Як жителі Ніжинського району боролися за чисте довкіллля
Про проблему безпеки застосування пестицидів і агрохімікатів мешканці Ніжинського району заговорили, коли з’явились конкретні факти порушення їх екологічного благополуччя.
Активісти вважають, що окремі орендарі сільськогосподарських площ порушують правила поводження з хімічними речовинами, що призвело до серйозних наслідків. Зокрема, в ЗМІ були поширені факти про пошкодження городини місцевих жителів, забруднення фруктових дерев. Як наслідок –– погане самопочуття селян та харчове отруєння дітей, які з’їли оброблені абрикоси.
Місцеві жителі, залучившись підтримкою громадської екологічної організації «Мама-86-Ніжин», почали активно відстоювати своє право на чисте довкілля. У тамтешніх ЗМІ з’явились статті під рубрикою «Місцеві чорнобилі».
У 2012-2013 роках географія проблеми розширилась. З’явились нові факти безвідповідального поводження з агрохімікатами. У селах Вертіївка, Хомино, Бобрик, Колісники Ніжинського району активісти виявили порушення правил застосування хімічних речовин. Свідченням цього є вигорання трави та кущів у межах санітарної зони оброблених агрохімікатами полів.
У рамках проекту «Підвищення безпеки застосування агрохімікатів і пестицидів» громадські активісти постраждалих сіл спільно з громадською екологічною організацією «Мама-86-Ніжин» проінформували населення про правила поводження з хімічними речовинами сільгосппризначення. Поширювалися тематичні буклети. Виявлені порушення були оприлюднені на семінарі із залученням фахівців з екології та фітосанітарної інспекції.
Наступним етапом проекту стало залучення місцевої влади до вирішення екологічної проблеми. Зокрема, Ніжинська райдержадміністрація звернулася з листом до виробників сільськогосподарської продукції щодо необхідності дотримання правил і норм застосування агрохімікатів.
Обласне керівництво також не залишилися осторонь. Резонансне питання було двічі розглянуте за участю представників громадськості на засіданнях постійної комісії обласної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природних ресурсів. Нині питання опрацьовується в відповідних структурних підрозділах облдержадміністрації.
Громадськість наполягає на необхідності звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо відновлення основних функцій державного контролю у сфері обігу пестицидів та агрохімікатів. Актуальним залишається питання вмісту у сільськогосподарській продукції і сировині рослинного походження залишкової кількості сільськогосподарських хімічних речовин.
Валентина Щокіна, голова ГЕО «Мама-86-Ніжин»
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.