У сніговому полоні
На хуторі залишилися три жінки і дві корови

На Чернігівщині, у Ріпкинському районі, є хутір з красивою назвою — Вир. Розташований майже за три кілометри від асфальтівки на райцентр — серед лісів з усіх боків. Я побував там, коли ще не випав сніг. Тоді у Вирі мешкало п’ятеро жінок. Днями померла Рая Чумак. Тетяну Борох на зиму забрали у Чернігів діти. Попри це, інші три жінки тримаються на цьому острівці життя, занесеному з усіх боків снігом.
Колись у населеному пункті мешкало 60 селян, і тому тут життя по-справжньому вирувало. Можливо, тому так і прозвали хутір. Сьогодні у Вирі царить спокій, тиша. Останніх чоловіків різного віку вирівці поховали за минуле десятиріччя.
— Ой такий у мене був добрий хазяїн, — згадує із сумом свого Ніна Волкова.
Про чоловіків та їхні клопоти нині свідчать лише фотографії у рамках на стінах. Тепер на хуторі господарюють жінки. Їх не боїться лісова коза-красуня. Як заметіль, вона мирно пасеться біля копиці сіна під хлівом. Вона тут ніби у себе вдома. Так само почуваються на хуторі й дикі кабани. Шукають-риють поживу під порогом, біля воріт.
— А картоплю дають хоч виростити? — запитую.
— А ми увесь город завішуємо дрантям, та й ночами не спимо —стережемо, — зізнаються старожили. — Покричиш на них, а вони й не дуже слухаються. Ніби за городами їхня територія. Усе перерили-перешкодили.
На хуторі дві корови. Начебто все просто — пасти їх є де. Стільки тут попід лісами лужків із травою!
— Але дорого їх тримати, — каже Ніна Волкова. — Щоб злучити, платили 200 гривень, а рік тому — 500. Бо треба шукати злучника в інших селах.
— Молоко продаєте?
— Ні, купують у нас сир. Приїжджає жіночка на машині, забирає. Хліб нам привозить, олію, усе, що замовимо.
— І взимку?
— Ні. Сюди вона не добереться.
Який зв’язок хутора із довколишнім світом, коли довкруж усе замело снігом? Дорога до Виру така вузька, що грейдер по ній не пройде. Та й останній в райцентрі, на біду, поламався. Медична допомога? Якось без неї звикли обходитися.
Уся надія у хуторян, як з’ясувалося, на Валерія Волкова, головного інженера Ріпкинського автопідприємства.
У нього на хуторі мама. Чоловікові дають старий УАЗ автопідприємства, і ним він «пробивається» двічі на місяць у Вир.
— У грудні через хутір їздили лісовози, — каже Валерій Васильович. — Вони мені добряче утрамбували дорогу. Але нині на тій ділянці вже вибрали деревину, тож перебазувалися в інше місце і мені доводиться бути «першопрохідцем».
— Не загрузаєте?
— Легковушка у цих місцях не пройде, а УАЗ — машина сильна, поки що усе було нормально...
Син привозить матері та іншим хуторянкам запас хліба, інших необхідних продуктів.
— Я маму хочу забрати у Ріпки, але вона проти, хоче бути на хуторі. Проситиму її продати корову: уже ж такий вік, що тримати важко.
...Життя на хуторі триває.
Останні новини Чернігівщини
1–2 липня у Чернігові перевірятимуть систему оповіщення населення — просимо зберігати спокій 17:46
Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернігівської міської ради повідомляє
День спільнодії: на Чернігівщині знайомились з психологічними практиками МВС в межах програми «Ти як?» 17:25
У межах Дня спільнодії психологи Національної поліції, ДСНС, Нацгвардії, прикордонного загону поділились можливостями у сфері ментального здоров’я, зокрема представили проєкт «Пункт психологічних практик», спрямований на формування звички піклуватися про психічне здоров’я, зменшення тривожних станів, панічних атак та зняття надмірної психічної напруги в умовах військових дій.
Поліцейські Ніжинщини затримали чоловіка, який скоїв замах на вбивство родички 16:32
Поліцейські встановили, що на ґрунті давнього конфлікту місцевий мешканець вистрілив з рушниці у дружину свого брата. Поранену жінку госпіталізовано.
За матеріалами СБУ 11 років тюрми заочно отримав митрополит УПЦ (МП), який благословив війну рф проти України 16:11
За матеріалами Служби безпеки до 11 років позбавлення волі заочно засуджено підсанкційного митрополита Луганської єпархії УПЦ (МП) Василя Поворознюка, який співпрацює з рашистами на тимчасово захоплених територіях.
“Чернігівські гуляння” — мистецьке спілкування у дворику філармонійного центру 15:41
Традиційні танці, народні пісні посідають чільне місце в українській культурі.