Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 12 липня, 17:18:55

Громадські роботи: соціальна підтримка безробітних, користь громаді

09.04.2012   13:20Агенцiя

В умовах дефіциту якісних вакансій та гострої конкуренції на ринку праці все більшої ваги набувають оплачувані громадські роботи - один із напрямків активної політики зайнятості населення.

руки

руки

Чому ж такого виду роботам відводиться важлива роль? Аргументи досить переконливі. Завдяки їм можна пом'якшити або випередити наслідки безробіття, крім того - вирішуються нагальні питання соціального розвитку територіальних громад. У 2011 році тимчасовою зайнятістю було охоплено 10,3 тисячі безробітних громадян, що перебували на обліку у центрах зайнятості Чернігівської області.

Оплачувані громадські роботи - загальнодоступні види некваліфікованих робіт, а також кваліфіковані роботи, які організовуються з метою надання додаткової соціальної підтримки та забезпечення тимчасової зайнятості осіб, які шукають роботу.

Залишившись без роботи, людина втрачає не тільки засоби до існування, а й бажання працювати. А тривале безробіття часто відкидає людину "на узбіччя життя". У цих умовах саме оплачувані громадські роботи відіграють важливу роль. Завдяки участі у них, незайняті громадяни уникають психологічного стресу, соціальної деградації та дискваліфікації, натомість відчувають себе працездатними, повноцінними членами соціуму. Крім того, на осіб, зайнятих на громадських роботах, поширюються соціальні гарантії, включаючи право на пенсійне забезпечення. Період участі у таких роботах зараховується до трудового стажу. Праця на договірній основі - це реальна можливість відновити трудові та професійні навички, завоювати авторитет і повагу серед співробітників, мати заробіток. Факт, що особа не цурається будь-якої роботи, спрацьовує на користь безробітного. Громадські роботи стають своєрідним випробувальним терміном на шляху до постійної зайнятості. Таким чином у минулому році після участі в оплачуваних громадських роботах працевлаштовані на постійну роботу 1487 наших земляків.

Керівники багатьох підприємств області, на яких організовувалися оплачувані громадські роботи, пересвідчилися, що така форма співпраці зі службою зайнятості дозволяє залучити додаткову робочу силу для виконання нагальних тимчасових робіт. У 2011 році найбільше безробітних працювало в КП "Зеленбуд", КП "Новозаводське", Товаристві Червоного Хреста України, КП "Спецкомбінат КПО", КП "АТП-2528".

Органи місцевої влади також зацікавлені у проведенні таких робіт: наводиться лад у населених пунктах, зростає рівень доходів населення, ремонтуються об'єкти соціальної сфери тощо. Крім того, сплачуються всі види податків, що збагачує таким чином державну казну. У 2011 році договори на проведення оплачуваних громадських робіт було укладено з 401 сільською та селищною радами області.

Фінансування оплачуваних громадських робіт здійснюється з коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та роботодавців, бюджетів місцевих рад. Так, у минулому році за кошти Фонду працювало понад 7,5 тисячі безробітних, близько 2,5 тисячі - за кошти роботодавців, 0,3 тисячі отримували кошти з місцевих бюджетів. До речі, оплата праці здійснюється у розмірі, що не менший, ніж законодавчо встановлений мінімум. Так, у 2011 році безробітні, залучені до оплачуваних громадських робіт за кошти Фонду в середньому отримували близько 1000 грн на місяць, що є суттєвою матеріальною підтримкою.

При визначені виду діяльності щодо організації оплачуваних громадських робіт служба зайнятості керується основним правилом - такі роботи повинні відповідати потребам територіальної громади, регіону і сприяти їх соціальному розвитку. Так, у 2011 році безробітні громадяни залучалися до благоустрою населених пунктів та придорожніх смуг, упорядженню меморіалів та пам'ятників загиблим воїнам, догляду за особами похилого віку, ветеранами війни, інвалідами та хворими; інформували населення про порядок отримання житлових субсидій, працювали на будівництві або ремонтували об'єкти соціальної сфери тощо. Зокрема, безробітні Козелецького та Чернігівського районних центрів зайнятості в рамках підготовки до роковин Чорнобильської катастрофи проводили очищення придорожніх смуг, ліквідували стихійні сміттєзвалища на території 15 сільських та селищних рад. Безробітні Чернігівського міського, Ніжинського та  Прилуцького міськрайонних, Корюківського, Ріпкинського, Варвинського та Борзнянського районних центрів зайнятості до 20-ї річниці Незалежності України прибирали центральні вулиці міст та сіл, упорядковували зони відпочинку, об'єкти культурної спадщини та меморіали. У Бобровицькому районі безробітні долучились до громадських робіт з благоустрою території села Піски та музею Павла Тичини до святкування 120-річниці з дня народження поета.

Залучення громадян до тимчасової зайнятості активно продовжується і в 2012 році. З початку року за направленнями центрів зайнятості області участь в оплачуваних громадських роботах вже взяли понад 1,5 тисячі безробітних осіб. Враховуючи, що користь від організації оплачуваних робіт для суспільства очевидна, служба зайнятості й надалі розвиватиме співпрацю у цьому напрямку з усіма зацікавленими сторонами соціального партнерства.


Оксана Полтавська, начальник відділу організаційної та інформаційної роботи ОЦЗ

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).