Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 9 грудня, 06:46:03

Гідна праця – запорука стабільності

04.10.2014   09:11Агенцiя

Кожна людина заслуговує на гідне життя, яке неможливо забезпечити без достойної роботи і належної матеріальної винагороди за неї. І тому на початку жовтня в усьому світі за ініціативи МОП відзначається Всесвітній день дій за гідну працю.

Гідна праця – це, перш за все, належна її оплата та умови праці, закріплені в нормативних актах, що дає працівникові можливість забезпечити не тільки власні потреби, а й достойне життя членам сім’ї.

В області створилася стала тенденція до поступового підвищення рівня оплати праці, як і в цілому по країні.

Номінальна величина середньої заробітної плати за січень-серпень 2014 року склала 2657 грн (в Україні – 3399 грн), що перевищує її розмір за відповідний період попереднього року на 7,3 % та забезпечує рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1218 грн) у 2,2 рази. За рівнем середньої заробітної плати область посідає 20 місце серед інших областей країни. А середня заробітна плата працівників за видами економічної діяльності у серпні 2014 року порівняно із серпнем 2013 року зросла на 5,6 % (в Україні – на 1,5 %) і становила 2708,0 грн (в Україні – 3370,0 грн).

Статистичні спостереження свідчать, що за розміром нарахованої заробітної плати кожний 4-й працюючий у червні п.р. мав нарахування понад 3 прожиткові мінімуми, тобто більше 3500 грн, що на 3,2 відсоткові пункти більше ніж у червні 2013 року. Водночас зменшилася кількість працівників з нарахуваннями в межах мінімальної заробітної плати на 0,8 в.п. В мінімальних розмірах заробітну плату роботодавці нараховували 7,2 % працюючим.

В області понад 15,1 тис. осіб або 17,4 % працюють в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, у т. ч. 3,6 тис. жінок (10,8 %). Суб’єкти господарювання створили 10,9 тис. робочих місць із несприятливими умовами праці, з яких 95,1 % атестованих в установленому порядку, а це значить, що 17,8 тис. осіб отримують відповідні пільги й компенсації за виконання трудових обов’язків у несприятливих умовах.

Тільки в цьому році під час проведення чергових атестацій за умовами праці 176 суб’єктів господарювання на 1322 робочих місцях визначили право на пільгове пенсійне забезпечення у 302 випадках, додаткову відпустку – у 518, доплату до тарифних ставок – у 645, безкоштовне отримання молока та інші пільги і компенсації – у 815, що було підтверджено в результаті проведення експертизи. І тільки на 80 робочих місцях умови праці віднесено до допустимих.

Важливою складовою підвищення рівня оплати праці, покращення ефективності захисту прав людини у сфері праці є поширення практики ведення соціального діалогу всіх рівнів. На виробничому рівні моделлю соціальної злагоди в колективі виступає колективний договір, через який госпрозрахункові підприємства самостійно визначають систему та рівень організації праці. За статистичними даними регулюють трудові відносини через колективний договір 2637 колективів області, що охоплює 84,7 % працюючих (в Україні – 79,8 %), тоді як на момент прийняття Закону України «Про колективні договори і угоди» цей відсоток складав лише 56,9 %. Органами соціального захисту населення зареєстровано ще 2,2 тис. примірників колективних договорів, укладених на підприємствах, що статистично не обстежуються, що свідчить про поширення регулювання відносин на малочисельні колективи.

Організація оплати праці - це один з найважливіших інструментів, що визначає взаємозв’язок міри праці і міри його оплати. Саме цей момент є ключовим питанням в соціальному діалозі обласного рівня. Оскільки суб’єктами організації оплати праці виступають всі три сторони переговорного процесу, а це – обласна державна адміністрація від органів влади; обласне об’єднання організацій роботодавців від роботодавців та Федерація профспілкових організацій області від профспілок, то саме й подальша співпраця соціальних партнерів, збалансування інтересів сторін сприятиме зростанню реальних доходів працівників і, як наслідок, підвищенню рівня життя населення.

Зобов’язання соціальних партнерів закріплені регіональною угодою, укладеною у 2011 році на 2011-2015 роки.


Департамент соціального захисту населення ОДА

Останні новини Чернігівщини

Президентську відзнаку «Золоте серце» отримала волонтерка з Чернігівщини Оксана Тунік-Фриз 16:50

За вагомий особистий внесок у надання волонтерської допомоги та розвиток волонтерського руху відзнакою Президента України «Золоте серце» нагороджена Оксана Тунік-Фриз.

Головний фінансовий документ Чернігова: виконком схвалив проєкт бюджету на 2025 рік 16:18

Сьогодні, 6 грудня виконавчий комітет Чернігівської міської ради схвалив пропозиції проєкту бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2025 рік.

Директору комунального підприємства повідомлено про підозру у незаконному видобуванні питних підземних вод 15:54

За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру директору одного з комунальних підприємств Прилуцького району у незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення (питних підземних вод), вчинене службовою особою з використанням службового становища (ч. 3 ст. 240 КК України).

Спільна праця аудиторів та Прилуцької міської ради сприяє вдосконаленню процесу управління в громаді 15:31

Аудитори Чернігівщини провели державний фінансовий аудит бюджету Прилуцької міської територіальної громади за період з 01.07.2021 по 31.03.2024 та зафіксували низку чинників, що мали негативний вплив на ефективність роботи та призвели до упущених вигод і неефективних витрат на загальну суму понад 75 млн грн.

Бюджети Чернігівщини у листопаді 2024 року отримали 2,1 мільярди гривень податків 14:50

Головне управління ДПС у Чернігівській області висловлює вдячність платникам податків за сумлінну сплату податків та підтримання економічної безпеки нашої держави, забезпечення фінансовими ресурсами Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини