30 січня: цей день в Україні і світі
ДЕНЬ 1072 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1072 RUSSIAN AGRESSION

30 січня відзначають День пам’яті NASA.
В Україні - День спеціаліста військово-соціального управління Збройних сил.
Православна церква - Собор трьох святителів: Василя Великого, Івана Золотоустого, Григорія Богослова.
День спеціаліста військово-соціального управління Збройних сил
Спеціаліст військово-соціального управління ЗСУ — порівняно нова професія, однак вона має свою історію. Фактично від дня проголошення незалежності України виникла необхідність створити і збройні формування. Так виникли Збройні Сили України (ЗСУ). Втім, усе це відбувалося на тлі складних політичних і соціальний умов. Тому виникла необхідність в створенні і спеціальної служби, яка б відповідала за психологічну та соціальну складову.
День пам’яті NASA
День ушанування героїв космічних досліджень. День пам'яті NASA - це щорічний захід, що проводиться в останній четвер січня на честь астронавтів, які загинули під час дослідження космосу.
Шкільний день ненасильства та миру
30 січня відзначається Шкільний день ненасильства та миру. Запропонував його святкування у 1964 році іспанський поет Лоренсо Відаль. Усе своє свідоме життя ця талановита людина відстоювала ідеї пацифізму, виступала проти насильства у будь-якому його прояві.
Дата святкування була обрана на честь Махатми Ганді, який був яскравим прикладом впровадження філософії ненасильства. Мав можливість жити у розкоші та отримавши вищу освіту у Лондоні, все життя вів боротьбу з кастовою нерівністю і домагався незалежності Індії у мирний спосіб. На жаль, за іронією долі, 30 січня 1948 року він помер насильницькою смертю від рук релігійних фанатиків.
Цього дня народилися:
130 років від дня народження Петра Гавриловича Дяченка (1895−1965), українського військового діяча, генерал-поручника Армії УНР;
130 років від дня народження Василя Залуцького (Оробець) (1895−1973), українського живописця, графіка, скульптора (Канада);
130 років від дня народження Василя Орелецького (1895−1976), українського правознавця, публіциста, педагога, громадсько-політичного діяча (Німеччина);
120 років від дня народження Оксани Яківни Мешко (1905−1991), української педагогині, учасниці правозахисного руху, співзасновниці та голови Української Гельсинської групи;
95 років від дня народження Всеволода Зіновійовича Нестайка (1930–2014), українського письменника, прозаїка, драматурга, класика сучасної української дитячої літератури.
Ще цього дня:
1901 — Інтронізація Андрія Шептицького на Галицького митрополита;
1915 — Під час атаки французького порту Гавр, німецький флот вперше використовує підводні човни;
1918 — Українська Центральна Рада ухвалила створити добровольчу українську армію;
1930 — Почалось розкуркулення заможних селян радянською владою: Політбюро ЦК ВКП(б) СРСР видало постанову "Про заходи щодо ліквідації куркульських господарств… ", що запустила тотальні репресії проти селян. Ліквідація селян-господарів полягала у повному позбавленні власності, виселенні цілими родинами, а в разі спротиву — фізичному знищенні;
1930 — Здійснено запуск першого у світі радіозонда для дослідження атмосфери;
1932 — У Фінляндії запроваджено "сухий закон";
1933 — Націонал-соціалісти на чолі з Адольфом Гітлером прийшли до влади в Німеччині;
1992 — У Гельсінкі Україна приєдналася до членства Наради з безпеки і співробітництва в Європі;
1992 — Ісландія визнала незалежність України;
1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Королівством Іспанія;
1992 — Перша канадська жінка-астронавт українського походження Роберта Лінн Бондар закінчила восьмиденну місію на човнику НАСА "Діскавері";
2004 — Створено першу статтю Вікіпедії українською мовою — Атом;
2007 — У продажу з’явилась операційна система Windows Vista;
2015 — Пожежа у Фундаментальній бібліотеці ІНІОН.
Церковне свято:
В це соборне свято, присвячене пам’яті великих каппадокійців Василя Великого,Григорія Богослова і константинопольського патріарха Івана Золотоуста, прийнято почитати вселенських вчителів, які формально завершили догмат про Святу Трійцю.
Історія встановлення свята відноситься до правління візантійського імператора Олексія I Комніна, коли в Константинополі йшли суперечки про першість кого-небудь з цих Отців церкви. Кожен з великих святителів здавався для його послідовників найкращим, від чого серед християн відбулися церковні чвари: одні називали себе василіанами, інші – григоріанами, треті – іоаннітами.
За церковним повір’ям, 1084 року митрополиту Євхаїтському Івану з’явилися разом три святителі і повеліли встановити загальний день святкування їхньої пам’яті, оголосивши, що вони рівні перед Богом.
З першої половини XII століття в грецьких богослужбових книгах з’являється служба трьом святителям. Самий ранній приклад – Статут константинопольського монастиря Пантократора (1136 рік), що містить правила освячення храму на свято святих Василя, Богослова і Хризостома.
Святителі Василій Великий, Григорій Богослов і Іван Золотоустий відомі як великі богослови і отці Церкви. Кожен святий являє собою приклад життя у Христі, приклад для всіх віруючих. Їхні вислови стали постулатом для багатьох вірян.
Всі три святителі були блискуче освічені. Василь Великий і Григорій Богослов, освоївши всі знання, доступні в їхніх рідних містах, завершували освіту в Афінах, центрі класичної освіти. Тут святі друзі знали дві дороги: одна вела до храму Божого, інша – в училище. Ця дружба тривала все життя. Іван Золотоуст вчився у кращого ритора епохи Ліванія; богослов’я він вивчав у Діодора, згодом знаменитого єпископа Тарсійского, і єпископа Мелетія. До всіх трьох застосовні слова з житія св. Василя: він вивчив кожну науку до такої досконалості, як ніби не вчився нічому іншому.
Іменини: Василь, Володимир, Григорій, Іван, Максим.
Останні новини Чернігівщини

Ринок праці мовою цифр 14:19
Протягом січня-травня 2025 року на Чернігівщині:
Під виглядом спадкоємців заволоділи нерухомістю померлих чернігівців – викрито групу осіб 14:15
За процесуального керівництва Чернігівської окружної прокуратури повідомлено про підозру трьом чоловікам у шахрайстві у великих розмірах, використанні підроблених документів та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом, вчинених за попередньою змовою групою осіб (ч. 3, 5 ст. 190, ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 209 КК України).
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 14:08
Протягом минулої доби зареєстровано 7 небезпечних подій, а саме: 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення, 1 випадок загибелі на водних об'єктах, 3 дорожньо-транспортні пригоди та 2 пожежі. Внаслідок цих подій загинули 3 особи та 4 особи постраждали.

Після хвороб, операцій, травм і поранень: українці можуть отримати безкоштовну реабілітацію 11:35
За останні півтора року 600 тис. українців отримали безоплатну реабілітаційну допомогу. Зараз її надають у 555 медичних закладах – там переважно зроблений ремонт, є необхідне устаткування та фахівці.

Програма підтримки «Ветеранський спорт»: запитання та відповіді 11:17
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України з метою підтримки ветеранів війни, заохочення до фізичної активності, покращення психологічного здоров'я та соціальної інтеграції 15 січня 2025 року започаткували програму Ветеранський спорт.