, стала зустріч з активістами правозахисного руху України. Ольга Скрипник, Олександра Назарчук, Світлана Тарабанова поділилися власним досвідом правозахисної діяльності та діяльності правозахисних організацій України.

Запрошені на Школу лідери ромських громад Сергій Єрмошкін, Володимир Кондур, Володимир Боштан також презентували приклади вже існуючих успішних практик, спрямованих на реалізацію та захист прав представників ромської громади. Цікаво було спостерігати - з якою повагою ставляться до своїх досвідчених лідерів молоді активісти і очікують від них поваги і підтримки своєї активності та прагнень влитися в правозахисний рух.


Як завжди на молодіжних школах, одним із цікавих способів ознайомлення з правами людини були заняття за методикою форум-театр, які проводив для ромської молоді Андрій Стрижак.
Логічним завершенням Школи стала розробка учасниками власних проектів, бо з одного боку активісти побачили, що складно втілити власні ідеї в проекті, а з іншого – можна змінити будь яку проблемну ситуацію з правами людини на краще, якщо мати знання, бажання, докласти зусиль та робити це спільно.

Наступним етапом проекту стала підтримка пост шкільної активності ромських активістів, результатом якої була їх участь вже у спеціалізованих навчальних курсах та тренінгах, а також стажування в правозахисних організаціях України.

Мета стажування ромських активістів – отримати практичні навички по окремих напрямках дій на захист та підтримку прав людини, досвід підготовки та здійснення проектів, навики роботи в команді.

Вже в серпні двоє випускників цієї Школи Іван Попов та Іван Данченко пройшли стажування на базі Освітнього дому прав людини – Чернігів (ОДПЛ-Ч), взявши участь в першому проекті ОДПЛ-Ч - «Школі-таборі прав людини та громадянської активності», що відбувся за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Під час стажування активісти отримали навики організації і планування освітніх заходів, навики роботи в команді. Також брали участь в унікальних майстер-класах та заняттях, вчилися розробляти мікро-проекти в межах обраної проблеми.

Ромські активісти чудово інтегрувалися в групу та отримали великий досвід і знання від інших учасників цього освітнього заходу.

Проектному менеджменту, способам залучення коштів для діяльності організацій, основам організації громадських акцій та кампаній навчалися в вересні випускниці школи Віола Попенко та Альона Казанська на тренінгах « Фандрайзинг та краудфандінг» та «Поліпшення якості життя – в руках громад», що відбулися на базі ОДПЛ-Ч за підтримки ПРООН в Україні в рамках проекту ГО «МАРТ».
Успішною та результативною стала пост шкільна активність ще одного випускника школи Євгена Соловйова. Вже в вересні Євген проходив стажування у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, вивчав нормативну базу та робочі документи, навчався способам взаємодії з органами влади та ОГС.

В жовтні Євген розпочав стажування в ГО «МАРТ» та взяв участь в навчальному курсі «Підготовка моніторів Національного превентивного механізму». Окрім виконання індивідуального плану стажування брав активну участь у практичних заняттях тренінгу разом з іншими учасниками, зокрема, здійснював організацію моніторингового візиту, брав участь у навчальному моніторингову візиті та інтерв’юванні осіб із місць несвободи та у інших практичних заняттях курсу.

Головний результат стажування Євгена – це створення в своєму місті Кременчузі моніторингового центру, що займається питаннями внутрішніх переселенців і є посередником між ними та місцевою владою, а також лобіюванням Національного превентивного механізму в Громадських радах, організаціях та серед громадськості.

Стати тренерами програми «Розуміємо права людини» можуть випускники школи Альона Казанська та Томаш Адам завдяки участі в навчальному курсі для тренерів « Освітні дії на захист прав людини», що відбувається за підтримки УГСПЛ на базі ОДПЛ-Ч. В листопаді вони вже пройшли перший курс, тепер працюють над розробкою власних проектів, які презентуватимуть під час другого курсу навчання.

Як створити Центр правової допомоги навчався Томаш Адам, взявши участь у Всеукраїнській школі «Права людини та громадянська активність»,яку організувала Українська Гельсінська спілка з прав людини разом з ОДПЛ-Ч за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

В програму тренінгу увійшли такі теми як: права людини та основні поняття, робота в конфліктному середовищі, інформаційна підтримка діяльності, робота інформаційно-правового Центру, фандрайзинг у роботі Центру, робота з волонтерами, командоутворення, надання первинної правової допомоги, аналіз дотримання прав людини в місцевій громаді, планування дій на захист суспільних інтересів. Результатом цієї Школи став проект Томаша, який він реалізовуватиме у своїй громаді в Ужгороді.

Гарним результатом пост шкільної активності ромських активістів є діяльність Альони Казанської з міста Чернігова. З самого завершення школи Альона є волонтером ГО «МАRТ» та проходить стажування в організації на базі юридичної приймальні.

Після навчання стала гідом виставки з прав людини «Кожен має право знати свої права», що створена ГО «MART».

Альона самостійно організувала виставку в своєму навчальному закладі, залучила групу волонтерів до виставки, організувала навчання групи гідів, організувала екскурсію по виставці студентів вузів та школярів міста, здійснювала інформаційний супровід проведення виставки в місцевих ЗМІ.

Також активно брала участь в проведенні в області Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно з прав людини «Docudays UA», пройшла підготовку та модерувала покази, під час показів організувала екскурсії по виставці з прав людини в місті Ніжині Чернігівської області.

На базі юридичної приймальні ГО «MART» активістка вчиться надавати правові консультації, допомагає в складанні позовних заяв, разом з командою організації працює над іншими проектами. Отримані знання та навички, талановитість та працьовитість – це потенціал активістки, що в майбутньому дозволить їй займатися досить потужною діяльністю в правозахисній сфері.

Але найголовніший результат проекту – це те, що ми виявили і розкрили серед ромської молоді таких активних, цікавих, здібних, талановитих людей, з палаючими серцями, з бажанням діяти на захист прав людини, змінювати ситуацію у власній громаді на краще.

Ми бачили як змінила їх Школа та отримані ними знання, як змінився їх світогляд та ставлення до прав людини. Ми отримали нових друзів та розширили коло однодумців, активістів, які вливаються в загальний правозахисний рух, які розуміють, що права людини – це загальнолюдська цінність, яку треба підтримувати і відстоювати спільно, а толерантність, взаєморозуміння та взаємна підтримка – це запорука миру та головна умова співжиття в суспільстві в цілому.

Останні новини Чернігівщини

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 10 осіб

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 10 осіб 21:18

За інформацією Чернігівського обласного центру громадського здоров’я, станом на 12 квітня в області вакцинація від коронавірусу охопила 7036 осіб.

Виявлено 255 нових випадків COVID-19

Виявлено 255 нових випадків COVID-19 20:40

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 12 квітня в області зафіксовано 255 нових випадків COVID-19.

Щодо захворюваності на ГРВІ та грип. Офіційно

Щодо захворюваності на ГРВІ та грип. Офіційно 16:48

З початку епідсезону по Чернігівській області перехворіло 12,6% населення.

На кордоні з Білоруссю у сховку вантажівки виявили широкий асортимент запчастин до верстатів з обробки дерева та металу

На кордоні з Білоруссю у сховку вантажівки виявили широкий асортимент запчастин до верстатів з обробки дерева та металу 16:19

Учора в пункт пропуску «Нові Яриловичі» на виїзд з України прибув громадянин України на вантажівці «Volvo».

Чернігівець без водійський прав та з ознаками алкогольного сп’яніння скоїв ДТП

Чернігівець без водійський прав та з ознаками алкогольного сп’яніння скоїв ДТП 14:20

Вчора, близько 19-ї години, на лінію 102 надійшло повідомлення, що на вулиці Маліновського сталася дорожньо-транспортна пригода – легковик Daewoo Nubira зіткнувся з електроопорою та перекинувся. За вказаною адресою негайно виїхав один з екіпажів патрульної поліції.