Безпечніше запах тухлих яєць, ніж його відсутність
Прийшла весна – пора початку різноманітних господарських робіт.

В особистому домогосподарстві часто виникає потреба в очищенні вигрібних ям, проведенні робіт на каналізаційних мережах тощо. Але не кожен господар знає, що ця робота пов’язана з низкою небезпек. Однією з них є можливість отруєння сірководнем.
Сірководень (H2S) – безбарвний газ, токсичність якого значно більша, ніж у синильної кислоти. Сірководень знайомий нам за поширеним природним запахом тухлих яєць.
Однак небезпечним є не запах, а, навпаки, його відсутність. Адже при концентраціях близьких до смертельних, сірководень діє на людину так, що вона перестає відчувати його запах. Жоден, хто отруївся сірководнем, не відчував запаху тухлих яєць, а навпаки – приємний запах. Особливо треба бути уважним при роботах у вигрібних ямах та каналізаційних колодязях, де імовірність накопичення цього підступного отруйника максимальна. Опускаючись у вигрібну яму людина не відчуває жодного попереджувального запаху, що віщував би трагедію.
Сірководень також специфічно діє на зір. Крім подразнення очей він викликає світо боязкість, що може бути попередженням про його наявність. Цікавим є той факт, що люди у стадії сп’яніння за наявності сірководню тимчасово сліпнуть.
Найкращим індивідуальними засобами захисту від сірководню є промислові: ізолюючий протигаз, а в побуті, на крайній випадок, респіратор марки РПГ-67КД, захисний прогумований костюм, резинові чоботи, рукавиці (сірководень проникає і крізь шкіру).
При відсутності промислових засобів захисту органів дихання можна тимчасово захиститися ватно-марлевою пов’язкою, змоченою розчином перекису водню, розведеним слабким розчином соди.
Сірководень важчий за повітря, тому рятуватись треба на підвищених ділянках місцевості, що добре продуваються вітром. Для осадження газу використовують розпилену воду, а нейтралізують за допомогою розчинів лугу, вапна чи соди.
Сірководень легко спалахує та здатен утворювати вибухові суміші з повітрям. При гасінні пожеж ефективними засобами є дрібно розпилена вода та повітряно-механічна піна.
Звертаючись до тих, хто займається роботами у каналізаційних колодязях та вигрібних ямах, хочемо нагадати, що сірководень – небезпечний газ! Отже, будьте уважними та обережними!
Микола Медвідь
Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Чернігівської області
Останні новини Чернігівщини
Ліцей №12 отримав сучасне обладнання для занять з робототехніки від міста-побратима Градець-Кралове 17:27
У межах партнерства між Черніговом та містом-побратимом Градець-Кралове (Чеська Республіка) Чернігівський ліцей №12 отримав цінну допомогу — сучасні навчальні набори для занять з робототехніки.
Семенівська та Гончарівська громади отримали сучасні автівки за підтримки міжнародних партнерів 16:44
Минулого тижня Стабілізаційна платформа, яка працює на замовлення Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, передала фургони Volkswagen Crafter Семенівській та Гончарівській громадам.
Викрали дівчину, вимагаючи повернути неіснуючий борг, – підозрюються двоє жителів Ніжина 16:12
За процесуального керівництва Ніжинської окружної прокуратури повідомлено про підозру двом жителям міста Ніжина у вимаганні, вчиненому за попередньою змовою групою осіб,в умовах воєнного стану та незаконному викраденні людини (ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 146 КК України).
Поліція в обличчях: «На варті справедливості в умовах війни» – історія слідчої поліції з Новгорода-Сіверського Галини Острик 15:34
Капітан поліції Галина Острик — слідча слідчого відділення Новгород-Сіверського райвідділу поліції.