Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 6 лютого, 19:20:05

Через низькі ціни сільгоспвиробники планують скоротити площі під картоплю

06.11.2012   17:57Агенцiя

Вирощування на продаж цієї культури традиційно є одним із основних джерел доходів сільського населення. В Україні нараховується понад 17 мільйонів домогосподарств, переважна більшість яких займається виробництвом картоплі для власного споживання, відгодівлі тварин та для продажу. За нинішньої цінової ситуації для виробників крохмалистої (як великих, так і дрібних) залишається сумнівним отримання очікуваних доходів.

Обсяги світового виробництва картоплі дедалі зростають. Загалом її вирощують понад 150 країн у найрізноманітніших ґрунтово-кліматичних умовах. Серед провідних виробників Європи виділяють Pociю, яка концентрує 11,7% світового (28,6% європейського) врожаю картоплі та Україну, на частку якої припадає відповідно 6,1% світового та 15% європейського виробництва.

Чернігівська область впевнено займає одне з провідних місць в Україні з вирощування крохмалистої. Не відстає й Менщина. За словами начальника відділу організації виробництва управління агропромислового розвитку РДА Володимира Таргонського, цьогоріч площі, зайняті під вирощування бульб (без урахування приватних домогосподарств), збільшилися з 1400 до 1800 гектарів. Загалом у нашому районі картоплю вирощують 19 великих сільськогосподарських підприємств. Найбільші виробники: ПрАТ “Корпорація “Інтерагросистема”, ТОВ “Агроресурс-2006” (250 га), ФГ “Бутенко” (190 га).

У світі вирощують понад 300 мільйонів тонн картоплі щороку. Середня її урожайність – близько 100 центнерів з гектара. Гарну врожайність отримали і наші лідери: ФГ “Бутенко” – 190 ц/га, ТОВ “Агроресурс-2006” – 218 ц/га, ПрАТ “Корпорація “Інтерагросистема” – 264 ц/га.

Та основне виробництво картоплі в Україні зосереджено в домогосподарствах населення. Торік частка виробленої картоплі в сільськогосподарських підприємствах та фермерських господарствах сягала лише 2,6% від загального обсягу продукції. Як наслідок, натуральне господарство не дозволяє застосовувати передові технології галузі. До того ж, відсутність централізованого обробітку посівів картоплі, якісного насіннєвого матеріалу та недотримання системи сівозмін сприяє розвитку хвороб та розповсюдженню шкідників. Відтак якість та урожайність картоплі знаходяться на низькому рівні. За її врожайністю Україна посідає 95 – 100 місце у світі серед 150-ти країн, де культивується ця культура.

Навіть великі профільні господарства не можуть у нинішньому році похвалитися якістю врожаю.

– Якість певної його частини – низькувата, тож і товарність не високого рівня, – ділиться наболілим голова ФГ “Бутенко” Олексій Бутенко. – Реалізація дуже складна: навіть ексклюзивні сорти продаємо по гривні за кілограм, а інші – і по 60 копійок буває. Плани і надії на картоплю не здійснилися. Тому більше використовуємо її в якості фуражу для відгодівлі худоби. Але жоден кілограм бульб у нашому господарстві не пропав, збереження під відкритим небом не практикується. Майже закінчено роботи по закладенню картоплі на зберігання. Скорочувати площі під посадку будемо, але повністю відмовлятися від вирощування картоплі – в жодному разі. Адже на базі ФГ “Бутенко” активно працює і розвивається Менський опорний пункт Немішаєвського інституту картоплярства. Прекрасний спеціаліст агроном Ольга Прокопенко очолює серйозну практичну роботу з польових випробувань і розмноження нових сортів. У нинішьому році почали тісну співпрацю з “Сільським вісником”, який займається реалізацією посівних матеріалів. Маємо цікаві та якісні сорти: Тирас, Гала, ранні Моллі та Коллета, “дочку” славнозвісної Адретти – Престо. Також Багряну, яку називають “сестрою” Слов’янки, навіть пізню Червону руту, що вирізняється чудовим смаком та стійкістю проти фітофтори. Хто зацікавиться цими сортами – завжди готові до співпраці.

Планують скорочення площ під картоплю і в інших господарствах району.

– Маємо близько п’яти тисяч тонн бульб, – розповідає заступник директора ТОВ “Агроресурс-2006” Олександр Велентій. – Найбільш серйозні проблеми – збут і зберігання. Тут вже не про прибуток думаємо – хоча би без збитків обійтись.

ДП “ЮМаК”, що виробляє чіпси, місцеву картоплю не купує, бо вона не відповідає технології виробництва. ТОВ “Агроторговий дім “Менський коопзаготпром” заплановані три з половиною тисячі тонн картоплі вже закупив (ціни були від 75 копійок до гривні). Усі складські приміщення заповнені, більше закупок не планується. Селяни потроху збувають “другий хліб” місцевим та “залітним” комерсантам. Або притримують до весни з надією: “А може, й подорожчає?”…

http://nslovo.com/blog/cherez-nyzki-tsiny-silhospvyrobnyky-planuyut-skorotyty-ploschi-pid-kartoplyu

Останні новини Чернігівщини

Капелан з Чернігівщини Антоній Панасенко: «Все буде Україна, я взнавав!» 14:08

Отець Антоній Панасенко – перший священик на Чернігівщині, який перейшов із церкви московського патріархату в Православну церкву України.

Чернігівка та ніжинка стали одними з перших лауреаток Всеукраїнської зоозахисної премії 10:21

Волонтерки із Чернігівщини на церемонії нагородження Відома чернігівська зоозахисниця, волонтерка, очільниця КП «Ветеринарно-стерилізаційний центр «Крок до тварин» Тетяна Діденко опинилася у числі 2 десятків переможців першої Всеукраїнської зоозахисної премії, яку започаткувала найвідоміша зоозахисна організація UAnimals та міжфракційне об'єднання «Гуманна країна».

Інформація щодо обстрілів окупаційними військами зс рф за період з 30 січня по 05 лютого 2023 року

Інформація щодо обстрілів окупаційними військами зс рф за період з 30 січня по 05 лютого 2023 року 10:14

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОН Впродовж тижня здійснено 2 обстріли околиць 1 населеного пункту (с. Сеньківка) з використанням наступного озброєння: міномет калібру 120 мм – 33 вибухи. Внаслідок обстрілів пошкодження та втрати серед особового складу Сил Оборони і місцевого населення відсутні.

Поліцейські Чернігівщини вилучили у місцевого мешканця зброю, боєприпаси та наркотики 10:07

Мешканець Чернігова зберігав удома зброю, боєприпаси, а також наркотичні речовини. Поліція відкрила кримінальні провадження, правопорушнику загрожує до семи років позбавлення волі.

Завдяки процесу приватизації в області до держбюджету надійшло торік 11 млн грн

Завдяки процесу приватизації в області до держбюджету надійшло торік 11 млн грн 10:04

Управління забезпечення реалізації повноважень у Чернігівській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях підбило підсумки роботи за минулий рік.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини