Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 24 січня, 15:51:27

Український Хеловін: що таке Велесова ніч та як її святкували наші предки

31.10.2021   12:43Агенцiя

В Україні вже років 10, щонайменше, вшановують іноземне свято Хелловін. Його також називають Днем Мертвих чи Днем усіх святих.

У Сполучених Штатах цього дня перевдягаються в різних міфічних створінь і пригощають одне одного солодощами. У нас же святкування Дня Мертвих часто сприймається скептично. Мовляв, для чого святкувати іноземне свято, якщо воно не має до нас ніякого стосунку? Але це не зовсім так. В українців також є свій, давній аналог подібного свята, який також припадає в ніч із 31 жовтня на 1 листопада. Називається воно Велесова ніч.

Про те, чим відрізняється це свято в українській культурі та, що в нього спільного з Хелловіном.

Що спільного між Хелловіном та Велесовою ніччю?


Обидва свята припадають за останню ніч місяця: з 31 жовтня на 1 листоапада.
Обидва свята мають однакове коріння: язичницьке. В Україні воно з дохристиянських часів, а в Америку традиції привезли європейці. Адже Європа теж не завжди була християнською. У них цей день називався Савинь, або Самайн. Кельтське свято на честь завершення польових робіт та всього літньо-осіннього циклу.
Значення свят теж подібні: це ніч, коли всі душі померлих можуть приходити з потойбічного світу в нашу реальність. Вони блукають вулицями, не тільки добрі, але і злі.

Що ж відмінного: на Хелловін переодягаються в костюми різної нечисті, аби та сприйняла людей за «своїх» і не чіпала їх. В українській же традиції — це ніч, коли треба вшановувати померлих предків. Запалювати в пам’ять про них свічки на підвіконнях, а на столах до ранку залишати святкові частування.

А чому саме Велесова ніч?

У часи, коли українці сповідували язичництво, вони вірили в богів, які є уособленнями потойбічних сил чи природних явищ. Усі легенди та традиції трималися навколо сил природи, зміни сезонів, циклічності життя. Велес був одним із найбільш шанованих божеств. У різних регіонах України йому приписували різні сили: у когось його малювали коровою, у когось ведмедем чи биком. У когось він був оберегом для митців, а в когось для ремісників. Та завжди Велес залишався головним божеством для обдарованих потойбічними силами: ясновидців, знахарів, відунів, волхвів.

Якщо вірити українській міфології, то Велес — це єдиний бог, який має доступ і до світу живих, і до світу мертвих. Якщо інші божества відповідали за Яв (наш реальний світ) чи Нав (потойбічний світ мертвих), то Велес міг спокійно існувати у двох світах та переходити між ними. Він вважався одночасно і «світлим» і «темним» богом. Саме тому, у його честь назвали це свято, ніч, коли два світи сходяться між собою.

Традиції та прикмети містичної ночі:

Крім вшанування померлих родичів, варто було подбати про обереги. Наприклад, посипати поріг та підвіконня дому сіллю, щоби злі духи не могли зайти всередину.

Це свято має сильну енергетику, тож вночі всі любителі містики ворожать, проводять ритуали на удачу, здійснення бажань, намагаються дізнатися своє майбутнє.

У наших предків існувала традиція: у цю ніч розпалювати високе багаття та стрибати над ним. Потім, ходити по розпеченому вугіллі. Усі ритуали з вогнем символізують очищення духу та тіла.

Вірите ви в таку містику чи ні, збираєтеся святкувати Велесову ніч чи ні, а бажання загадати після 12 години все ж варто. Кажуть, у цю ніч всі бажання здійснюються.

 vsviti.com.ua

Останні новини Чернігівщини

У Чернігові проводять евакуацію всіх навчальних закладів через повідомлення про замінування

У Чернігові проводять евакуацію всіх навчальних закладів через повідомлення про замінування 14:01

У Чернігові 24 січня проводять евакуацію всіх навчальних закладів через повідомлення про замінування.

З рук в руки: як документально засвідчити договір міни?

З рук в руки: як документально засвідчити договір міни? 13:22

Бартер – це прямий безгрошовий обмін товарами або послугами. Віндосить давно заклав основи сучасних ринкових відносин, проте не залишився лише на сторінках книжок історії. Договір міни й сьогодні є розповсюдженимспособом засвідчення цивільно-правових відносин.

Офіцера з Чернігова нагороджено орденом Богдана Хмельницького (посмертно)

Офіцера з Чернігова нагороджено орденом Богдана Хмельницького (посмертно) 13:15

Старшого лейтенанта Володимира Шпака за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захист державного суверенітету та територіальної цілісності України нагороджено орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (посмертно). Відповідний Указ Президент України Володимир Зеленський підписав 21 січня.

 46,1% жителів Чернігівщини повністю вакциновані проти COVID-19

46,1% жителів Чернігівщини повністю вакциновані проти COVID-19 13:11

За даними Чернігівського інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, станом на 24 січня в області зроблено 774 737 щеплень проти Covid. Повну вакцинацію (2 дози) мають 375 938 осіб, або 46,1% дорослого населення. З-поміж них 43 особи отримали додаткову дозу та 4 364 — бустерну. Ще 18 454 людини (або 2,2%) щеплені першою дозою препарату.

Про систему прибирання снігу на вулицях Чернігова розповів керівник КП АТП-2528 Руслан Волок

Про систему прибирання снігу на вулицях Чернігова розповів керівник КП АТП-2528 Руслан Волок 13:03

Керівник комунального підприємства «АТП-2528» Руслан Волок у студії програми «На часі» телеканалу «Новий Чернігів» розповів про те, наскільки готові до несприятливих погодних умов чернігівські комунальники, о котрій годині доби виїжджає спецтехніка на дороги для прибирання снігу і за скільки годин вона може розчистити вулиці міста.