«Діалог влади та бізнесу»: легалізація заробітної плати та відповідальність за порушення
Вимоги законодавства України з питань праці та відповідний держнагляд під час війни – сьогоднішня тема чергової онлайн-зустрічі «Діалог влади та бізнесу».
Ця регіональна платформа працює в межах ініціативи Президента України Володимира Зеленського.
Державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства про працю в області здійснює управління інспекційної діяльності Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці. За словами його керівниці Тетяни Осадчої, під час дії воєнного стану проводяться превентивні планові перевірки з питань праці. На цей рік таких, по суті інформаційних, заходів заплановано близько тисячі. Спочатку на підприємство направляється повідомлення про проведення перевірки (не пізніше, ніж за 10 днів), яка може відбутися лише за згодою сторони, яка перевіряється. У разі недопуску перевірка переноситься на наступний період.
Втім здійснюються і позапланові перевірки, зокрема за зверненнями фізичних осіб (або профспілок) про порушення трудового законодавства. Підставою може бути і виявлення порушень строків виплати заробітної плати більш як за один місяць, а також настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Варто зазначити, що фізична особа може звернутися як до центрального органу (м. Київ, вул. Вавілових, 10, https://kyiv.dsp.gov.ua/), так і регіонального (м. Чернігів, вул. П’ятницька, 39, https://cn.dsp.gov.ua/). Важливо, що при проведенні позапланової перевірки до уваги беруться лише зазначені у зверненні питання. У протилежному випадку – це порушення з боку інспектора праці.
Як поінформували представники Держпраці в області, надходить багато листів з повідомленнями про можливі неоформлені трудові відносини на підприємствах. У такому випадку передбачена лише інформаційно-роз’яснювальна робота із вказаними суб’єктами. Також звертаються громадяни щодо недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці, зокрема трапляються випадки невиплати всіх коштів при звільненні, неіндексованої заробітної плати та інші.
Особлива увага – на заборгованості по заробітній платі. Наразі в області сім підприємств-боржників перебувають на контролі Державної служби з питань праці. Після перевірки підприємств видані приписи, що нині на виконанні.
Важливий момент – фінансові санкції під час війни до роботодавців не застосовуються. Виносяться попередження та приписи. Якщо не усунути порушення у термін, передбачений приписом (орієнтовно 2-3 місяці), на центральному рівні розглядається застосування штрафу. Розмір такої санкції складає 24 тисячі гривень (якщо сплата у десятиденний термін – лише половина суми).
«Дійсно, під час дії воєнного стану обмежені позапланові перевірки. Але превентивна діяльність управління інспекційної діяльності проводиться. Це корисний механізм для кожного роботодавця, що допоможе убезпечити від негативних наслідків у разі виявлення порушень. При цьому всі мають пам’ятати, що порядок оформлення трудових відносин з найманими працівниками – однаковий для всіх суб’єктів господарювання. Тому й дотримання законодавства з питань праці – обов’язкове для всіх. Це, перш за все, про здоров’я і добробут наших людей», – наголосив перший заступник голови ОДА Костянтин Мегем.
До слова, легалізації зайнятості присвячена інформаційна кампанія «Виходь на світло!», адже тільки задекларована праця забезпечує стабільність і захист для працівників, сприяє розвитку економіки та підвищує обороноздатність нашої країни.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.