26 листопада: цей день в Україні і світі
ДЕНЬ 1007 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1007 RUSSIAN AGRESSION
26 листопада відзначають Всесвітній день інформації, Міжнародний день чоботяра, Всесвітній день оливкового дерева, День боротьби з ожирінням.
Православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Аліпія стовпника.
Всесвітній день інформації
Проводиться щорічно з 1994 року з ініціативи Міжнародної академії інформатизації (МАІ), що має генеральний консультативний статус в Економічній і Соціальній радах ООН.
Цього дня 1992 року відбувся перший Міжнародний форум інформатизації, а саме свято було офіційно зареєстровано органами ЮНЕСКО 1994 року.
Інформація завжди відігравала в житті людства дуже важливу роль. А з середини 20 століття внаслідок соціального прогресу і бурхливого розвитку науки і техніки роль інформації незмірно зросла. Її обсяг у світі збільшується постійно. За деякими оцінками, за останні 30 років людством створено стільки ж інформації, скільки за три попередні тисячоліття.
Міжнародний день чоботяра
26 листопада відзначається Міжнародний день чоботяра - професійне свято майстрів і ремісників, які займаються дизайном, виготовленням і шиттям взуття, а також працівників, зайнятих у даному виробництві, і фахівців з ремонту взуття.
Виготовлення взуття та його лагодження - дуже давнє ремесло, і спочатку робота чоботяра була виключно ручною працею, до того ж вельми нелегкою. Адже чоботярам, або черевичникам, доводилося шити всі види взуття вручну - від капців до чобіт.
Сьогодні виготовлення майстрами взуття вручну поступово зникає, поступаючись місцем великим компаніям. Таку розкіш, як кустарне виробництво, можуть дозволити собі лише деякі відомі бренди з історією в не одну сотню років.
Всесвітній день оливкового дерева
Всесвітній день оливкового дерева відзначається щороку 26 листопада, це нова подія, яка порівняно недавно з'явилася в календарі міжнародних святкувань.
Схвалений ЮНЕСКО, цей день присвячений вшануванню оливкового дерева - символу мудрості, миру і процвітання, що має глибоке коріння в багатьох культурах і цивілізаціях Середземномор'я та за його межами.
Ще цього дня:
1901 - У Львові студенти виступили з вимогою створення українського університету;
1917 - У Києві на засіданні Генерального секретаріату затверджено статут "вільного козацтва", ухвалено створити комісію з охорони краю при Генеральному секретаріаті внутрішніх справ і демобілізаційний комітет;
1939 - СРСР порушив пакт про ненапад із Фінляндією, що призвело до початку т. зв. Зимової війни;
1966 - У Бретані (Франція) президент Шарль де Голль урочисто відкрив першу у світі приливну електростанцію;
1968 - Сесія Генеральної Асамблеї ООН схвалила Конвенцію про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства;
1976 - Католицька церква відмовилася від того, щоб католицизм вважався державною релігією Італії;
1977 - У Львові відкрито пам'ятник першодрукареві Івану Федорову (скульптори В. М. Борисенко, В. М. Подольський);
2004 - Збори господарського активу Донецької області ухвалили резолюцію про пропозицію трудовим колективам провести збори і мітинги з метою обговорення питання оголошення референдуму про автономію Донецької області;
2004 - "Ігнорування прав і свобод українського народу, сприяння фальсифікації виборів Президента України 2004 року та зрада академічних цінностей" - за таким вердиктом Вчена рада Львівського Національного університету ім. Івана Франка позбавила на той час чинного Президента України Л. Д. Кучму звання почесного доктора;
2005 - Встановлено День пам'яті жертв Голодомору 1932-33 років (остання субота листопада);
2018 - В Україні запровадили воєнний стан на 30 днів після інциденту в Керченській протоці: першого випадку військової агресії Росії проти України, який вона вчинила відкрито, під своїм державним прапором, від початку війни 2014 року.
Цього дня народилися:
180 років від дня народження Олександра Левковича (Львовича) Боровиковського (1844–1905), українського фольклориста, письменника, адвоката, правознавця;
130 років від дня народження Норберта Вінера (1894–1964), американського вченого, математика, засновника кібернетики і теорії штучного інтелекту;
120 років від дня народження Катерини Олександрівни Осмяловської (1904–1997), української актриси;
100 років від дня народження Володимира Миколайовича Косика (1924–2017), українського історика, перекладача, громадсько-політичного діяча (Франція);
90 років від дня народження Юрія Тимоновича Литвина (1934–1984), українського поета, письменника, публіциста, журналіста, правозахисника;
90 років від дня народження Віталія Олександровича Переломи (1934–2000), українського вченого-металурга, винахідника;
60 років від дня заснування Владислава Юрійовича Троїцького (1964), українського театрального актора, режисера, драматурга, телеведучого, педагога, засновника першого в Україні незалежного театру "Дах" та міжнародного фестивалю "Гогольфест", лауреата Шевченківської премії за оперу-реквієм "Йов" (2020)
Церковне свято:
День пам'яті преподобного Аліпія Стовпника
Народився Аліпій у місті Адріанополі, у християнській родині. Його батько рано помер, і мати віддала хлопчика на виховання до єпископа Феодора, а сама, віддавши майно, пішла працювати до церкви.
Подвижницьке життя Аліпія почалося з подорожі до Константинополя, в якій він супроводжував свого владику. Під час подорожі уві сні преподобний побачив видіння, в якому йому з'явилася св. мучениця Євфимія і звеліла повернутися додому і на місці покинутого цвинтаря язичників побудувати храм.
Аліпій вказівку виконав. Поруч із церквою преподобний звів для себе стовп, на якому невпинно молився, наставляв і навчав протягом 53 років. За свою тверду віру і стійкість преподобний отримав від Бога дар зцілення тіла і душі, а також здатність пророкувати. Лише останні 14 років свого життя Аліпій через хворобу ніг лежав, а не стояв, але все одно продовжував дякувати Творцеві. Згодом поруч зі стовпом з'явилися чоловічий і жіночий монастирі, якими керував Аліпій до самої смерті, а помер він у 118 років.
Іменини: Герман, Іван.
Останні новини Чернігівщини
Президентську відзнаку «Золоте серце» отримала волонтерка з Чернігівщини Оксана Тунік-Фриз 16:50
За вагомий особистий внесок у надання волонтерської допомоги та розвиток волонтерського руху відзнакою Президента України «Золоте серце» нагороджена Оксана Тунік-Фриз.
Головний фінансовий документ Чернігова: виконком схвалив проєкт бюджету на 2025 рік 16:18
Сьогодні, 6 грудня виконавчий комітет Чернігівської міської ради схвалив пропозиції проєкту бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2025 рік.
Директору комунального підприємства повідомлено про підозру у незаконному видобуванні питних підземних вод 15:54
За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру директору одного з комунальних підприємств Прилуцького району у незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення (питних підземних вод), вчинене службовою особою з використанням службового становища (ч. 3 ст. 240 КК України).
Спільна праця аудиторів та Прилуцької міської ради сприяє вдосконаленню процесу управління в громаді 15:31
Аудитори Чернігівщини провели державний фінансовий аудит бюджету Прилуцької міської територіальної громади за період з 01.07.2021 по 31.03.2024 та зафіксували низку чинників, що мали негативний вплив на ефективність роботи та призвели до упущених вигод і неефективних витрат на загальну суму понад 75 млн грн.
Бюджети Чернігівщини у листопаді 2024 року отримали 2,1 мільярди гривень податків 14:50
Головне управління ДПС у Чернігівській області висловлює вдячність платникам податків за сумлінну сплату податків та підтримання економічної безпеки нашої держави, забезпечення фінансовими ресурсами Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.