Від Руху до незалежної держави. До 30-річчя створення Чернігівської крайової організації НРУ
Саме такою була тема засідання за «круглим столом», що відбулось у приміщенні Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації.
Пригадати історію створення організації, а також поговорити про політику та громадянську позицію зібрались ті, хто наприкінці 80-х — початку 90-х років виборював незалежну Українську державу.
Як відомо, українські патріоти утворили крайову організацію Руху в Чернігівській області 9 липня 1989 року, тобто одними з перших в Україні.
Відкриваючи засідання, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Ігор Слезко зазначив:
– У сучасній України всі розуміють, що без Народного Руху не було б Незалежної України. Адже саме здобуття Україною незалежності мали на меті патріоти, які свого часу об’єднались в Рух.
Тоді, наприкінці 80-х років, широка коаліція націонал-демократичних сил, об’єднана у Народний Рух України, підняла прапор боротьби за незалежність та суверенітет України, за відродження та розбудову української державності. Саме їх зусилля значною мірою вплинули на ухвалення Декларації про державний суверенітет та Акту проголошення незалежності України.
Найактивнішу участь у державотворчих процесах брала і Чернігівська крайова організація Народного Руху України. Про те, які події передували її створенню, розповів представник Українського інституту національної пам’яті, член Руху з 1990 року Сергій Бутко. Так, зокрема, історик зазначив, що створення Чернігівської «Просвіти» 15 січня 1989 року, а пізніше Чернігівської регіональної організації Всесоюзного історико-просвітницького товариства «Меморіал», філії Української Гельсінської Спілки на Чернігівщині стало підґрунтям для створення крайової організації Руху.
Багато рухівці говорили про важливість і необхідність відновлення Руху як громадської організації. Так, Василь Чепурний висловив переконання, що при правильному визначенні мети і засобів Народний Рух України має відновитися, перемогти і зробити Україну українською. Підтримали такий меседж йінші учасники круглого столу, серед яких Сергій Соломаха, Микола Шкурко, Григорій Шурига.
Цього ж дня по завершенню засідання біля пам’ятного знаку «Борцям за волю України» у Чернігові відбувся мітинг-зустріч з нагоди 30-річчя створення Чернігівської крайової організації Руху.
Варто зазначити, що цього року відповідно до Постанови Верховної Ради України від 18 грудня 2018 року № 2654-VIII «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2019 році» на державному рівні відзначатиметься 30 років з часу проведення установчого з'їзду, на якому створено громадсько-політичну організацію «Народний Рух України за перебудову». Урочистості відбудуться 8-10 вересня, у дні створення всеукраїнської організації.
Останні новини Чернігівщини
Хотіла отримати «грошову допомогу», натомість втратила понад 20 тисяч гривень: поліція Чернігівщини вкотре застерігає громадян від шахраїв 16:18
Хотіла отримати «грошову допомогу», натомість втратила понад 20 тисяч гривень: поліція Чернігівщини вкотре застерігає громадян від шахраїв
На Прилуччині поліцейські викрили схему незаконного видобутку корисних копалин та повідомили про підозру посадовиці комунального підприємства 16:16
Слідчі Прилуцького районного відділу поліції за оперативного супроводу обласного управління стратегічних розслідувань та під процесуальним керівництвом Прилуцької окружної прокуратури викрили протиправну діяльність посадовиці комунального підприємства, яка організувала незаконний видобуток корисних копалин загальнодержавного значення.
Як молоді створити громаду своєї мрії: в обласному центрі відбувся дослідницький ідеатон у межах проєкту «Молодіжна візія Чернігівщини» 16:14
У лютому цього року в регіоні стартував проєкт «Молодіжна візія Чернігівщини» – дослідження участі молоді в прийнятті рішень у громадах.
«Армія відновлення» 16:12
Протягом січня-березня 2026 року службою зайнятості на Чернігівщині видано 2425 направлень на суспільно корисні роботи для понад 900 громадян області. Люди працюють за строковими трудовими договорами. На оплату їх праці спрямовано 15 млн гривень.
Медична допомога постраждалим від аварії на ЧАЕС – у діалозі з медиками і громадськістю 15:03
У Чернігівській ОВА говорили про доступність медичної допомоги для людей, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.