Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 24 квітня, 18:23:14

Як активізувати містян? Польський досвід

03.08.2015   14:55Агенцiя

Представники Чернігова — громадські активісти Ірина Бабчук та Анна Ніколенко-Баєва, а також заступник начальника фінансового управління міської ради Олена Лисенко і радник міського голови Ірина Синельник — відвідали Польщу в рамках ознайомлення з кращими практиками впровадження партиципаторного бюджету (громадського або бюджету участі).

Учасники поїздки побували в чотирьох польських містах — Гданську, Гдині, Сопоті й Торуні, де зустрілися з представниками влади та громадськості, ознайомилися з особливостями проведення інформаційної кампанії бюд-жету участі, організації голосування за проекти, і власне втілення поданих жителями міста пропозицій. Адже партиципаторний бюджет передбачає посилення ролі громадськості у формуванні міського бюджету, певна частина коштів спрямовується на реалізацію проектів, запропонованих жителями міста і підтриманих на публічному голосуванні.

Польські міста вже кілька років поспіль за латиноамериканським прикладом реалізують партиципаторний бюджет. Кожен житель міста може написати й подати до міської ради свій проект, вказавши відповідний кошторис. Найчастіше питання, порушені у проектах, стосуються поліпшення благоустрою, освітлення, ремонту доріг, упорядкування зелених зон, створення місць для вигулу собак тощо. Кожен із проектів оцінюють щодо його реальності та відповідності кошторису в структурних підрозділах муніципалітету. Потім виставляють на голосування. Зазвичай голосування триває до двох тижнів і відбувається трьома способами: через Інтернет, поштою та в пунктах голосування. Кількість жителів міста, які беруть участь у голосуванні, становить 10—12%. Між тим, у кожному місті трапляються випадки нечесного голосування. При виявленні таких фактів результати за окремий проект можуть анулювати.

До теми: Чи буде у Чернігова громадський бюджет?

За словами віце-мера міста Сопота Марціна Сквєровського, громадський бюджет є дієвим інструментом активізації суспільства, важливим елементом у розбудові громадянського суспільства та проведенні бюджетної дискусії. Сопот першим у Польщі залучив громадян до участі у формуванні громадського бюджету. «Ми переконалися, що це була дуже добра ідея. Вважаю, що за два роки всі польські міста матимуть громадський бюджет», — сказав він.

Як зазначила О. Лисенко, цього року в Чернігові теж проводитиметься конкурс проектів партиципаторного бюджету для реалізації їх у 2016 році. На її думку, візит до Польщі був корисним і з практичної точки зору, хоча окремі питання потребують ще консультацій. Наприклад, організація голосування, адже в Польщі можлива персоніфікація громадянина через Інтернет завдяки індивідуальному персональному номеру. В Україні для органів місцевого самоврядування поки що це ускладнено через відсутність доступу до відповідних баз даних.

«Ми будемо враховувати польський досвід, хоча матимемо і власні напрацювання, враховуючи наші можливості», — зазначила О. Лисенко. Вона додала, що робоча група зі впровадження партиципаторного бюджету закінчує розробку відповідного положення. Упродовж місяця документ буде винесено на затвердження виконавчого комітету міської ради та розгляд депутатів Чернігівської міськради.

Навчальний візит тривав 13—17 липня у рамках проекту «Партиципаторний бюджет — можливості для підвищення громадської активності та встановлення справжнього партнерства з органами влади», що реалізується Польсько-українською фундацією співпраці ПАУСІ в Чернігові, Черкасах та Полтаві.

Ярина ГАГІН

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.