Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 24 червня, 16:37:13

У Чернігові може з’явитися площа Незалежності?

20.08.2013   07:21

Офіційна топоніміка древнього міста Чернігова налічує біля 450 назв вулиць, 122 провулків, 6 площ та двох проспектів.

Більше половини цих назв мають явне ідеологічне забарвлення. Так 98 назв пов’язано з подіями Великої вітчизняної війни, 76 – Жовтневого більшовицького перевороту 1917 року і громадянської війни, 28 – з совєтським минулим, 18 – українськими совєтськими діячами, 6 – афгансько-совєтською війною і Чорнобильською катастрофою. При цьому іменем Героїв СССР названо 78 вулиць міста.

Ще 51 – названо на честь діячів російської культури, 49 – української історії і культури.

32 вулиці і провулки названо на честь немісцевих географічних об’єктів.

На жаль, тільки біля 30% або 174 назв вулиць, провулків, площ можна вважати місцевими, тобто хоч якось відбивають місцеві особливості, а не нав’язані комуністичною владою з політичних міркувань.

Привертає увагу те, що крім вулиць імені Тараса Шевченка та Гетьмана Полуботка, усі інші вулиці, що названі на честь діячів української культури і історії, розташовані на околицях міста у приватному секторі.

До речі, вулиця Незалежності в мікрорайоні нової забудови Масани була названа за рішенням Чернігівського міськвиконкому від серпня 1991 року на честь першої річниці прийняття Декларації про суверенітет України. І це не випадково, бо з трьох сіл – Масани, Коти і Бобровиця, які увійшли до складу міста у 1973 році, саме село Масани є найбільш віддаленим від історичного центу міста.

Ще одна особливість чернігівської топоніміки – наявність у місті всього шести площ та двох проспектів, що створюють вісь у вигляді “хреста”. Це свідчить про єдиний логічний архітектурний і топонімічний задум архітекторів. При цьому чотири площі розташовано на проспекті Перемоги: Привокзальна, Перемоги, П’ять кутів, Героїв Сталінграда, а дві на проспекті Миру – Красна і Дружби народів.

Звертає на себе увагу на те, що досі не було офіційної назви площі, розташованої в центрі “хреста” на перетині головних магістралей міста – проспектів Миру та Перемоги.

Логічно, що саме ця площа повинна мати назву – площа НЕЗАЛЕЖНОСТІ.

Судіть самі.

За комуністичного панування, коли проспект Миру до 2001 року мав назву вулиця Леніна, а проспект Перемоги – проспект Жовтневої революції, це була центральна, парадна площа міста ЧЕРНІГОВА. Тому не дивно, що на бульварі біля цієї площі було у 1967 році встановлено пам’ятник вождю світового пролетаріату, а розташований на ній центральний міський готель названо “Україна”.

Нагадаю, що завдяки наполегливості рухівців Чернігівським міськвиконкомом 16 липня 1990 року було повернуто площі ім. Куйбишева її історичну назву – Красна, а згодом, з набуттям незалежності України, і статус головної площі міста.

Вважаю, що громадськість нашого міста повинна ініціювати надання площі на перетині бульвару Миру і проспекту Перемоги назви – поща НЕЗАЛЕЖНОСТІ.

Це хоч якось зменшить явний перекіс у назвах вулиць древнього українського міста Чернігова.
 

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині майже 267 тис. пацієнтів отримали ліки проти серцево-судинних захворювань за програмою “Доступні ліки” 15:25

“Доступні ліки” – це програма, за якою українці з хронічними захворюваннями можуть отримувати необхідні ліки та медичні вироби безоплатно або з частковою доплатою. Їх вартість напряму аптеці відшкодовує Національна служба здоров’я України. Програма дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Конфлікт “двовладдя” в Чернігові: яку участь в цьому приймають локальні медіа 15:18

Низка чернігівських медіа та пабліків в соціальних мережах вже понад півтора роки втягнута у протистояння між Чернігівськими міською радою та міською військовою адміністрацією. Це відображається на матеріалах видань, які присвячені висвітленню позицій сторін. Хто на чиєму боці, - розбираємося у цьому блозі.

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне”

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне” 15:11

Психічні травми у військових та цивільних, постраждалих від війни, — проблема масштабна, яка не зникне після завершення бойових дій. Радше варто очікувати, що насліки невидимих поранень тільки посилюватимуться та набуватимуть інших проявів. На цьому наголошує директорка Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів “Лісова поляна” Ксенія Возніцина.

Від фізичної до продовольчої безпеки: начальник ОВА відвідав Бахмацьку громаду 15:05

Свій робочий візит до Бахмацької ТГ начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус у супроводі начальника Ніжинської РВА Григорія Ковтуна та голови громади Павла Шимка розпочав із одного з навчальний закладів.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини