Отрута на вулицях міста – небезпека для людей і тварин. ВІДЕО
Сьогодні Україна потопає в отрутохімікатах. Перелік дозволених для використання пестицидів і агрохімікатів з шаленою швидкістю поповнюється новими препаратами.

Застосовуються пестициди на кожному кроці – від препаратів для масштабної обробки сільгоспугідь в агропромисловості до засобів для присадибних ділянок і побутових потреб. Таке широке розповсюдження пестицидів призводить до інтенсивного забруднення природного середовища, знищення цілих популяцій диких тварин. Найбільш токсичний препарат з класу родентицидів – фосфіт цинку зажив собі слави найнебезпечнішої отрути 20 століття. Фосфід цинку не виробляється окремо, це відходи металургійної промисловості. До недавнього часу технічний фосфід цинку ввозився до України з Китаю та Індії, а далі перероблявся і у вигляді різноманітних родентицидів потрапляв на українські поля і у вільний продаж в якості побутових засобів від гризунів.
Внаслідок масового застосування фосфіду цинку страждають більше 100 видів диких птахів і звірів, більше 30 видів тварин потрапили в Червону книгу. Фосфід цинку отруює підземні води, які потім отруюють людей.
Фосфідом цинку труять бездомних собак і власницьких тварин, часто від нього страждають і люди, особливо маленькі діти.
Під тиском екологів в серпні 2012 року Державна митна служба України прийняла рішення про заборону ввезення в Україну фосфіду цинку. Сьогодні у переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні фосфіду цинку немає. Але є фосфіт, роденфос, стрілец, щурин, які містять той самий фосфід цинку.
В більшості країн ЕС, Росії, Білорусі фосфід цинку заборонений. Крім того замість агрохімікатів активно застосовуються біологічні препарати. В Україні такої екологічної політики поки немає.
Тиждень тому міністр природних ресурсів України О. Проскуряков в своєму інтерв’ю повідомив, що в планах міністерства на цей рік розгляд питання про заборону та зняття з державної реєстрації родентицидів з діючою речовиною фосфід цинку. Але поки жодних конкретних кроків в цьому напрямку не зроблено.
Враховуючи, що кошти від реєстрації пестицидів і агрохімікатів є прямим доходом для державних інституцій, які проводять таку реєстрацію, мабуть не варто сподіватись на швидке остаточне вирішення питання. В цьому випадку дуже важлива активна позиція громадськості.
Крім того, заборона використання фосфіду цинку може бути ініціативою органів місцевого самоврядування, які піклуються про екологічний стан та безпечні умови життя членів громади. На цей час депутатами Чернігівської міськради розробляється проект рішення міської ради про заборону продажу та використання родентицидів з діючою речовиною фосфід цинку на території м. Чернігів.
Текст "Експертна думка", відео ТК "Дитинець"
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).