Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 7 лютого, 07:58:57

Фінанси громад в умовах війни: як залучати та розумно витрачати?

12.12.2022   10:47Агенцiя

«Успіх виконання повноважень органами місцевого самоврядування залежить від обсягу ресурсів, які в нього є», – з цього основоположного принципу в їхній роботі розпочалося спілкування на семінарі «Фінансове забезпечення розвитку громад в умовах воєнного стану», який відбувся в Чернігові 8 – 9 грудня 2022 р. Це заключний захід із циклу семінарів для керівників територіальних громад, які проходили в рамках проєкту «Підвищення ефективності та результативності діяльності територіальних громад за умов війни: виклики та відповіді». Його реалізують Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації, Сіверський інститут регіональних досліджень в партнерстві з Асоціацією міст України за підтримки фонду Ганнса Зайделя.

Відкрили семінар перший заступник голови ОВА Костянтин Мегем, перший заступник голови обласної ради Ніна Лемеш, Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко та виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Вони привітали учасників зібрання з Днем місцевого самоврядування, наголосивши на його важливості та спроможності діяти в екстремальних умовах воєнного стану. Очільники громад Чернігівщини та їхні команди зіткнулися з небаченими раніше викликами, але залишилися на місцях разом зі своїми жителями. Вони зберегли життєдіяльність громад, виконували управлінські функції, забезпечували населення необхідним та водночас допомагали Збройним силам України, територіальній обороні. Однак зараз громадам Чернігівщини потрібна підтримка від держави у відновленні інфраструктури, створення умов для повернення людей та діяльності бізнесу, зокрема через виважені підходи в оподаткуванні, наданні субвенцій та пільг.

Керівники місцевого самоврядування Чернігівщини окреслили найбільш проблемні для громад питання, серед яких – фінансове забезпечення їхнього розвитку. Це – невиконання доходної частини місцевих бюджетів, скорочення чисельності платників податків через виїзд населення, втрату або переміщення підприємств. До того ж додалися руйнування інфраструктури, перебої з електроенергією та зв’язком.

Далі обговорили особливості функціонування бюджетної системи України 2022 р. в умовах воєнного стану; можливості для фінансового забезпечення громад у 2023 р., а саме – показники місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів у Державному бюджеті на 2023 рік, включаючи захищені інтереси громад.

У форматі воркшопів експерти та учасники семінару напрацювали низку кейсів, спрямованих на:

-  формування місцевих бюджетів, пошук оптимального застосування обмежених фінансових ресурсів та їх спрямування на розвиток громад в умовах війни;

-  створення оптимальної системи планувальних документів громади (стратегії, цільові, бюджетні програми та ін.), які будуть реально використовуватися для створення комфортних умов для життя їхніх жителів та повернення тих, хто був змушений залишити свої домівки (люди – головний ресурс громади!);

-  визначення в стратегіях розвитку громад ключових проблем, спільних для всіх жителів та підбір практик для їх вирішення;

-  формування в органах місцевого самоврядування проєктних команд, здатних  залучати та спрямовувати на користь громади кошти з державних та міжнародних програм.

Отже, стратегічне планування розвитку стає є надзвичайно важливим, особливо з урахуванням ризиків війни («хто не має плану – стає ресурсом для тих, у кого план є»). Бюджет громади – це інструмент, кожна цифра якого спрямовується на досягнення цілей, визначених в її планувальних документах. І найголовніше – гроші є! Потрібно вміти своєчасно зорієнтуватися, де їх взяти,  навчитися працювати з інвесторами та донорами. Наприклад, фонд відновлення, кошти з якого у 2023 р. будуть спрямовані насамперед на громади Чернігівщини, ресурси резервного фонду, допомога від іноземних партнерів та багато інших можливостей.

 З учасниками семінару працювали виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан та експерт з муніципального управління та публічних фінансів Сергій Гаращук.


Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації

Останні новини Чернігівщини

Капелан з Чернігівщини Антоній Панасенко: «Все буде Україна, я взнавав!» 14:08

Отець Антоній Панасенко – перший священик на Чернігівщині, який перейшов із церкви московського патріархату в Православну церкву України.

Чернігівка та ніжинка стали одними з перших лауреаток Всеукраїнської зоозахисної премії 10:21

Волонтерки із Чернігівщини на церемонії нагородження Відома чернігівська зоозахисниця, волонтерка, очільниця КП «Ветеринарно-стерилізаційний центр «Крок до тварин» Тетяна Діденко опинилася у числі 2 десятків переможців першої Всеукраїнської зоозахисної премії, яку започаткувала найвідоміша зоозахисна організація UAnimals та міжфракційне об'єднання «Гуманна країна».

Інформація щодо обстрілів окупаційними військами зс рф за період з 30 січня по 05 лютого 2023 року

Інформація щодо обстрілів окупаційними військами зс рф за період з 30 січня по 05 лютого 2023 року 10:14

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОН Впродовж тижня здійснено 2 обстріли околиць 1 населеного пункту (с. Сеньківка) з використанням наступного озброєння: міномет калібру 120 мм – 33 вибухи. Внаслідок обстрілів пошкодження та втрати серед особового складу Сил Оборони і місцевого населення відсутні.

Поліцейські Чернігівщини вилучили у місцевого мешканця зброю, боєприпаси та наркотики 10:07

Мешканець Чернігова зберігав удома зброю, боєприпаси, а також наркотичні речовини. Поліція відкрила кримінальні провадження, правопорушнику загрожує до семи років позбавлення волі.

Завдяки процесу приватизації в області до держбюджету надійшло торік 11 млн грн

Завдяки процесу приватизації в області до держбюджету надійшло торік 11 млн грн 10:04

Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернігівській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях підбило підсумки роботи за минулий рік.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини