Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 6 березня, 15:37:53

Громадська культурно-просвітницька програма "Україна в огні" до 25-річчя Незалежності

26.08.2016   07:44Агенцiя

Ввечері 22 і 23 серпня у Чернігові митці, науковці та громадські діячі до 25-річчя Незалежності України представили новаторську культурно-просвітницьку програму «Україна в огні».

Станіслав ТАВЛУЙ та його однодумці пояснили, що назва цієї програми символізує 300 років кривавих національно-визвольних змагань за Волю та Незалежність України. Вони наголошують: «Базова цінність українців – Воля! Саме тому у 2016 році загальнонаціональне гасло усіх заходів, присвячених відзначенню 25 річниці Незалежності України, «НАРОДЖЕНІ ВІЛЬНИМИ!».

Дійство відбулося біля Катерининської церкви. Його автори і організатори використали природний ландшафт як своєрідний амфітеатр. На горі біля храму – глядачі, а у підніжжя – сцена.

Традиційно благословив громадську патріотичну ініціативу протоієрей, настоятель кафедрального собору святої Катерини отець Роман КІНИК. Він помолився за Україну, загиблих і живих її захисників.

Глядачів порадували виступ музичного гурту «Jam bubble band» і програма фаєр-шоу від театру-вогню «Джокер».

Сергій ПАВЛЕНКО, відомий історик-мазепознавець національного і міжнародного рівнів, розповів про героїчну спробу відновлення незалежності України на чолі з Гетьманом України Іваном Мазепою, посвятив у моторошні подробиці злочинів проти людяності московського агресора під проводом Петра I, серед яких особливе місце займає знищення гетьманської столиці Батурина і вбивство мирного населення, розграбування й руйнування православних церков.

Сергій ГОРОБЕЦЬ, кандидат історичних наук, співробітник Українського інституту національної пам’яті, під час своєї розповіді про Українську революцію 1917-1921 років підкреслив: «…ніякими заходами і репресіями Росії не вдалося знищити українську націю – не допомогли ні арешти та заслання, ні Валуєвській циркуляр з Емським указом, ні мантри «нема й не було української мови». Ледь ослаб потужний імперський тиск, як українці миттєво «прокинулися» і в 1917 році гучно заявили про себе. Спершу – «скромними» заявами про автономію, яка швидко переросла у державу – Українську Народну Республіку і проголошення незалежності 22 січня 1918 року. На той час ворог виявився сильнішим, українські землі були окуповані. Тоді ми програли лише одну з битв довготривалих визвольних змагань, але не цілу війну. Українські сили, опинившись в еміграції, не припинили боротьбу, а почали готуватися до нових її етапів. Чи розпався б СРСР, чи ні, але рано чи пізно Україна все одно б здобула волю».

Сергій СОЛОМАХА, один з засновників Чернігівського РУХу, активний учасник боротьби за незалежність України, Помаранчевої революції 2004 року і Революції гідності 2013-2014 років, окреслив головні етапи та вже легендарні події національно-визвольної боротьби на Чернігівщині в 1989-1992 роках. Він наголосив, що чернігівські рухівці не тільки очолили політичні процеси в кінці 80-х на початку 90-х років XX століття на Чернігівщині, як це було під час знаменитої на увесь СРСР «ковбасної революції» у січні 1990 року, але й зробили значний внесок у відродження національної пам’яті про знищений московітами Батурин, про Героїв Крут. Так, завдяки спільним культурологічним акціям РУХу і Товариства української мови (ТУМ) «Дзвін-90» влітку 1990 року і наступного року під назвою «Козацькими шляхами», в Батурині було вперше майже через 300 років вшановано гетьмана Івану Мазепу.

Яскравим доказом рішучості боротьби чернігівських рухівців за незалежну Україну є історична телеграма, підписана головами РУХу і ТУМу, яка була зачитана на Президії Верховної Ради України 19 серпня 1991 року з вимогою негайного виходу України зі складу Союзу РСР.

Сергій Соломаха наголосив, що чернігівці мають пишатися тим, що вперше пам’ятник Івану Мазепі постав у нашому краї, що земляк, багаторічний політв'язень комуністичного режиму Левко Лук’яненко є автором «Акту проголошення незалежності України», а вулицю Щорса у Чернігові, на який з березня 1990 року розташовується чернігівський РУХ, перейменовано на вулицю Івана Мазепи.

Станіслав ТАВЛУЙ, митець і громадський діяч, активний учасник Чернігівського Євромайдану 2013-2014 років, розповів про боротьбу за свободу і демократію у столиці Чернігово-Сіверщини проти злочинного режиму Януковича. Він нагадав, що вперше влада брутально застосувала силу саме проти чернігівців, здійснивши 25 листопада 2013 року розгін громадського Євромайдану «Чернігів обирає ЄС!» у сквері імені Попудренка. Однак застосування владою сили проти мирних людей, які відстоювали свою погляди, тільки посилило опір режиму і згуртувало небайдужих громадян. Подальші події засвідчили, що виросло нове покоління, яке продовжуючи вікові традиції національно-визвольної боротьби українців, здатне захищати свободу, демократію та незалежність Україні зі зброєю в руках.

Він заявив: «З Днем Незалежності – народжені Вільними! Ми, представники громадянського суспільства,  беремо участь у національно-визвольних змаганнях за волю та незалежність України. Ми продовжуємо справу рухівців – звільняємо Україну від колоніального ярма Російської імперії. Пройшовши вогонь та лід Майдану нам дано стати мужніми та мудрими. Нам дано знати, що в наступні десять років Україна стане могутньою європейською державою про яку мріяли та боролися патріоти з часів І. Мазепи».

Організатори: Чернігівська міська громадська організація «Апельсин» за сприяння та фінансової підтримки Чернігівської міської ради через управління культури та туризму.


Сергій Бутко, Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

Патрульні двічі виявили водія маршрутки з ознаками наркотичного сп’яніння

Патрульні двічі виявили водія маршрутки з ознаками наркотичного сп’яніння 14:54

Кілька днів тому патрульні виявили в Чернігові водія маршрутного автобусу з ознаками наркотичного сп’яніння. Чоловік погодився пройти медичний огляд у встановленому законом порядку.

Відбувся захист 15 конкурсних пропозицій з розвитку молоді та національно-патріотичного виховання

Відбувся захист 15 конкурсних пропозицій з розвитку молоді та національно-патріотичного виховання 14:22

4 березня відбулося чергове засідання конкурсної комісії Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА з визначення програм розвитку молоді та національно-патріотичного виховання, розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання яких надаватиметься фінансова підтримка з обласного бюджету у 2021 році.

В Мінрегіоні презентовані проєкти, які будуть реалізовані в області в рамках програми

В Мінрегіоні презентовані проєкти, які будуть реалізовані в області в рамках програми "Велике будівництво" 14:12

Зокрема, по Чернігівській області погоджено проєкт реконструкції будівлі Кіптівської ЗОШ І-ІІ ст. під дошкільний навчальний заклад в с.Кіпті.

UAnimals запускає проєкт стерилізації безпритульних тварин. Робитимуть її безкоштовно

UAnimals запускає проєкт стерилізації безпритульних тварин. Робитимуть її безкоштовно 14:05

Громадська організація UAnimals запускає проєкт стерилізації безпритульних тварин. Волонтери з різних міст україни можуть безкоштовно записати своїх підопічних тварин на стерилізацію. Нижче будуть телефонні номери, за якими можна звертатися.

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу 11:17

Інформація про надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, які зареєстровані на території області за період з 8:00 5 березня по 8:00 6 березня 2021 року.