Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 17:07:18

Як соціальні мережі відволікають нас від реальних справ

25.08.2014   13:50Агенцiя

Slacktivism (від slack – «ледар» і activism – «активізм»). Термін зараз в основному використовується при засуджуючій оцінці мережевого активізму – онлайн-петицій, флешмобів і масових розсилок.

Соціальні мережі дали нам помилкове відчуття співпричетності: поширити «суспільно корисну» інформацію, підписати інтернет-петицію або взяти участь у флешмобі – дуже просто, це роблять тисячі користувачів Мережі і відчувають, що зробили щось важливе. При цьому найчастіше ніяких відчутних результатів на практиці ретвіти та лайки не приносять. Основна ж проблема – в тому, що подібна громадянська активність в соціальних мережах для багатьох замінила вчинки в реальному житті.

Подібну інтерпретацію терміна запропонував американський публіцист і кіберскептик Євген Морозов. У своїй книзі The Net Delusion: The Dark Side of Internet Freedom він посилається на експеримент датського психолога Андерса Колдинг-Йоргенсена як яскравий приклад сучасного слактивізму. Дослідник створив у Facebook групу, в якій закликав городян захистити від знесення історичний фонтан в центрі Копенгагена.

За кілька місяців кількість захисників фонтану в групі перевищила 27 тисяч осіб. При цьому насправді фонтану нічого не загрожувало. За весь час експерименту користувачі не спробували вжити жодних реальних дій щодо захисту фонтану і, відповідно, навіть не з’ясували, що сама інформація про загрозу помилкова.

Про слактивізм як соціальне явище вперше заговорили в середині дев’яностих, причому тоді термін не ніс негативних конотацій. Вважалося, що політикою молоді люди займаються від неробства – таких слактивістів закликали відмовитися від акцій прямої дії, мітингів, демонстрацій і страйків, і зайнятися «малими справами» – подбати про благоустрій свого подвір’я, зайнятися волонтерством.

Втім, конкретних досліджень про користь чи явну шкоду слактивізму немає до цих пір. У слактивізма є захисники. Вони кажуть, що люди, які ведуть активне громадянське життя в соцмережах, більш схильні робити пожертвування на благодійність, заохочують ці прагнення в інших і створюють навколо активізму позитивний імідж. Зрештою, перевести гроші на благодійність зараз простіше, ніж зробити покупку в онлайн-магазині, тому масове поширення інформації про нужденних йде їм тільки на користь. З іншого боку, очевидно, що підписи під численними петиціями в інтернеті або флешмоби по зміні юзерпік в соціальних мережах навряд чи приведуть до якихось якісних громадських змін.


За матеріалами: apparat.cc

Останні новини Чернігівщини

Ходити з молотком та арматурою: у Чернігові затримали блогера, який у своїх відео розповідав, як чинити опір ТЦК 15:38

У Чернігові затримали місцевого блогера з ніком "Звичайний хлопець". Чоловік на власному YouTube-каналі розповідав, як чинити опір співробітникам ТЦК за допомогою молотка, заточеної монети, піску, бензину, арматури та іншими способами.

На Прилуччині поліцейські затримали торгівця наркотиками 15:28

Співробітники Прилуцького райвідділу поліції задокументували низку фактів збуту наркотичних засобів, вчинених 42-річним мешканцем Парафіївської громади. Роздрібного наркодилера затримано до ізолятора тимчасового тримання.

Подальшу долю Сновської гімназії обговорювали під час розширеної виїзної наради 15:23

Минулого тижня голова обласної ради Олена Дмитренко відвідала Сновську громаду у зв’язку із тим, що постало питання доцільності функціонування комунального закладу «Сновська гімназія» Чернігівської обласної ради в контексті оптимізації мережі закладів освіти інституційного догляду та виховання дітей

Представниці Чернігівської міської ради взяли участь у тренінгу, на якому представлена друга частина Навчальної програми для розвитку спроможності цільових муніципалітетів 15:20

16-17 квітня 2024 року Асоціація міст України провела у Києві дводенний тренінг для представників муніципалітетів України. Спеціалістки відділу міжнародних відносин та інвестицій і управління економічного розвитку міста Чернігівської міської ради взяли участь у тренінгу, на якому була представлена друга частина Навчальної програми для розвитку спроможності цільових муніципалітетів, яку розробила Асоціація міст України.

У Чернігові поліцейські затримали двох посадовців державної установи, які налагодили корупційну схему отримання хабарів з підприємців 15:15

Поліцейські слідчого управління поліції Чернігівщини спільно з оперативниками обласного Управління стратегічних розслідувань затримали «на гарячому» начальника та інспектора одного з відділів державної установи з питань праці, які підозрюються в отриманні хабаря від директора місцевого підприємства.