Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 3 серпня, 03:25:04

“Журналістський” законопроект винесено на перше читання

11.10.2011   15:43Агенцiя

У період з 18 по 21 жовтня у сесійній залі Верховної Ради заплановано розгляд у першому читанні законопроекту No.8256 щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації.

Прийняття цього законопроекту – в інтересах кожного українського журналіста.

За останні півтора роки ми маємо багато прикладів, коли правоохоронці, всупереч закону про гарантований державою захист, користуючись розбіжностями у законодавстві, проводять обшуки в офісах та помешканнях журналістів та вилучають на довгий термін напрацьовані архіви, фото- і відеотехніку, диктофони тощо. Це є даність, яка унеможливлює роботу редакцій та може вбити будь-яке, навіть дуже прибуткове видання.

Деякий час тому ця проблема була поширеною і в Європі. Але судова гілка європейської влади визнала, що подібні дії правоохоронців не є законними. Крім того, Парламентська Асамблея Ради Європи це визнала та оприлюднила рекомендації з приводу захисту джерел інформації журналістів. У цьому документі, зокрема, сказано: <<Асамблея зі стурбованістю констатує велику кількість випадків, коли органи державної влади європейських держав змушують чи намагаються змусити журналістів розкривати свої джерела, незважаючи на чіткі стандарти, встановлені Європейським судом з прав людини і Комітетом міністрів. Такі порушення найчастіше відбуваються у державах, де відсутнє чітке законодавство з цього питання. …Розкриття інформації, що вказує на джерело, повинно допускатися лише у виняткових випадках, коли зачіпаються життєво важливі інтереси суспільства чи людини, і це може бути переконливо встановлено>>.

Українські правоохоронці підтвердили, що користуються у своїй діяльності не Законом, який захищає журналістів, а виключно Кримінально-процесуальним кодексом, де про працівників ЗМІ нічого не сказано. Зрозуміло, що через такий підхід порушуються норми інших законів.

Щоб виправити ситуацію, в березні 2011 року українські журналісти, за допомогою Київської Медіапрофспілки та МГО “Інтерньюз-Україна”, ініціювали круглий стіл за участю народних депутатів, громадських діячів, журналістів та представників МВС України, за результатами якого було розроблено та зареєстровано у Верховній Раді проект закону про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України.

Даним законопроектом до переліку професій – нотаріуса, лікаря, психолога, священнослужителя – представників яких не можна допитувати як свідків з приводу інформації, що стала їм відома у процесі виконання їхньої роботи, додається професія журналіста.

Також законопроектом передбачається, що обшук і виїмка обладнання і носіїв інформації у журналіста можуть здійснюватися лише за вмотивованою постановою голови апеляційного суду за місцем проведення слідства на підставі подання прокурора області (АРК, міст Києва або Севастополя). При цьому, у такому поданні обов’язково повинно бути зазначено, що йдеться про обшук у журналіста.

Законопроект був підтриманий 11-ма народними депутатами, підтриманий профільним Комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, та майже одноголосно – на Комітеті з питань свободи слова та інформації.

Прийняття цього закону наблизить нашу державу до сучасних європейських стандартів і нарешті надасть українським редакціям довгоочікуванний державний захист.

Але ж для цього і журналістам треба бути більш активними у захисті своїх прав – прийти у Верховну раду, підтримати слухання “журналістського” законопроекту, питати нардепів, як вони проголосують – “за” чи “проти”, тощо.

Останні новини Чернігівщини

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 4 нових випадки COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 4 нових випадки COVID-19 17:56

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 2 серпня в області зафіксовано 4 нових випадки COVID-19. Всі захворілі з Чернігова.

У громаді започатковано щорічний спортивно-масовий фестиваль «Богатир – FEST» ім. Терентія Кореня

У громаді започатковано щорічний спортивно-масовий фестиваль «Богатир – FEST» ім. Терентія Кореня 13:42

Депутати Менської міської ради проголосували за внесення змін до Програми культурно-мистецьких заходів на 2020– 2022 роки та включили до заходів фестиваль імені відомого у світі силача Терентія Кореня.

Укрзалізниця оприлюднила перелік поїздів, які запізнюються через негоду в Західній Україні

Укрзалізниця оприлюднила перелік поїздів, які запізнюються через негоду в Західній Україні 13:31

В Україні досі запізнюються низка потягів через несприятливі погодні умови. Затримка складає від 40 хвилин до понад 2 годин.

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 1 479 осіб

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 1 479 осіб 13:23

За даними Чернігівського обласного центру громадського здоров’я, станом на 2 серпня в області щеплено першою та другою дозою 154 263 людини.

Стан виплати заробітної плати працівникам Чернігівської області на 1 липня 2021 року - заборгованість 11 млн гривень

Стан виплати заробітної плати працівникам Чернігівської області на 1 липня 2021 року - заборгованість 11 млн гривень 13:15

На 1 липня 2021 року працівникам підприємств, установ та організацій Чернігівської області вчасно не виплачено 11 млн.грн нарахованої заробітної плати. Це на 32% менше, ніж на початок року.