Наша вулиця зберігає ім'я героя
21 січня 2013 року - 121 рік від дня народження славетного земляка Михайла Петровича Кирпоноса.

Михайло Петрович Кирпонос народився 21 січня 1892 року в сім'ї бідняка в селі Вертіївка (Ніжинський район Чернігівської області).
З дитинства він мріяв заквітчувати землю садами. Та буремний час розвернув долю інакше. У 1915 році Кирпоноса призвано до царської армії. Після закінчення військово - фельдшерської школи він отримав направлення на румунський фронт. Тут в період Лютневої революції Кирпоноса обрано головою полкового солдатського комітету, незабаром - товаришем голови ревкому 5- ї піхотної дивізії, а в листопаді 17-го року - головою ради 26 корпусу. За час громадянської війни Кирпонос дослужився до командира полку. За особисту мужність та військове вміння його було нагороджено почесною іменною зброєю та Почесною грамотою Реввійськради. В "до орденський" період це були найпрестижніші бойові нагороди.
З 1923 року по 1927 рік Михайло Петрович навчається у військовій академії ім. М.Фрунзе. Далі служить начальником Казанського піхотного училища. На цій посаді проявив себе як чесна і чиста людина. Тоді саме на його заступника полковника Гагена за хибним доносом було заведено "справу". Своїм рішучим втручанням Кирпонос врятував людину від розправи. Пізніше цей полковник командував дивізією, що однією з перших отримала звання гвардійської.
Вперше на весь світ ім'я Кирпоноса прозвучало в часи радянсько -фінської війни. Командуючи стрілецькою дивізією взимку 1940 року, він майстерно, під вогнем противника, по тонкому льоду провів свої підрозділи в тил виборзьким позиціям фінів і штурмом оволодів містом. За мужність і командирську майстерність Кирпоноса було удостоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням Золотої Зірки за №91. Бойовий досвід 70-ї стрілецької дивізії під командуванням Кирпоноса став предметом вивчення на кафедрах учбових закладів, як радянських, так і закордонних. А сам комдив з квітня сорокового року очолив 49 стрілецький корпус, а ще через два місяці став командуючим військами Ленінградського військового округу.
В січні сорок першого Кирпонос заступив Г.К.Жукова на посаді командуючого Київським окремим військовим округом. З цього часу Михайло Петрович вдень і вночі в підрозділах: навчання, навчання… З початком війни округ став Південно-західним фронтом. Він прийняв на себе головний удар броньованої орди загарбників. Три місяці фронт тримав на собі головні сили противника, рятуючи і врятувавши Москву.
Опинившись в складному становищі на території Лохвицького району на Полтавщині, знаходячись у повному оточенні переважаючих сил ворога, Кирпонос не раз особисто очолював контратаки і навіть поранений продовжував керувати боєм. Осколки міни обірвали життя полководця.
У вересні 1976 року на місті фатального бою відкрито меморіальний комплекс (див.:http://razvedka-vmf.kiev.ua/content/view/159/3/)
Останки командуючого перенесено в Київ, в парк Вічної Слави.
В рідному селі Вертіївці створено музей і споруджено пам'ятник Кирпоносу. В 1978 році на честь Кирпоноса названо вулицю в Чернігові (http://naiz1.pp.net.ua/news/vulici_chernigova_kirponosa/2010-03-23-609), а в 1981 році встановлено погруддя на Алеї Героїв.
Читайте про М.П. Кирпоноса:
http://naiz1.pp.net.ua/publ/nevidomij_komandir/1-1-0-29
біобібліографічний нарис "Нескорений командувач"
Останні новини Чернігівщини
У Прилуках поліцейські затримали причетного до збуту наркотиків 17:36
Співробітники відділу кримінальної поліції Прилуцького райвідділу задокументували низку фактів збуту наркотичних засобів, вчинених мешканцем Прилук. Торгівця наркотиками затримано.
Суб’єкти господарювання, які розмістили ВПО, можуть звертатись до сервісних центрів ПФУ для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги 17:13
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2025 року № 616 “Деякі питання надання державної підтримки щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб” передбачено можливість компенсації витрат за спожиті комунальні послуги, у тому числі суб’єктам господарювання, якщо житлові приміщення надаються ними безоплатно для проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
За матеріалами СБУ заочний вирок отримав рашист, який під час окупації Чернігівщини тримав у заручниках 369 цивільних людей 16:42
Завдяки доказовій базі Служби безпеки 12 років тюремного ув’язнення заочно отримав ще один рашист, який вчиняв воєнні злочини під час окупації частини Чернігівської області.
ГУ ДПС у Чернігівській області: Про результати контрольно - перевірочної роботи податкового аудиту за I півріччя 2025 року 16:01
Протягом січня-червня поточного року підрозділами управлінням податкового аудиту Головного управління ДПС у Чернігівській області проведено 857 перевірок, результати яких узгоджені, в тому числі: 19 документальних планових перевірок, 110 документальні позапланові перевірки, 728 фактичних перевірок.
Освіта без бар’єрів: у Тупичівській громаді створюють безпечний, комфортний і доступний простір для школярів 15:40
Роботи з реконструкції харчоблоку Тупичівського ліцею вже на завершальній стадії – до першого вересня планується відкриття.