Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 25 лютого, 13:17:30

Білоруси – де ви?

05.07.2022   13:06Агенцiя

«Білоруська влада продовжує надавати допомогу Росії у веденні війни проти України. За нашими даними, минулого тижня противник двома залізничними ешелонами відправив чергову партію боєприпасів для потреб окупаційних військ Росії», – заявив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.

Водночас бачимо звинувачення від білоруських дописувачів в приголомшливому нерозумінні українцями ситуації в Білорусі та навіть у … хейпі.

Десь це об`єктивно – люди, з територій (географічно чи ментально) звідки стартують ракети, літаки, заходить техніка та окупаційна армія та люди, на яких це все суне, не можуть реагувати однаково. Відчуття особисто безпеки інше: хто був у зоні бойових дій розуміє. Якщо ви не чули свист снаряду чи міну над своєю головою, не бачили їх вибухів та наслідки, зокрема – трупи на вулицях, не жили  місяць у холодному місті, що геть позбавлено струму та майже всіх благ цивілізації – тоді справді у вас може вистачити сумління та глузду (здорового?) тепер писати про хейп українців. На такому тлі згадувати про тяжкість лукашенківських репресій як аргумент тиші по інший бік кордону – погоджуюсь, «моя твоя не розуміє», пане Алесю.

Серед білорусів (принаймні, активної частини суспільства) панує переконання, що вони тут не до чого, це все Лукашенко та й взагалі Білорусь окупована: які питання до нас? Але списати все на Луку не вдасться. Європейський Союз офіційно визнав нашу північну сусідку поплічницею росії (так в офіційних документах). НАТО на нещодавньому саміті у Мадриді закликало Білорусь якнайшвидше припинити свою співучасть у війні. Додам від себе як мешканець Чернігівської області – перший бій за Чернігів відбувся на гомельській трасі (бо звідти заходили), а білоруські солдати брали участь в окупації регіону (щоправда, неофіційно). Маємо подякувати?

Тепер не мирний час. І Білорусь – сторона що воює, причому на стороні ерефії. Між іншим – на гроші платників податків, тобто – своїх громадян, незалежно від їхніх переконань та ставлення до діючої влади. А раз так, то білоруське суспільство в цілому, незалежно від поглядів, несе частку відповідальності за розв`язану проти України війну. Спроба сховатися за формулюванням «окупована держава» – хіба що для внутрішнього користування та самовиправдання.

Показовий зворот побачив у «Нашій Ниві» – «режим встановився». Мабуть – сам собою.  Йдеться про по`язану тему – як у Білорусі в 1994 р. в результаті демократичних виборів зміг прийти до влади авторитарний патерналістський політичний режим та яким чином він може так довго триматися. Вочевидь, не самим репресіями – багатьох (не всіх) ця соціальна держава влаштовувала. Вас, шановні білоруси, влаштовувала. А коли перестала, то більшість все ж таки не наважилася на дії за якими – лобове зіткнення.

Перемагає той, хто готовий піти далі – цього правила ніхто не скасовував. В 2020 р. українці, які вже мали неабиякий досвід успішного протистояння авторитаризмові, багато разів попереджали: тактика мирного спротиву, тим більше в рамках діючих у Білорусі законів, веде до поразки. Революція як така спрямована на зміну існуючих рамок, в тому числі – законодавчих. Хтось вигадав інше? Свобода та права не даються, а виборюються. Втім чомусь у білоруському середовищі панувала переконання можливості власного, поміркованого шляху («аби не Майдан»). В результаті очікувано програли, по-дитячому. В тогочасній переписці автора з білорусами є така заувага на закид – мовляв, це виключно наша справа. Відповідь: ні, бо ваш програш означатиме для України збільшення ворожого кордону на тисячу кілометрів.

До 2020 р. режим Лукашенко намагався маневрувати між росією та західними країнами – навіть наважився брати участь у політиці ЄС Східне партнерство. Реалізовувалися спільні проєкти, проходили численні зустрічі як в Україні, так і Білорусі, культурологічні заходи, просувалися закупки білоруської техніки (навіть подвійного призначення), паливних матеріалів, електроенергії (останні дві позиції критикувалися в Україні)... Неабияке піднесення переживала прикордонна торгівля. Це не змінювало сутності режиму, але дозволяло зміцнювати контакти між людьми, певною мірою – покращувало взаємну безпеку. Поразка протестів означала збільшення залежності Мінська від мокшанських боліт. Чим це обернулося – ми побачили 24 лютого 2022 р.

Реакція на фактичне залучення своєї країни до війни різна – можна зголоситися до білоруських батальйонів ЗСУ та зі зброєю в руках відстоювати власну гідність, честь нації, її майбутнє. Можна партизанити – передавати інформацію про пересування техніки та боєприпасів, що спрямовуються на знищення українців, влаштовувати саботаж – вочевидь із ризиком для життя (нагадаю – йде війна). Чи легально протестувати – у доступних формах, за які теж можна дістати покарання.

Існує інша реакція. Скажімо, вантажати боєприпаси до ерефівських вагонів, що відправляються в Україну. Панічно питати «що це таке і звідки взялося», побачивши у себе на сторінці руїни Чернігова (не камільфо?). Коментувати в постах (білоруською мовою) – «самі винні» чи «а ви паливо купували». Або мовчати – перестати реагувати на дописи з України, тобто – кинути. І так відбуваються в більшості випадків (з особистого досвіду). Тоді питання – навіщо просили допомогу в 2020 р.? Хитромудрі білоруси, які чекають куди все повернеться – ау, де ви? Перестаньте грати в хованки – вас втягують у війну.

Втім ні – є ті, що не ховаються. Скажімо, депутат Палати Представників Національного зібрання Республіки Біларусь Олег Гайдукевич. Він вітає напад на Україну, нинішні обстріли, зокрема. Було б непогано визначитися хто такі білоруси – це корисно для нації що формується.

Що вражає – активні білоруси, в тому числі, на еміграції, блискуче навчилися пояснювати як все погано та чому вони нічого не можуть. Пригадаю епізод, що стався у листопаді 2015 р. під час конференції, яку організовував фонд Ганнса Зайделя для українських голів територіальних громад. Початок виявився дуже «оптимістичним» – шановні очільники органів місцевого самоврядування виголошували промови одна апокаліпсичніше за іншу. Після п`ятого такого спіча не витримав німецький делегат в Україні (посада), пролунало: «НЕ СКИГЛІТЬ!». Лише тоді розмова набула конструктивного характеру.

Стаття у «Нашій Ниві» починається зі згадки доступної дії – юрист за фахом Ірина Кучвальська написала заяву на ім`я голови Гомельського міськвиконкому про отримання дозволу на одиночний пікет із протестом проти війни. Маленький, але конкретний крок, використання меж дозволеного – навіть у тоталітарних державах вони існують. В 2022 р. ситуація, порівняно з хвилею протестів, змінилася, режим стабілізувався. Тож і тактика боротьби змінюється – це нормально.

Чи буде пікет чи ні – питання друге. Багато важить вчинок та його публічність. Тому дуже дивно виглядає репліка «Ніякіх прэтэнзій да Ірыны Кучвальскай…». Це схоже на обмовку автора, бо далі – позитивні оцінки. Втім дуже показово – пані Ірина порушила загальнобілоруський консенсус відповіді на питання «а що ми можемо зробити?». І це виявилося некомфортно. Не надто прихильна реакція автора посту – мовляв, немає практичного складника – засвідчує скоріше не відсутність сенсу кинути виклик Дракону, а  ознака відсутності Ланцелота.  

Власне пропоную – до завершення війни залишити в спокої інтелектуальне питання «чому». Тепер важливо інше – чого варті білоруси, аби запобігти розширенню форм та обсягів свого залучення до війни. Не в сенсі пошуку віддалених прикладів, абстрактного дяді Васі чи споминів про потенціал 2020 р., а нинішньої особистої участі кожного громадянина Республіки Білорусь у спротиву абсолютному Злу. Участі, а не ухиляння, безкінечних пояснень та «відморожування».

Володимир Бойко, Чернігів

Газета "День"

Останні новини Чернігівщини

 Чернігівські поліцейські відкрили кримінальне провадження за спробу нетверезого водія відкупитися від відповідальності

Чернігівські поліцейські відкрили кримінальне провадження за спробу нетверезого водія відкупитися від відповідальності 15:59

Поліцейські відділу реагування патрульної поліції Чернігівського райуправління викрили 43-річного водія легковика, який керував транспортом у нетверезому стані. За відмову від складання адміністративних матеріалів правопорушник пропонував поліцейським неправомірну вигоду в сумі 17 тисяч гривень.

Чернігівці почали отримувати пільгові транспортні картки

Чернігівці почали отримувати пільгові транспортні картки 15:58

Чернігівці, які мають право на пільговий проїзд, почали отримувати транспортні картки. Видають їх за цією ж адресою, що і приймають заяви на оформлення — у департаменті соціальної політики Чернігівської міської ради.

 У Менській громаді Чернігівщини домашній кривдник постане перед судом

У Менській громаді Чернігівщини домашній кривдник постане перед судом 13:25

Поліцейські відділення №1 (м. Мена) Корюківського райвідділу поліції завершили досудове розслідування за фактами систематичного домашнього насильства, яке вчиняв мешканець одного з сіл Менської громади. Матеріали кримінального провадження з обвинувальним актом передано прокуророві Корюківської окружної прокуратури для скерування до суду.

Чернігів відвідала делегація з Латвії — дивилась на результати співпраці та говорила про подальше партнерство 13:20

З черговим візитом у Чернігові представники Латвії. 22 лютого в.о. міського голови Олександр Ломако зустрівся з державним секретарем міністерства економіки Латвійської Республіки Едмундсом Валантісом, головою представництва в Україні латвійського агентства інвестицій та розвитку Айнарсом Межулісом, заступницею Надзвичайного і Повноважного Посла Латвійської Республіки в Україні з питань реформ і реконструкції Мадарою Сіліня.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини