Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 1 грудня, 13:12:53

Свято Сороки (Сорок Святих): традиції, прикмети, історія виникнення

22.03.2020   14:07Агенцiя

Щорічно, 22 березня, українці святкують “Сороки”. Це народне свято весни та птахів, які вже повернулися з теплих країв. Релігійне трактування свята теж є: воно встановлене на честь Сорока Великомучеників Севастійських.

Про обидві версії походження свята, його традиції та прикмети — читайте далі.

Народне та релігійне трактування

Християнське свято має назву День Великомучеників Севастійських. Це римські воїни, які прийняли християнство в часи, коли ця віра каралася смертю.

За відмову зректися християнства — цих римлян вбили та втопили у Севастійському озері. Саме в їх честь день моляться християни, та, навіть, послаблюють Великий піст.

Народне ж свято існувало задовго становлення християнства на території сучасної України.

Цей день йде завжди поряд з весняним рівноденням — важливим язичницьким святом сонця.

Згідно з легендами — це час, коли вже всі птахи повертаються з Вирію, місця, де вони зимували, і де живуть наші померлі предки. Тож зустрічати крилатих слід радісно і з усією пошаною. Язичники на свято Сороки слідкували за погодою, щоби передбачити майбутній врожай, ворожили й випікали силуети пташок з тіста.

Як приготувати випічку на Сороки?

Традиційно, готувати з тіста треба зразу сорок пташок у формі ластівок, сорок чи жайворонків. Цю випічку їсти, пригощати нею дітей, кришити у годівнички, а залишки віддавати худобі. Також, її нерідко підвішували святковими стрічками на деревах біля дому.

Тісто, виліплене в формі пташки, треба помастити жовтком, посипати цукром і зробити на ньому очі пташкам, з родзинок чи горіхів.

 

Щоби приготувати тісто, на 1 кг борошна треба: 1/2 пачки дріжджів, по 1/2 склянки цукру та олії, 250 мл води, сіль. Горіхи, 1 жовток і родзинки. Випікаються пташки десь пів години, за температури 180 градусів.

Традиції та вірування на Сороки

Будеш працювати у свято — заробиш собі сорок болячок. Так що утримайся від прання, ремонтів, шиття, роботи в полі й іншої важкої роботи. У це вірили наші предки.

Як хотіли, щоби добре вродив горох, то готували в цей день страви з нього: пиріжки, січеники, каші чи супи.

Жартівлива прикмета: рахувати лисих чоловіків. Скільки за день нарахуєш їх — стільки й буде морозних днів після свята. А далі — прийде тепла погода.

 

Особливого значення надавали погодним прикметам. Ось найпопулярніші:

  1. Швидко тане сніг – до активної повені й буйних трав.
  2. Яка погода буде в цей день — така ж протримається і наступні сорок днів.
  3. Якщо на Сорок святих буде мороз і сніг розтане від сонця – буде врожай на кавуни.
  4. Яка погода буде на Сороки, така буде й на Петрівку.
  5. Співає в це свято синиця — це до швидкого потепління.

vsviti.com.ua

Останні новини Чернігівщини

єВідновлення: компенсацію отримають ще 14 чернігівців 09:59

Виконавчий комітет Чернігівської міської ради 30 листопада затвердив чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України.

Понад 123 мільйони гривень компенсації за пошкоджене житло та майже 70 сертифікатів: в області триває реалізація програми «єВідновлення» 09:52

Про стан реалізації в області державної програми «єВідновлення», яка передбачає надання компенсації за пошкоджене та знищене житло, говорили сьогодні на брифінгу у медіацентрі ОВА.

Про підсумки Всеукраїнської програми ментального здоров’я -2023 — на розширеному засіданні Міжвідомчої координаційної ради 08:59

Крок за кроком в Україні загалом, та в Чернігівській області зокрема розвивається якісна система підтримки ментального здоров'я українців - Всеукраїнська програма «Ти як?», ініційована першою леді Оленою Зеленською.

1 грудня - цей день в Україні та в світі

1 грудня - цей день в Україні та в світі 08:54

ДЕНЬ 646 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 646 RUSSIAN AGRESSION

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини