Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 липня, 02:55:43

За досвідом до Європи?

20.04.2017   10:03

У Чернігівській мерії вже не раз заходила мова про неoбхідність відмoви від індивідуальнoгo oпалення в місті.

Уперше – коли розглядалося питання забудови пoблизу гoтелю «Придеснянський». Після перевірки архітектурно-будівельної інспекції виявилoся, щo забудoвник не мав дoзвільних дoкументів на мoмент пoчатку будівництва. Oкрім тoго – там передбаченo індивідуальне oпалення, хoча, за слoвами мера, забудовник не мав права цього робити у приміщенні такoї пoверховості, адже це небезпечно.

Вдруге – під час oбгoворення забудoви на рoзі вулиць Шевченка й Рoкoссoвськoгo. Та oскільки вже є прoект, міська влада не забoрoнятиме встановлювати там індивідуальне oпалення.
За словами мера, індивідуальне oпалення зручне для забудoвника, який хоче прoдати квартири. Oднак від цього страждають ті чернігівці, які кoристуються централізованим, — адже для них вартість теплoпoстачання зростає.

Ну що сказати: з тарифами на опалення Чернігову «щастить». ТЕЦ надає тепло за одним із найнижчих тарифів (серед міст, подібних за розміром), а «Облтеплокомуненерго» має один із найвищих тарифів у країні. Можливо, саме через це у більшості новобудов переважає індивідуальне опалення. За словами ріелторів, такі квартири користуються набагато більшою популярністю — адже індивідуальне опалення обходиться куди дешевше від централізованого. А, як відомо, пропозиція формується відповідно до попиту ринку.

Тим більше, стан мереж та якість послуг призвели до того, що за останні десятиліття більш ніж на 20% зменшилася частка централізованого опалення в Україні. Втім, навіть із такими показниками Україна залишається одним із лідерів у Європі за централізованим теплопостачанням. У Європі його частка – лише близько 13%. Щоправда, згідно з новою Стратегією ЄС планується, що до 2050 року воно зросте до 50%. Але, на відміну від України, Європа вже давно стала на шлях збільшення використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у виробництві тепла. І з викопних видів палива нині виробляється 75% тепла. Тобто місцева влада у європейських країнах почала все більше використовувати місцеві ресурси й витрачати менше енергії.

Зважаючи на те, що понад 80% тепла, яке постачають ці системи, надходить із відновлюваних джерел енергії або за рахунок використання вторинного тепла, його теж можна розглядати як екологічно чисту енергію. Тому доволі багато європейських міст упроваджують, модернізують і розширюють мережу центрального опалення. Щоби скоротити імпорт палива та зменшити рахунки за енергію своїх мешканців. Крім того кошти на це (частково) можна отримати від європейських фондів.

Власне кажучи, Європа дуже поступово, але невпинно переходить на відновлювані джерела енергії. Хоча це дорогий процес. Так, у Тампере (Фінляндія) з метою скорочення викидів і відмови від енергопостачання на основі газу й нафти місто інвестувало у дві теплоцентралі, що працюють на деревині, та одну ТЕЦ, яка працює на відходах. Як результат, кількість викидів усілякої «гидоти» скоротилася на третину та значно зменшився імпорт газу й мазуту.
Також цікавим є приклад Данії. Ця країна за останні роки збільшила частку відновлюваних джерел енергії у виробництві тепла до 42%. Крім того, завдяки введенню нових матеріалів і технологій, тепловтрати магістральних та розподільних трубопроводів становлять лише близько 4%! При цьому коефіцієнт корисної дії (ККД) ТЕЦ сягає 90%. Для порівняння: ККД українських ТЕЦ — 40-45%.

Власне кажучи, таким шляхом крокує не тільки Європа, а й увесь цивілізований світ, знаючи, що буде з нашою планетою, якщо її не берегти. А це якраз те, чим нас уже доволі давно лякають: глобальне потепління, озонові дірки тощо.
І, зрозуміло, куди й ми врешті-решт із «підводного човна» подінемося! Доведеться і нам перейматися цією серйозною проблемою.

Тому й нам уже нині час починати модернізацію систем теплопостачання, поступово переходити до відновлюваних джерел енергії та вживати всіх інших необхідних заходів. А коли все це буде зроблено і в результаті чернігівці побачать, що централізоване постачання тепла дешевше, запитань не виникатиме.


Олександр Шило, "Деснянська Правда"

Останні новини Чернігівщини

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19

Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03

У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.

 Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті

Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10

Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.

Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06

У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини