Скільки українців потрібно, аби вижити як нація? ВІДЕО
Мораторій на розробку національних програм соціального спрямування введено в Україні з минулого року. Низка до того діючих проектів фактично перестала бути стратегічними інструментами розв’язання питань імунопрофілактики, боротьби з онкологічними захворюваннями, лікування вірусних гепатитів та туберкульозу.
![](/uploads/16723-m.jpg)
Торік завершилась ще одна державна соціальна програма «Репродуктивне здоров’я нації». Чи буде розроблена та прийнята нова стратегія, яким чином держава гарантуватиме безпечне материнство та дитинство і скільки українців потрібно, аби елементарно вижити як здорова нація?
3 мільйона українців за часів Богдана Хмельницького, більше 80 – перед Світовою війною, 52 – на початку незалежності. Скільки нас зараз – спеціалісти не можуть сказати напевно. Потрібен демографічний перепис населення, аби визначити, скільки має з’являтися нових українців, аби вижила нація. Але, за підрахунками сьогоднішніх темпів народжуваності – смертності, вже за півстоліття, зокрема в нашій області, корінного населення не залишиться. Демовідтворюваний потенціал бажає бути кращим.
Микола Дейкун, голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я: «Він настільки сьогодні підірваний, що його відновити і був приріст населення, відновити репродуктивне здоров’я, то треба, щоб кожна жінка народжувала не по одному-двоє дітей, а по троє, четверо, п’ятеро. Що нереально в сьогоднішніх умовах».
Нині народжує покоління кризових 90-х.
Галина Майструк, голова правління БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї»: «Дев’яності це дуже важкі роки і на жаль, вони відобразилися на тому, що дітей народжувалося мало. І на сьогоднішній день ті, що народилися у 90-і, вже народжують сьогодні. Це ми відчуваємо дуже чітко. І по-друге, це соціально-економічні відношення, які склалися на сьогодні, і ви знаєте, що люди планують. Просто пересічній громадянці демографічні питання України не є проблемою. Бо вона про них не думає. Вона думає, як вона буде годувати дитину, що вона їй куплятиме, за які гроші вона буде її годувати, давати освіту. І це для населення є стимулом для народження дітей».
Годувати, вдягати, лікувати, навчати. Але спочатку завагітніти і народити здорову дитину. І тут майбутні мами стикаються не лише з медичними проблемами. Елементарне харчування, як старт нового життя…
Володимир Пулін, заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації: «По селах це картопля, капуста якась, нема потрібних і вітамінів, і м’яса того ж вони не дуже можуть собі дозволити. Це теж не стільки медична, скільки соціальна проблема».
І допомогти в її розв’язанні могло б прийняття державної соціальної програми з репродуктивного здоров’я нації, яка б враховувала не лише медичну точку зору. Культура поведінки в суспільстві, інфекції, що передаються статевим шляхом, патології дитячого віку, що здатні призвести до безпліддя, нестабільність родини, економічні негаразди, військові конфлікти та відсутність соціальної захищеності. Ось ті важелі, які у підсумку можуть призвести до того, що через 20 років нові експерти збиратимуть круглі столи і нарікатимуть на важкі 2010-і. І добре буде, якщо вони спілкуватимуться українською.
Останні новини Чернігівщини
![Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток](/uploads/33438-s.jpg)
Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19
Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.
![У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів](/uploads/15-s.jpg)
У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.
![Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті](/uploads/17681-s.jpg)
Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10
Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.
Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06
У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.
![Надзвичайні ситуації в області за минулу добу](/uploads/49-s.jpg)
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04
Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.