Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 19 липня, 02:28:46

Водохреща: традиції та прикмети

17.01.2021   15:51Агенцiя

Розповідаємо про традиції святкування Водохреща, та, як правильно до нього підготуватися. Які існують прикмети на Водохреща й чому люди занурюються в цей день у льодяну воду.

Традиції Водохреща та значення води в це свято

Останній етап українських новорічних свят — це Водохреща 19 січня. Одне з найважливіших свят у церковному календарі. Воно наповнене цікавими традиціями та символами, більшість із яких стосуються води.

Вважається, що 19 січня — це день, коли Ісуса Хреста хрестили в річці Йордан. Тож, вода на Водохреща цілюща і її, освячену, зберігають вдома протягом року. Адже, вона символізує духовне очищення, початок нового життя. Віряни впевнені, що ця вода має цілющі властивості та оберігає від злого ока.

Водою вмиваються зранку та п’ють склянку, як тільки прокинуться. Її святять у церквах. Святять також озера й річки, джерела та, навіть, криниці. Ще, освяченою водою окроплюють усі кімнати в оселі та приміщення, де живуть тварини, щоби всі були здорові.

Але, найголовніша традиція — занурюватися в ополонку. Напередодні Водохреща на річці вирізають ополонку у вигляді великого хреста. А, на ранок, цю воду святять. Потім, у неї занурюються. Навіщо? Щоби оздоровитися на весь наступний рік. Християни також вірять, що цей ритуал очищає їх від гріхів.

 

Не можна в цей день прати, мити посуд та взагалі бруднити воду. Забороняється також шити чи вишивати, занурюватися в неосвячену воду.

Про купання на Водохреща: важливі поради

Якщо вирішили й собі спробувати занурення в ополонку на Водохреща, то треба пам’ятати важливі поради, аби уникнути проблем зі здоров’ям:

1. Не слід занурюватися в крижану воду непідготовленим. Потрібно завчасно загартуватися: приймати контрастний душ, робити зарядку, їсти багато вітамінів, які підвищують імунітет. Якщо почали підготовку всього за кілька днів до Водохреща, то приймайте контрастний душ двічі чи, навіть, тричі на день. Це допоможе підготувати тіло до низької температури в річці.

2. У жодному разі, не занурюйтеся в ополонку, якщо нещодавно у вас була застуда чи грип. Або, якщо відчуваєте, що можете скоро захворіти. Краще почекайте до наступного року, адже, якщо імунітет слабкий, то крижана вода точно не зробить людину здоровішою.

3. Занурюйтеся у воду лише там, де поряд є інші люди і швидка. Щоб, у разі необхідності, було кому допомогти.

 

4. Звикніть до холоду перед занурюванням. Походіть босими ногами по снігу, розітріть ним тіло. Потім витріться насухо, загорніться в ковдру та випийте гарячого чаю. Потім, повторіть цю процедуру ще раз чи два. Лише після підготовки занурюйтеся у воду. Перше занурення повинно тривати не понад 1–2 секунди. Якщо вирішили занурюватися кілька разів, то наступного разу можна збільшити час на кілька секунд.

Після Водохреща закінчуються всі новорічні свята та розпочинається новий весільний сезон. Він триває до Великого посту, а, це всього кілька тижнів. Хто не готується до весілля, той просто повертається до звичного життя та продовжує займатися побутовими справами.

Чому саме цей період був весільним? Тому що ніхто більше не зайнятий новорічними святкуваннями, ні в кого немає роботи в полі чи на городі. Також, ще є час до посту, коли можна частувати гостей м’ясними та молочними стравами.

Прикмети на Водохреща

  • Дивилися цього дня на небо: якщо воно похмуре, то в новому році буде добрий хліб. Якщо хмари тільки на сході — добре вродить жито, а якщо тільки на півдні — то просо. Якщо ж хмари затрималися лише на півночі — це до доброго врожаю гречки.
  • Холодна погода та сніг на Водохреща — до щедрого врожаю та щасливого року. Ясна погода цього дня — до посушливого літа та поганого врожаю.
  • Якщо в цей день випав іній — то саме такого ж числа треба буде потім сіяти пшеницю.
  • Якщо на Водохреща випав повний місяць — вода підніметься з берегів.
  • Ясна зоряна ніч — до щедрого врожаю горіхів та ягід.

Загалом, усі прикмети, як і на Другий Святий Вечір, стосуються снігу. Чим його більше, чим більші морози та похмуре небо — тим краще.

Сьогодні, українці не так активно дотримуються всіх християнських традицій. Також, не зважають на природні прикмети. Проте, традиція занурення в ополонку з крижаною водою — досі залишилася надзвичайно популярною.

джерело

Останні новини Чернігівщини

На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17

Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.

У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37

Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.

«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16

Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.

Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42

Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.

«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11

Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини