Популярність тритикале на Чернігівщині зростає
Виведений селекціонерами гібрид жита і пшениці, який має назву тритикале, в умовах кліматичних змін набуває все більшої популярності серед сільгоспвиробників Чернігівщини. Про це повідомив старший науковий співробітник Носівської селекційно-дослідної станції Віталій Москалець.

Віталій Москалець зі своїм тритикале
"Торік попит на насіння тритикале перевищив пропозицію. В поточному році, я думаю, його підберуть з-під мітли. Авторитет цієї культури ріс поступово, та особливо підвищився, коли почалися кліматичні зміни. Тому що в сильні морози пшениця гинула, а тритикале стояло. Зараз рекламу цій культурі створюють люди, які її вирощували, - сказав науковець.
Він розповів, що зростання попиту на гібрид зумовлене низкою його переваг: високими морозо- та посухостійкістю, врожайністю, стійкістю до хвороб та якісними показниками. Зокрема, сорт Славетне, виведений на Носівській СДС, на вузлі кущіння витримує мінус 19,5 градусів морозу. Досягти цього селекціонерам, і, передусім В. Москальцю, вдалося схрещенням багатьох стійких до суворих зим сортів жита і пшениці, проведенням низки експериментів, зокрема, зі строками висіву насіння. В результаті з’явився не лише морозостійкий, а й невибагливий до родючості ґрунтів сорт із врожайністю 80-93 ц/га. На бідних чернігівських землях, без особливого підживлення, Славетне дає по 40-60 центнерів зерна з гектара.
Цього року в дослідному господарстві Носівської СДС озиме тритикале вперше збирали з 50 гектарів - площі у 10 разів більшої, ніж у попередні роки. Розширили посіви задля задоволення попиту аграріїв на насіння.
В Україну тритикале потрапило у 60-х роках минулого століття, проте й досі не набуло належного поширення. У нас його висівають утричі менше, ніж у Білорусі, і вшестеро, ніж у Польщі. Фахівці зазначають, що через незнання переваг тритикале українські сільгоспвиробники багато втрачають. Зі слів В. Москальця, зерно тритикале використовується, переважно, у кормовій та спиртовій галузях. Для хлібопекарської промисловості його борошно не дуже підходить. Але випечений за спеціальним рецептом хліб із тритикале дуже корисний для діабетиків.
Наталія Потапчук
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.