Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 28 червня, 10:03:01

Чому ми хворіємо у відпустці — невезіння чи загадковий синдром?

10.07.2016   11:49Агенцiя

Часто буває, що перші дні відпустки несподівано затьмарюються захворюванням — грип або застуда можуть порушити всі плани. Що це — просто невезіння або щось інше?

Існує кілька версій і пояснень того, чому ми хворіємо у відпустці.

Ви поспішаєте перед відпусткою закінчити всі справи на роботі, і як тільки все готово — підхоплюєте грип або застуду... Знайома ситуація, чи не так? Цікаво, що пора року і вид майбутнього відпочинку не мають значення: це може бути як взимку, так і влітку, під час тривалих або коротких поїздок або навіть під час відпочинку вдома.

Багато хто стикався з подібним феноменом, називає це просто невдачею або збігом обставин. Але у дослідників є кілька теорій щодо того, чому ми стаємо вразливішими для застуди з приходом відпустки.

Перша теорія — це так званий «синдром вільного часу», який описали голландські психологи Ед Вінгерхутс і Меейк ван Хіджджевурт. Хоча «синдром вільного часу» поки не описано в медичній літературі і щодо нього не проводилося великого систематичного дослідження, було зафіксовано чимало випадків, які доводять існування цього синдрому.

Для збору статистики вчені опитали понад 1800 чоловіків і жінок, які зазнавали великих навантажень на роботі. На питання про те, чи страждають вони, на їхню думку, від «синдрому вільного часу», ствердно відповіли близько 3,2% респондентів: вони скаржилися на головний біль, нудоту, втому, головний і м'язовий біль. Ці люди також виявлялися більш схильними до захворювання на грип або застуду.

Чому виникає «синдром вільного часу»?

За припущеннями, існує 2 причини виникнення цього синдрому.
Перша причина в тому, що, як тільки з'являється можливість відпочити і розслабитися, в організмі виникає дисбаланс через гормони стресу. Гормони стресу допомагають активізуватися, наприклад, під час виконання термінової роботи («завантаження» перед відпусткою). Завдяки адреналіну ми можемо впоратися зі стресом, він зміцнює нашу імунну систему й організм може протистояти інфекціям. Крім адреналіну, виробляється і кортизол, але він шкодить імунній системі.

За щоденної напруженої роботи наш організм пристосовується до стресу. Але під час різкого переходу від зайнятості до відпочинку організм розслабляється і зменшує свій опір, він стає більш вразливим до інфекцій.

Особливо яскраво це проявляється у тих, для кого характерний перфекціонізм (прагнення до досконалості). Ці люди мають надмірно розвинене почуття відповідальності, прагнення завжди бути першими. Коли вони перебувають у робочому середовищі — їхній імунітет працює краще.

Друга причина — «синдром вільного часу» з'являється через напруження, яке виникає в подорожі. Перельоти або далекі поїздки дуже стомлюють. Плюс до цього, перебування в замкнутому просторі, в близькому контакті зі збудниками інфекцій і низька вологість повітря — все це значно підвищує ризик захворювання.

Але через брак досліджень у цій області, поки неможливо встановити найімовірнішу причину виникнення «синдрому вільного часу». А можливо, цих причин кілька.

Відомо, що цей синдром зустрічається не так часто, і з віком наш організм стає більш стійким до хвороб. І ми вже маємо меншу ймовірність захворіти на застуду, зокрема і під час відпустки. А поки Ед Вінгерхутс і його колеги шукають й інші пояснення «синдрому вільного часу».

За ще однією версією, для когось хвороба — «зручний» привід, щоб перервати невдалу відпустку.

«Синдром вільного часу»: лікувати або змиритися?

«Синдром вільного часу» не отримав офіційного визнання і є новим поняттям у медицині. З цієї причини не існує і спеціального лікування. Все, що можуть порекомендувати фахівці, — це фізичні вправи для зняття стресу, знаходження цікавого та корисного для себе заняття чи повернення до роботи.

Велика епоха

Останні новини Чернігівщини

Село на Чернігівщині обстріляли зі ствольної артилерії

Село на Чернігівщині обстріляли зі ствольної артилерії 09:57

27 червня 2022 року, з 19.20 до 19.35 у районі населеного пункту Гірськ Чернігівської області зафіксовано 15 вибухів (виходів) та 15 вибухів (приходів).

Життя блокадного Чернігова 一 Суспільне Чернігів покаже виставу «Тиловий Що?Денник»

Життя блокадного Чернігова 一 Суспільне Чернігів покаже виставу «Тиловий Що?Денник» 09:51

28 червня о 23:00 в ефірі Суспільне Чернігів та всіх регіональних телеканалах Суспільного вийде телеверсія вистави «Тиловий Що?Денник» Чернігівського обласного молодіжного театру.

Уряд затвердив програми безповоротних грантів на створення теплиць і садів 09:45

Міністерство аграрної політики та продовольства України розробило програми безповоротних грантів для аграріїв, які були затверджені на черговому засіданні Кабінету Міністрів України.

На Чернігівщині екологи нарахували близько 10 мільярдів гривень шкоди, завданої землям та атмосферному повітрю

На Чернігівщині екологи нарахували близько 10 мільярдів гривень шкоди, завданої землям та атмосферному повітрю 09:31

Через авіаційні бомбардування та ракетні обстріли російськими військами на Чернігівщині виникли надзвичайні ситуації, наслідками яких стали пошкодження підприємств, житлових будинків та лісових насаджень.

Навчання у Гомельскій області та обстріли прикордоння із різних видів зброї: Генштаб про ситуацію на ранок 28 червня

Навчання у Гомельскій області та обстріли прикордоння із різних видів зброї: Генштаб про ситуацію на ранок 28 червня 09:25

Генеральний штаб ЗСУ розповів про оперативну ситуацію на північних кордонах України, зокрема, у Чернігівській області. Інформація подана станом на 6 ранку 28 червня 2022 року.