У Чернігові пройшов Форум «Освіта Чернігівщини. Виклики сьогодення»
Представники територіальних громад області зустрілися із національними та міжнародними громадськими організаціями, які надають експертну та донорську допомогу у сфері відновлення доступу до освіти, аби скоординувати спільні зусилля у подоланні проблем галузі, спричинених війною. Форум організований Чернігівським офісом UST спільно з Регіональним офісом міжнародного співробітництва Чернігівської ОВА.
Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну в області було пошкоджено або зруйновано 144 заклади освіти. За словами начальника управління освіти Чернігівської ОВА Юрія Музики, на сьогодні відновлено 75 з них. Найважливішим завданням він називає повернення дітей на очне навчання:
«Цьогорічні показники вселяють надію в те, що спільними зусиллями ми зможемо надолужити освітні втрати. На сьогодні 38% шкіл в нас навчаються очно, 46% - за змішаною формою, і тільки 16% навчаються дистанційно».
Саме координація спільної роботи між органами держаної та місцевої влади і НГО може пришвидшити процес відбудови, вважає радниця начальника Чернігівської ОВА Тетяна Ясочко:
«Мета цього заходу – налагодити комунікацію донорів із громадами, які потребують допомоги. Ми хочемо побудувати цей діалог, аби наша спільна робота по відновленню галузі була якомога ефективнішою».
Однією з серйозних проблем в галузі освіти Чернігівщини, вважає керівник Чернігівського офісу UST Андрій Кужель, є нерівномірність реалізації проектів в області:
«Допомога часто сфокусована ближче до Києва. Київська траса – ніби умовна лінія розмежування. Всі ми розуміємо, що це зручніше логістично, але ми маємо пам’ятати про прикордоння, куди багато донорів бояться їхати. Звідти їдуть люди, і відсутність доступу до освіти – один із факторів цієї міграції».
Так, у 20-кіломентровій зоні на кордоні з росією, де очне навчання заборонене, розташовано 19 шкіл та 17 дитячих садочків, де загалом навчається майже 2 тисячі дітей. За словами, керівниці відділу освіти Новгород-Сіверської міської ради Тетяни Ковальчук, за два місяці навчального року кількість здобувачів освіти у школах громади зменшилась на 20 дітей. З 13 шкіл в громаді очно працює лише одна.
«Ми громада, яка перебуває у зоні можливих бойових дій, у нас 20-км зона. У нас що не школа, то менше за 200 учнів, а фонди зазвичай беруться за великі школи, – говорить Тетяна Ковальчук. – У Новгороді-Сіверському ми маємо великий ліцей на 800 учнів, де немає укриття. Ми розробляємо проектну документацію на його будівництво, просимо проектантів розбити його на комплекси, щоб частинами його реалізовувати, але і на це не знаходиться донора. Нам потрібно працювати над тим, щоб шукати фонди, які готові будуть об’єднатися».
Участь у форумі взяли представники 18 територіальних громад області. Крім того на заході були присутні найбільші міжнародні фонди, які опікуються відбудовою галузі освіти Чернігівщини, зокрема: ЮНІСЕФ, Міжнародна організація з міграції (ООН), ACTED, NRC, FCA, United 24, «Партнерство за сильну України» та SavEd.
В рамках форуму представники міжнародних організацій презентували політики та напрямки своєї діяльності, розповіли про плани роботи на 2024 рік. Анна Пуцова, керівниця операційного напряму фонду SavEd, за ініціативи якого в школах області були створені перші 8 цифрових освітніх центрів, наголосила на важливості проактивної позиції органів місцевого самоврядування.
«Правильно артикульована потреба з правильною аргументацією дорівнює задоволенню цієї потреби. Міжнародні фонди можуть вам допомогти, але важливо запропонувати своє бачення, як цю проблему вирішити, пропрацювати законодавство та можливі рішення. Тільки тоді цей механізм може зрушити з місця», – звернулася вона до представників громад області.
Останні новини Чернігівщини
Незаконно заволоділи 5 га території дитячого оздоровчого табору: поліцейські Чернігівщини повідомили про підозру екс-чиновнику обласного рівня та підприємцю 13:08
Слідчий Головного управління Нацполіції в Чернігівській області під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури повідомив колишньому керівникові одного з департаментів обласної влади, а також місцевому підприємцю про підозри у викраденні офіційних документів та у пособництві у придбанні права на майно шляхом обману.
Внаслідок обстрілу прикордоння Чернігівщини поранені мирні мешканці: поліція допомогла евакуювати потерпілу родину з 4-річною дитиною 13:05
Сьогодні росіяни вкотре атакували мирне село у прикордонній Семенівській громаді. Внаслідок обстрілу постраждала ціла сім’я: чоловік зі своєю дочкою зазнали осколкових поранень, а його маленький внук відбувся переляком. 4-річна дитина дивом вціліла та не отримала поранень через цинічну атаку росіян. Нині хлопчику надають психологічну допомогу.
В обласній лікарні новий генератор — як «невелика електростанція» 13:00
Днями у Чернігівській обласній лікарні налаштували резервну систему живлення — генератор потужністю понад 300 кВт польського виробництва. Вона забезпечена блоком управління чеської фірми «ComAp».

Упродовж минулого тижня надзвичайники 127 разів залучались до ліквідації пожеж, надзвичайних подій та надання допомоги громадянам 10:47
Упродовж минулого тижня (з 27 листопада по 3 грудня 2023 року) щоденно в підрозділах Головного управління ДСНС України у Чернігівській області перебувало на цілодобовому чергуванні 197 чоловік особового складу та 71 одиниця основної й спеціальної техніки.