Нарощують банк укриттів – допомагає держава: як справляється з викликами прикордонна Новгород-Сіверська громада
Новгород-Сіверський район – прикордонний. Він найчастіше страждає від обстрілів. Попри це, у пріоритеті не тільки безпека, але й інші галузі. Начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус разом зі своїм заступником Дмитром Синенком зустрілися з керівництвом району й оглянули реалізацію важливих освітніх і медичних проєктів.
Зокрема, відвідали Понорницький центр первинної медико-санітарної допомоги. У 2024 році там зробили капітальний ремонт і повністю оновили матеріально-технічну базу. Посприяв Європейський інвестиційний банк. Майже 10 мільйонів гривень - субвенція з державного бюджету, ще 2,4 мільйона гривень - кошти місцевого бюджету.
Із лікарями цього медзакладу люди уклали 5100 декларацій. Цьогоріч запровадили телемедичну консультацію. Це зручно, бо проконсультуватися з лікарем можна телефоном, у чаті або по відеозвʼязку.
Виконуюча обов’язки директора медзакладу Дарина Гончарова зізнається, що бракує кадрів. Запрошують до себе лікарів з інших областей – із цим активно допомагає Понорницький селищний голова Віктор Іващенко.
«Тут турбуються про пацієнтів. Понорницький центр ПМСД активно контрактується з НСЗУ. Кажуть, що не вистачає кадрів. Запросили сімейного лікаря з Тернопільщини, тепер він працює в Понорниці», - говорить В’ячеслав Чаус.
Один із викликів для Новгород-Сіверського району – освіта на прикордонні. Організувати навчання там вкрай нелегко, а подекуди - просто неможливо. Саме тому там продовжують нарощувати банк укриттів у закладах освіти.
Новгород-Сіверський ліцей №1 постраждав внаслідок атаки росіян у 2022-му. Поступово заклад освіти відновлюють. Якраз замінюють вікна й утеплюють. Цей ліцей відвідують понад 700 учнів. Зараз там будують протирадіаційне укриття. Воно вміщатиме 800 осіб.
«Будівельні роботи стартували в 2024 році. Для цього виділили дотацію з державного бюджету - більше 100 мільйонів гривень. А поки діти навчаються у змішаному форматі і як сховище використовують найпростіші укриття. Цей проєкт дуже важливий. Бо понад 700 дітей матимуть змогу навчатися безпечно», - каже В’ячеслав Чаус.
Принагідно відвідали й Авдіївський ліцей в Понорницькій громаді. Там діти навчаються очно.
«У нашому ліцеї зараз навчається 193 дитини. Є діти внутрішньо переміщених осіб – їх 31. Здебільшого ці дітки з Семенівської та Новгород-Сіверської громад. Наш навчальний рік пройшов дуже активно: ми відремонтували харчоблок і вже завершуємо ремонт укриття», - розповідає виконуюча обов’язки директора Людмила Волошко.
У ліцеї є найпростіше укриття на понад 200 осіб. Вже в процесі ремонтні роботи, які профінансували німецькі партнери – Федеральна земля Мекленбург-Передня Померанія - 1,8 мільйона гривень.
У цьому ліцеї повністю модернізували харчоблок. Усього акумулювали 3,7 мільйона гривень: 3,1 млн. грн - держсубвенція, решту дофінансував місцевий бюджет. Кухарі кажуть, що стало зручно. Вони вже освоїли нове обладнання.
«У нас покращилося харчування. Стали готувати на пару. Дуже смачна їжа стала», - тішиться дев’ятикласниця Альона.
У вівторок у меню суп, гречка з запеченим курячим мʼясом і чай. Для учнів початкових класів ще йогурт і ківі, а для старшокласників - сирна запіканка. Харчування повноцінне і збалансоване. Закупили і сухофрукти - ананас, манго, чорнослив.
Відновлення й модернізація харчоблоків закладів освіти є частиною реформування системи шкільного харчування, що ініціювала перша леді Олена Зеленська. Мета реформи — забезпечити якісне повноцінне харчування у закладах освіти, а також сформувати культуру здорового харчування серед українських родин.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
Останні новини Чернігівщини

Ринок праці мовою цифр 14:19
Протягом січня-травня 2025 року на Чернігівщині:
Під виглядом спадкоємців заволоділи нерухомістю померлих чернігівців – викрито групу осіб 14:15
За процесуального керівництва Чернігівської окружної прокуратури повідомлено про підозру трьом чоловікам у шахрайстві у великих розмірах, використанні підроблених документів та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом, вчинених за попередньою змовою групою осіб (ч. 3, 5 ст. 190, ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 209 КК України).
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 14:08
Протягом минулої доби зареєстровано 7 небезпечних подій, а саме: 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення, 1 випадок загибелі на водних об'єктах, 3 дорожньо-транспортні пригоди та 2 пожежі. Внаслідок цих подій загинули 3 особи та 4 особи постраждали.

Після хвороб, операцій, травм і поранень: українці можуть отримати безкоштовну реабілітацію 11:35
За останні півтора року 600 тис. українців отримали безоплатну реабілітаційну допомогу. Зараз її надають у 555 медичних закладах – там переважно зроблений ремонт, є необхідне устаткування та фахівці.

Програма підтримки «Ветеранський спорт»: запитання та відповіді 11:17
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України з метою підтримки ветеранів війни, заохочення до фізичної активності, покращення психологічного здоров'я та соціальної інтеграції 15 січня 2025 року започаткували програму Ветеранський спорт.