Без електрики, мобільного зв’язку та інтернету: журналіст про роботу в Чернігові під час бойових дій
Відсутність електроенергії, мобільного зв’язку та інтернету. Це тільки частина викликів, з якими довелося стикнутися журналістам, які працювали у Чернігові під час бойових дій.
![](/uploads/32014-m.jpg)
У міжнародний день свободи преси чернігівський журналіст Владислав Савенок розповів, як готувався до можливої окупації та чи боявся потрапити до полону.
Чернігівський журналіст Владислав Савенок від початку війни залишився у місті та документував злочини російської армії проти українців. Розповідає, спокійно сприйняв початок повномасштабного наступу росіян, почав готуватися до нього за два місяці:
"Знаючи свій стан здоров’я, а він вже не найкращий, я накупив собі ліків, попередив дітей, з мене сміялися, звичайно. Накупив батарейок, підготував свої павербанки, зробив запаси харчів. Я позаряджав усі свої комп’ютери, щоб можна було потім витягувати з них енергію".
Владислав вже мав досвід воєнної журналістики. У 2014 -2015 роках працював на сході України. У Чернігові чоловік пішки та на велосипеді об’їхав майже усі місця обстрілів.
30 березня росіяни поцілили в центральну частину міста, він був першим журналістом, який зняв руйнування центрального ринку:
"Потім відзняв бібліотеку Короленка, яка пошкоджена і буквально через кілька годин ці знімки опублікувалися Асошиейтид прес, в Німеччині, Індії, Іспанії, Франції та інших країнах, воно пішло хвилею. Світ повинен був знати, що відбувається в Чернігові після того, як росіяни оголосили про те, що вони відводять війська, а вони не відвели, продовжували обстріли Чернігова".
За час роботи чоловік мав сутички із місцевими та територіальною обороною.
"Не дивлячись на те, що у мене тут було написано на жилеті "press" – вимагали посвідчення, показував, не вірили, кликали кілька разів тероборону, інколи приходила тероборона, пересмикувала автомат і говорила "відійдіть від нього". Треба було назвати ще адресу лікарні однієї, другої, третьої, я їх без заминки назвав, тоді повірили і дозволили знімати", – каже Владислав Савенок.
Роботу ускладнювала й відсутність електрики, мобільного зв’язку та інтернету.
Головне для журналіста під час війни – зберегти своє життя, каже Владислав. Тому підготувався й до варіанту окупації росіянами Чернігова:
"Полону не боявся, але все б зробив, щоб до нього не потрапити. У мене було кілька варіантів, як я буду діяти. Якщо не дай боже сюди зайдуть рашисти на випадок оточення (окупації) приготував мобільний телефон з мобільною карткою, зареєстрованою на іншу людину з російським прізвищем. Я серйозно поговорив з дружиною. Ми домовилися, як ми розійдемося, вона піде в інше місце, я в інше – на квартиру свого знайомого, який виїхав. Треба було заховати свої документи на всяк випадок, щоб вижити, тобто все треба думати наперед, інакше у війні цій не вижити і не перемогти".
Усі матеріали журналіст викладав на власній сторінці у Фейсбуці та передавав колегам з Освітнього дому прав людини.
Останні новини Чернігівщини
![Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток](/uploads/33438-s.jpg)
Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19
Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.
![У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів](/uploads/15-s.jpg)
У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.
![Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті](/uploads/17681-s.jpg)
Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10
Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.
Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06
У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.
![Надзвичайні ситуації в області за минулу добу](/uploads/49-s.jpg)
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04
Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.