Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 10 грудня, 03:58:10

З чим зустрічає Чернігівщина Всесвітній день гідної праці?

05.10.2011   10:53

Проблеми ринку праці в Чернігівській області обговорили учасники прес-конференції в Чернігівському прес-клубі реформ.

Проблеми ринку праці в Чернігівській області обговорили учасники прес-конференції в Чернігівському прес-клубі реформ. Микола Богдан – голова Федерації профспілкових організацій Чернігівської області, Петро Чорнорот – заступник голови Федерації, Тетяна Матвєєва – голова обласної організації профспілки працівників освіти та науки та Сергій Хоботня – голова обласної організації профспілки працівників АПК розповіли про роботу профспілкових організації області у відстоюванні інтересів працівників.

Микола Богдан розповів, що вже вчетверте поспіль профспілки нашої планети проводять Всесвітній День дій за гідну працю, активну участь в якому беруть профспілки України та Чернігівської області. Проведення щорічних заходів до Всесвітнього дня дій за гідну працю – це прояв солідарності працюючих людей, вірності профспілковим принципам гідної, вільної, продуктивної, безпечної праці. В минулому році з нагоди Дня дій за гідну працю мільйони людей узяли участь у різноманітних акціях, проведених профспілками у 98 країнах світу.
Цьогоріч в центрі уваги профспілок знаходяться проблеми, пов’язані з нетиповою зайнятістю. Це, насамперед, тимчасова, випадкова, негарантована праця, підрядна робота, трудові контракти на обмежений термін, зайнятість неповний робочий час при майже повній відсутності соціальних гарантій, робота за викликом, займана праця.

Таке явище як нетипова зайнятість веде до невпевненості, непередбачуваності для працівників та погіршення умов їх праці. Такі працівники, як правило, випадають зі сфери дії трудового законодавства та систем соціального захисту. Вони зіштовхуються з труднощами у захисті своїх прав, створенні чи вступі до профспілок. Жінки з нетиповою зайнятістю, як правило, не можуть отримати належний соціальний захист під час вагітності та догляду за дитиною.

Цього року Всесвітній день за гідну працю Чернігівська область зустрічає в умовах, коли для переважної більшості працівників не забезпечений справедливий та своєчасний заробіток. Середня заробітна плата працівників області за липень 2011 року залишається однією з найнижчих в Україні (26 місце серед регіонів) і становить 2089 грн. (в Україні – 2749 грн). Чернігівщина знаходиться на останньому місці і з кількості працівників, які одержують мінімальну заробітну плату: до 1000 грн. отримує 20,1% працюючих, тобто кожен четвертий. Більше 7 тис. осіб перебували у відпустках без збереження заробітної плати, близько 29 тис. переведені на умови неповної зайнятості.
Залишається невирішеною проблема заборгованості із заробітної плати. Станом на 1 вересня в Чернігівській області вона становить 29 млн. 472 тис. грн. При цьому з початку року борг зріс на 37,7%. Федерація профорганізацій області (ФПО) щомісячно надсилає до Федерації профспілок України список проблемних підприємств-боржників, які потрапляють на контроль державної інспекції праці. Найбільшими підприємствами-боржниками в Чернігівськіій області сьогодні є ВАТ “ЧеЗаРа” – 8,3 млн. грн., ПАТ “Прилуцький завод “Білкозин” – 4,7 млн. грн., ВАТ “Чернігівське “Хімволокно” – 848 тис. грн.). Федерація профспілкових організацій області направила звернення до Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, облдержадміністрації та міському голові щодо подолання проблем на даних підприємствах, але одержала не втішні відповіді з даного питання.
Багато проблем в області є і в сфері забезпеченні зайнятості населення. Рівень зареєстрованого безробіття станом на 1 липня 2011 р. в області становив 2,4% від кількості населення працездатного віку, по Україні – 1,8%.

Серйозну загрозу становить невпинне скорочення обсягів зайнятості в базових бюджетоутворюючих галузях економіки, а також в тих сферах, де використовується легальна кваліфікована праця. Натомість зростає зайнятість у неформальному секторі економіки з переважно низькокваліфікованою працею. Зростає і кількість самостійно зайнятих осіб. Співвідношення зайнятих у цих сегментах економіки вже становить майже 1:1. Це вказує на зниження конкурентоспроможності вітчизняного ринку праці з відповідними наслідками для підприємств, які вже потерпають від нестачі кваліфікованих робітників.
У квітні цього року 5 галузей бюджетної сфери провели спільне засідання президій центральних комітетів щодо ігнорування норм чинного законодавства з оплати праці в бюджетних галузях і поглиблення її розриву з виробничою сферою. У прийнятій заяві та під час наступних акцій протесту до вищих органів влади були поставлені вимоги врегулювати на законодавчому рівні проблеми щодо оплати праці працівників бюджетних установ. На ці вимоги профспілок Уряд підвищив рівень заробітної плати переважній більшості працівників.
ФПО та членськими організаціями проводилася робота проти прийняття Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”. Це збори в профспілкових організаціях і трудових колективах, звернення до Президента України, Уряду та Верховної Ради України, виїзди на акції протесту до столиці України. Однак, владою країни вимоги профспілок були проігноровані, зазначений закон прийнято і він набрав чинності з 1 жовтня нинішнього року. Положення пенсійної реформи суттєво погіршують умови соціального забезпечення громадян і не стимулюють працюючих до сплати внесків до Пенсійного фонду.

Також профспілки виступили категорично проти скорочення пільг низці категорій громадян, у тому числі чорнобильцям. Наразі у профспілок викликає стурбованість вилучення з проекту Трудового Кодексу статті по відповідальності керівників підприємств, установ та організацій за несвоєчасну виплату заробітної плати. Свого часу ця норма була включена до проекту Трудового Кодексу за наполяганням профспілкової сторони.

Федерація профспілок України володіє унікальним санаторно-курортним комплексом. За роки незалежності цій системі було оздоровлено близько 11 млн. трудящих, з яких після травм, тяжких хвороб, інсультів, інфарктів, пройшовши реабілітацію, повернулися до повноцінного життя і праці 1 млн. осіб. Однак, цього року профспілки стали об’єктом атаки ласих до чужого майна олігархічних кланів, які хочуть перебрати контроль над численними санаторіями та готелями. Доречі, за останні три роки ФПУ не продала жодного квадратного метру своєї власності і усі об’єкти слугують рядовим членам профспілок.
Гідна праця, концепцію якої просуває Федерація профспілок України – це основа соціального добробуту та економічного прогресу. Сьогодні, коли жодна з політичних сил не в змозі захистити інтереси громадян всієї країни – тільки профспілки спроможні захистити права найманих працівників.

Останні новини Чернігівщини

В чернігівському Пункті Незламності малеча долучилась до конкурсу малюнку

В чернігівському Пункті Незламності малеча долучилась до конкурсу малюнку "Я у безпеці з МВС" 15:35

Сьогодні один із чернігівських Пунктів Незламності став осередком не тільки тепла та світла, але й творчості та навчання.

Майже 1,8 мільярди гривень отримали бюджети Чернігівщини  у листопаді 2022 року

Майже 1,8 мільярди гривень отримали бюджети Чернігівщини у листопаді 2022 року 14:43

У листопаді поточного року платниками податків Чернігівської області сплачено до бюджетів усіх рівнів майже 1,8 млрд грн податків та зборів, що на 27,6 відс. або на 384 млн грн більше, ніж у листопаді минулого року.

АМУ: рішення суду щодо Атрошенка нівелює антикорупційне законодавство

АМУ: рішення суду щодо Атрошенка нівелює антикорупційне законодавство 14:41

Відсторонення міського голови Чернігова Владислава Атрошенка від посади за рішенням суду - безпрецедентний випадок в історії незалежної Україні, який носить політичний характер і несе загрозу місцевому самоврядуванню, демократії та правам всіх громадян України. З такою заявою виступило правління Асоціації міст України

За 11 місяців у Чернігівській області працевлаштувлися більше 8 тисяч працівників

За 11 місяців у Чернігівській області працевлаштувлися більше 8 тисяч працівників 14:36

Саме стільки громадян області забезпечено роботою, з них близько 700 оперативно, до набуття статусу безробітного.

Архітектор з Чилі допомагатиме відновлювати Чернігівщину

Архітектор з Чилі допомагатиме відновлювати Чернігівщину 10:23

Перспективи співпраці щодо відбудови Чернігівської області обговорили сьогодні на онлайн-зустрічі перший заступник начальника Чернігівської ОВА Костянтин Мегем та чилійський архітектор Крістіан Віттіг. Участь у зустрічі також взяли представники профільних структурних підрозділів ОВА.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини