Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 4 грудня, 18:40:46

Групи ризику: права дитини і ресоціалізація юних правопорушників

06.07.2015   11:34Агенцiя

Обстоювати права дітей та молоді у мирному житті та в умовах збройного конфлікту вчилися юристи з різних регіонів країни під час тренінгу, що відбувся з 28 червня до 2 липня Освітньому домі прав людини.

Йшлося про молодь і дітей груп ризику, тобто споживачів наркотиків і ВІЛ-позитивних дітей а також неповнолітніх правопорушників, які відбувають покарання у колонії або засуджені умовно.

Чернігівський правозахисник і тренер семінару Сергій Буров вважає неефективною українську систему допомоги сім’ям, що опинилися в складних життєвих обставинах, а саме в таких родинах нерідко формується світогляд і звички дітей, які пізніше потрапляють до груп ризику. «У нас існує практика відібрання дітей у батьків, розміщення їх в інтернатах, з’явилась навіть практика влаштування дітей у сімейні форми виховання, але нема ефективної, доброї практики роботи з біологічною сім’єю. Якщо ми не будемо приділяти увагу і витрачати ресурси на роботу з такими сім’ями, то опинимося далі у ще гіршій ситуації.».

Молодь, яка опинилися у колоніях на території збройного конфлікту, може місяцями чекати на евакуацію, бо серед розмаїття служб і відомств, що опікуються дітьми, немає єдиного координаційного органу, який ухвалив би рішення про евакуацію та провів її із залученням необхідної допомоги. Права ВІЛ-позитивних дітей зазнають порушень, коли їхні батьки необізнані із своїм правом не розголошувати ВІЛ-статус і повідомляють про нього адміністрацію садочків і шкіл, що призводить до дискримінації дітей, розповідає ще один тренер семінару, юрист Всеукраїнської благодійної організації «Мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Світлана Бєлай.

Непоодинокі також випадки, коли батьки самі створюють смертельну загрозу життю дитини, з релігійних міркувань відмовляючись від антиретровірусної терапії, і тоді правозахисники ініціюють звернення до органів опіки, правоохоронців або прокуратури, щоб забезпечити дітей ліками всупереч батьківській волі.

На думку організаторів тренінгу, вирішити ці та інші проблеми допоможе обізнаність юристів, які консультують означену категорію клієнтів, із міжнародними механізмами та національною системою захисту прав дитини. Успішна міжнародна практика може слугувати зразком або принаймні дороговказом. Учасники тренінгу – а серед них адвокати центрів надання безоплатної правової допомоги, юристи громадських організацій і Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини - вчилися будувати адвокаційні кампанії, що ґрунтуюються на такій практиці.

Тренери семінару, професійні юристи і правозахисники, почали з загального розуміння прав дітей та молоді і детально зупинялися на темах доступних правових дій на захист їхніх законних інтересів, міжнародних механізмів захисту прав, зокрема і стратегічних судових тяжбах, особливостях надання правової допомоги ВІЛ-інфікованим та споживачам наркотиків, проведенні адвокаційних кампаній.

На факультативних вечірніх заняттях учасники тренінгу обговорювали практичні аспекти використання механізмів ООН у своїй роботі, проблеми міграційного законодавства та практики щодо прав дитини, дотримання прав дітей та молоді в місцях несвободи в умовах збройного конфлікту.

Юрист львівської молодіжної громадської організації «Ми – українці», учасник семінару Іван Беца планує використати здобути знання для захисту тих своїх клієнтів, яким загрожує вилучення дитини з сім’ї, а також підлітків, яких підозрюють у скоєнні злочинів і з які через це зазнають незаконних опитувань з боку міліції ще до початку слідства і без присутності батьків, опікунів або адвокатів, як це передбачено законом. «Дитина може розказати про себе те, що завтра може їй зашкодити. Але наше завдання – не покарати малолітнього правопорушника, а вивести його в іншу площину, розказати, як не потрапити в ці складні життєві обставини, ресоціалізувати його». Це зовсім інший вимір запобіжної, профілактичної, захисної роботи», - говорить Іван Беца.

Цей семінар є частиною навчального курсу «Захист та забезпечення прав дітей та молоді групи ризику» що має на меті підготовку групи соціальних педагогів, громадських активістів, юристів і психологів, які працюють в інтересах молодих людей груп ризику, а також розробку навчального курсу для підвищення кваліфікації соціальних працівників.

Проект «Захист та забезпечення прав дітей та молоді групи ризику», що реалізує ГО «Центр інформації про права людини» за підтримки Міжнародного благодійного фонду «СНІД Фонд Схід-Захід» (AIDS Foundation East-West – AFEW-Україна) у співпраці з Міжнародною школою прав людини і громадських дій та Освітнім домом прав людини у Чернігові.

Наступний тренінг у рамках цього проекту стосуватиметься навчання соціальних працівників. «Практика роботи соціальних служб більше спрямована на те, щоб відібрати дитину із сім’ї і опікуватися нею з боку держави, бо це легше зробити», - пояснює правозахисник Сергій Буров. «В таких службах працюють люди, які віддано ставляться до своєї роботи, але часом недостатньо чітко розуміють свої функції. Під час семінару ми поговоримо про стандарти соціальної роботи, про те, яким чином можна працювати з сім’єю. Можливо, соціальні працівники просто не все використовують».

Останні новини Чернігівщини

Незаконно заволоділи 5 га території дитячого оздоровчого табору: поліцейські Чернігівщини повідомили про підозру екс-чиновнику обласного рівня та підприємцю 13:08

Слідчий Головного управління Нацполіції в Чернігівській області під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури повідомив колишньому керівникові одного з департаментів обласної влади, а також місцевому підприємцю про підозри у викраденні офіційних документів та у пособництві у придбанні права на майно шляхом обману.

Внаслідок обстрілу прикордоння Чернігівщини поранені мирні мешканці: поліція допомогла евакуювати потерпілу родину з 4-річною дитиною 13:05

Сьогодні росіяни вкотре атакували мирне село у прикордонній Семенівській громаді. Внаслідок обстрілу постраждала ціла сім’я: чоловік зі своєю дочкою зазнали осколкових поранень, а його маленький внук відбувся переляком. 4-річна дитина дивом вціліла та не отримала поранень через цинічну атаку росіян. Нині хлопчику надають психологічну допомогу.

В обласній лікарні новий генератор — як «невелика електростанція» 13:00

Днями у Чернігівській обласній лікарні налаштували резервну систему живлення — генератор потужністю понад 300 кВт польського виробництва. Вона забезпечена блоком управління чеської фірми «ComAp».

Упродовж минулого тижня надзвичайники 127 разів залучались до ліквідації пожеж, надзвичайних подій та надання допомоги громадянам 10:47

Упродовж минулого тижня (з 27 листопада по 3 грудня 2023 року) щоденно в підрозділах Головного управління ДСНС України у Чернігівській області перебувало на цілодобовому чергуванні 197 чоловік особового складу та 71 одиниця основної й спеціальної техніки.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини