Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 24 жовтня, 06:50:14

Друге дихання "Чернігівторфу"

28.06.2016   14:33Агенцiя

Державне підприємство «Чернігівторф» виходить з економічного ступору. Установа поступово позбувається старих боргів як завдяки активній підтримці Чернігівської обласної ради, так і завдяки успішній діяльності нового керівництва, яке лише за кілька місяців встигло підписати мільйонні контракти.

На Смолинській дільниці з видобутку та переробки торфу першими відчули зміни на краще. Боротьба трудового колективу за збереження найновішого в Україні торфозаводу вперше за багато років дала позитивні результати. Завод має контракти з серйозними покупцями і, окрім торфобрикету, збуває ще й рослинний торф. Вже до кінця місяця тут планують освоїти новий вид продукції – запустити виробничу лінію пиловидного торфу, так званої «сушонки».

 
Смолин рятують шампіньйони

На Смолинському торфозаводі (село Смолин Чернігівського району) кипить робота. Одна за одною з «поля» прибувають вантажівки, які складують рослинний торф у величезні купи. За деякий час на територію заводу заїжджають інші вантажівки, причепи яких навантажує бульдозер. Тільки після зважування їх випускають з території підприємства.

Голова профспілкового комітету заводу Валентина Огієнко пояснює: «Ми уклали контракт із двома фірмами, які власною технікою копають у нас рослинний торф. Це дуже вигідні для нас угоди, які допоможуть підприємству встати з колін. Наразі у нас підписано договорів на 20 тисяч тонн копаного торфу. В грошах це близько 4 мільйонів гривень. Наш рослинний торф – один із найкращих за показниками для вирощування шампіньйонів, тому охочих купувати його все більше. Ми проводимо переговори ще з однією фірмою – із Василькова, що на Київщині».

Ніхто й подумати не міг, що підприємство, яке ще кілька місяців тому стояло на грані банкрутства, буде виробляти 60 тонн торфобрикету за добу.

Старший майстер з переробки торфу Смолинської дільниці ДП «Чернігівторф» Микола Мойсеєнко не приховує задоволення від того, що ситуація помітно покращилася.

«З нами поступово розраховуються за борги, вже відремонтували більшість техніки та й проблем з паливно-мастильними матеріалами немає, – каже Микола Миколайович. – У нашому старенькому цеху в середньому виробляємо 60-65 тонн торфобрикету за добу. Можемо виробляти і більше, та рук не вистачає. На виробництві лише 50 працівників, а для нормальної роботи потрібно хоча б 90 спеціалістів».

Спеціалісти для торф’яної галузі і справді на вагу золота. Тому, попри затяжну кризу, яка, як виявилося, була штучною, актив місцевої профспілки намагався за будь-яку ціну втримати колектив. Нині ж на заводі плекають надію на краще і чекають повернення на роботу своїх колег.

 

Фрезерний торф опинився в приватних руках

Юрій Бондаренко виконує обов’язки директора ДП «Чернігівторф» з березня цього року. Його призначили на місце колишнього директора луганчанина Павла Яремка, якого колектив підприємства називав ставлеником недобросовісного інвестора – ТОВ «Терма Груп». Всього за три місяці перебування на посаді Юрію Бондаренку вдалося налагодити нормальні взаємини між працівниками Смолинської дільниці з видобутку та переробки торфу та Ірванцівського торфобрикетного заводу, які входять до структури ДП «Чернігівторф». Ба, навіть більше – завдяки підтримці Чернігівської обласної ради вдалося запустити роботу Смолинського заводу, реструктуризувати його борги та почати виплачувати багаторічну заборгованість із заробітної плати працівникам підприємства.

«Фактично більшість боргів по заробітних платах погасили, – каже Юрій Бондаренко. – Залишилося виплатити зарплату за квітень — всього 180 тисяч гривень. Зараз для нас це вже незначна сума, – продовжує він. – Завдяки підтримці обласної ради і особисто заступника голови Арсена Дідура ми виграли Господарський суд і наші рахунки розблокували».

За словами виконуючого обов’язки директора ДП «Чернігівторф» Юрія Бондаренка, на Смолинському заводі існує гостра сировинна проблема, оскільки фрезерний торф, який лежить на заводських складах, перебуває у власності двох компаній. З цього приводу керівництво державного підприємства та Чернігівської обласної ради неодноразово зверталися безпосередньо до Міністерства вугільної промисловості та до Державного концерну «Укрторф», аби там допомогли заводчанам розібратися з сировиною. Численні звернення до профільних відомств так і не принесли жодного результату. Очевидно, хтось із високопоставлених державних чиновників уперто продовжує лобіювати корпоративні інтереси ТзОВ «Інвестиційної фінансової компанії» та ТОВ «Терма Груп», адже саме цим компаніям, які колись виступили інвесторами Смолинського торфобрикетного заводу, належить фрезерний торф. А його на заводі не так вже і мало. Так, ТОВ «Терма Груп» належить 9 тисяч тонн фрезерного торфу, а у ТзОВ «Інвестиційної фінансової компанії» сировини ще на 4 мільйони гривень.

Начальник Смолинської дільниці з видобутку і переробки торфу Андрій Страхов переконаний, що вся сировина має належати державі, а не приватним компаніям.

«Вартість фрезерного торфу зумисне занизили щонайменше учетверо, – каже Андрій Страхов. – Як може рослинний торф, який є маловитратним, коштувати 200 гривень, а фрезерний – всього 110 гривень? – дивується начальник дільниці. – З цим питанням обов’язково мають розібратися правоохоронні органи».

Незважаючи на юридичну колізію, керівництво ДП «Чернігівторф» разом з трудовим колективом підприємства та Чернігівською обласною радою вирішили брати готовий фрезерний торф. Пояснюють: підприємство має працювати, а питання власності у випадку, якщо інвестори не віддадуть торф добровільно, згодом вирішить суд.

 

Мільйонні контракти

Наразі ж про «Терма Груп» на заводі не чули з лютого місяця, інвестори самоусунулися. Заводчани тому тільки раді. На Смолинському заводі налагоджують нову виробничу лінію та будують склад для нового виду продукції – «сушонки». Це – дроблений торф маленької фракції, який використовують як паливо в сучасних котельнях.

«Наразі маємо покупця, який готовий брати всю продукцію заводу – брикет та «сушонку», – каже начальник Смолинської дільниці з видобутку і переробки торфу Андрій Страхов. – Особливо цікавою є для нас «сушонка», адже вона хоча і трішки дешевша за брикет, однак виграє за рахунок економії енерговитрат. Клієнти попросили нас зробити сховище для цього нового виду продукції, – каже Андрій Львович. – Наші покупці не інвестори, а лише клієнти, але готові нам допомогти технікою та обладнанням. Так, наступного тижня вони мають привезти для виробничої лінії спеціальний подрібнювач. Планується, що виготовлену продукцію ми упаковуватимемо в «біг беги» (великі мішки) та складуватимемо в спеціальне приміщення».

За словами виконуючого обов’язки директора ДП «Чернігівторф» Юрія Бондаренка, вартість «сушонки» складе 804 гривні за тонну. На закупівлю пиловидного торфу вже є контракт. Почнуть з 5 тисяч тонн, а далі – більше.

Окрім того, керівництво ДП «Чернігівторф» підписало угоду з покупцями на закупівлю 6 тисяч тонн торфобрикету на Ірванцівському та Смолинському заводах – по 3 тисячі тонн відповідно. Ціна за тонну брикету складе 855 гривень. Юрій Бондаренко пояснює: змушені демпінгувати, бо в міжсезоння брикет продати доволі складно. До того ж, конкуренти дихають у потилицю, а покупець оптовий і налаштований на довготривалу співпрацю. Загалом же сума підписаних контрактів ДП «Чернігівторф» перевищила 10 мільйонів гривень. Якщо все так добре піде і надалі, у державному підприємстві планують суттєво підвищити зарплату заводчанам – з двох до чотирьох тисяч гривень.

 

Рейдери вдалися до нової тактики

Між тим, не все так добре, як здається. В Міністерстві екології та природних ресурсів відмовляються продовжити ліцензію на видобуток торфу Ірванцівському торфобрикетному заводу (селище Кути Семенівського району). Міністерські чиновники посилаються на те, що 124 гектари, які планує взяти в обробіток торфозавод, розташовані в природоохоронній зоні.

«Всі 50 років ці землі були за межами природоохоронної зони, а цього року раптом у міністерстві вирішили інакше», – обурюється виконуючий обов’язки директора ДП «Чернігівторф» Юрій Бондаренко.

Непродовження ліцензії загрожує Ірванцівському заводу зупинкою виробництва вже в липні. Як наслідок – втратою ринків збуту та звільненням майже сотні працівників вузького профілю.

Заводчани підозрюють: охочі знищити чи просто загарбати торф’яну галузь Чернігівщини вдалися до нових методів – блокування ліцензування. До того ж, найближчим часом на порядку денному профільного міністерства постане питання зміни керівництва ДП «Чернігівторф». Попри міністерські гарантії не змінювати керівництво, доки галузь не стане на ноги, в державному концерні «Укрторф» оголосили конкурс на заміщення вакантної посади директора «Чернігівторфу».

За інформацією профспілок, у міністерстві знову лобіюють приватні інтереси.

«Нам вкотре нав’язують із Києва нових начальників, – обурюється голова профспілки Смолинської дільниці Валентина Огієнко. – Нам гарантували, що не буде конкурсу, доки завод не стане на ноги, але слова не дотримали. Ми проти засланих керівників, бо знаємо, кого хочуть посадити в крісло директора. Крім того, нинішній керівник нас цілковито влаштовує».

Якщо ж до заводчан не дослухаються, то вони готові до кардинальних дій. Досвід профспілкової боротьби вони вже мають!

Поки що бажання розвивати торф’яну галузь Чернігівщини має лише представницька гілка влади. Члени робочої групи Чернігівської обласної ради, розглянувши всі пропозиції, вирішили завершити її роботу та ініціювати Звернення до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана і міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика щодо відокремлення філії «Ірванцівський торфозавод», дільниці з видобутку та переробки торфу села Смолин від державного підприємства «Чернігівторф» та надання їм статусу юридичних осіб.

Відповідний проект рішення буде внесено на розгляд найближчого засідання сесії обласної ради.

http://zemlyaivolya.net/news/druge_dihannya_chernigivtorfu.html

Останні новини Чернігівщини

Поліція Чернігівщини розслідує обставини отримання вогнепального поранення мешканцем Ніжинського району

Поліція Чернігівщини розслідує обставини отримання вогнепального поранення мешканцем Ніжинського району 18:31

Поліцейські встановили, що 39-річного мешканця Мринської громади було поранено у живіт кулею з нарізного карабіна.

Ми зібралися вирішити питання, які тягнуться роками та десятиріччями: Дмитро Іванов про засідання екоштабу

Ми зібралися вирішити питання, які тягнуться роками та десятиріччями: Дмитро Іванов про засідання екоштабу 18:24

В обласній державній адміністрації продовжують шукати способи вирішення проблем із довкіллям Чернігівщини.

У бібліотеці Короленка провели круглий стіл

У бібліотеці Короленка провели круглий стіл "Чернігів і чернігівці в житті та науковій спадщині Сергія Єфремова…" 18:16

21 жовтня у читальному залі Чернігівської ОУНБ імені В. Г. Короленка зібралися дослідники та шанувальники наукової діяльності та громадсько-політичного життя історика літератури, академіка УАН і віце–президента ВУАН, автора унікальної праці "Історія українського письменства", безлічі наукових та публіцистичних книг та статей Сергія Єфремова.

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 831 новий випадок COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 831 новий випадок COVID-19 18:11

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 23 жовтня в області зафіксовано 831 новий випадок COVID-19.

На Чернігівщині СБУ викрила корупційну схему збагачення чиновників одного із комунальних лісгоспів

На Чернігівщині СБУ викрила корупційну схему збагачення чиновників одного із комунальних лісгоспів 18:00

На Чернігівщині співробітники СБУ викрили «діяльність» посадових осіб одного із лісгоспів, які організували схему реалізації необлікованої деревини підприємцям для подальшого експорту.