Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 28 серпня, 11:55:07

10 лютого - День домовика

10.02.2019   08:45Агенцiя

Кудес — день частування будинкового.

Домовик — запечнік, прібаутнік, Сверчкова заступник. Назва свята — Кудес (бубни) — вказує на те, що наші предки спілкувалися з домовиком або ж просто веселилися, тішачи слух музикою:

Дідусь-суседушка!
Їж кашу, та хату бережи нашу !

Якщо дідусь-суседушка на Кудес залишиться без гостинців, то з доброго зберігача домашнього вогнища, він перетвориться в досить лютого духу. Після вечері залишають за пічкою горшочек каші, обкладений гарячим вугіллям, щоб каша не охолола до півночі, коли домовик прийде вечеряти.

В сей день вшановується як сам Велес, так і його воїнство. Розповідається про походження велесічей, небесних воїнів Велеса. Зазвичай велесічей шанують дітьми Велеса, Сварожичами, які підкорилися Велесу — главі небесних воїнств.

Але є серед них і ті, які зійшли з небес на Землю і оселилися між людьми: це давні богатирі: волотомани, асілкі, духи пращурів, а також духи лісів, полів, вод і гір. Ті з них, хто потрапив у ліс — стали лісовиками, хто в воду — водяними, хто в полі — польовими, а хто в будинок — будинковими.

Домовик — дух добрий. Зазвичай він — дбайливий господар, що допомагає дружній родині. Іноді вередує, пустує, якщо йому що не до вподоби. Він лякає тих, хто не дбає про домашнє господарство і худобі. У цей день домовика годують кашею, залишаючи її на загнетке. Годують і засуджують:
Господар-батюшка, прийми нашу кашу!
І їж пироги — наш дім бережи!

Останні новини Чернігівщини

СБУ викрила «ухиляньську схему» на Чернігівщині і затримала учасників оборудки

СБУ викрила «ухиляньську схему» на Чернігівщині і затримала учасників оборудки 11:30

Служба безпеки викрила у Чернігові ще одну схему ухилення від мобілізації і затримала організатора оборудки та його спільницю.

Від війни - до справи, що допомагає відновлюватися: ветеран відкрив у Ніжині фітнес-клуб за грантові кошти

Від війни - до справи, що допомагає відновлюватися: ветеран відкрив у Ніжині фітнес-клуб за грантові кошти 11:29

Житель Ніжина Іван Вовкогон знає ціну здоров’ю та силу відновлення не з чужих слів. Після повномасштабного вторгнення, незважаючи на вік, він взяв до рук зброю та разом із багатьма добровольцями в складі ТРО став на захист рідного міста.

Надзвичайні події в області за останню добу 10:26

Протягом минулої доби зареєстровано 16 небезпечних подій, а саме: 4 дорожньо-транспортні пригоди та 12 пожеж. Внаслідок цих подій 5 осіб постраждали.

28 серпня: цей день в Україні і світі 09:24

День 1647 Російська агресія - Day 1647 Russian aggression

На Чернігівщині поліцейські затримали чоловіка, який тяжко травмував односельця

На Чернігівщині поліцейські затримали чоловіка, який тяжко травмував односельця 14:57

Оперативники та слідчі відділення поліції №1 (селище Короп) Новгород-Сіверського відділу поліції затримали 54-річного чоловіка, причетного до заподіяння тяжких тілесних ушкоджень односельцю під час спільного вживання алкогольних напоїв.