Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 11 червня, 03:47:36

Урочиста академія до 400-річчя Магдебурзького права відбулася у Чернігові

29.03.2023   15:19Агенцiя

 «Ми дозволяємо названому місту свободи по праву Магдебурзькому належати», – зазначено у грамоті короля Речі Посполитої Сигізмунда ІІІ про надання Магдебурзького права Чернігову від 27 березня 1623 р. Відтоді його жителі самостійно управляли своїм містом, обирали владу, отримували корпоративне право власності на землю (як територіальна спільнота), пільги на розвиток ремесел і торгівлі та юридичний захист від втручання представників державної влади.

Саме про його головні цінності, подальший розвиток форм місцевого самоврядування в Чернігові та Україні загалом говорилося під час Урочистої академії «400 років надання Магдебурзького права Чернігову», яка відбулася в Чернігові 27 березня 2023 р. У зустрічі, організованій Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації та Сіверським інститутом регіональних досліджень, взяли участі науковці, викладачі, представники закладів вищої освіти, архівних, музейних установ, бібліотек, інституцій громадянського суспільства Чернігова, Києва, Ніжина та Кракова.

«Де є міське самоврядування – це Європа. Вшановуючи  Магдебурзьке право як інституцію, ми говоримо про нього як складову європейського вибору та складову нашої ментальності. Отримані Черніговом привілеї, звільнення від повинностей, спонукали до заселення міста і вже через 10 років його жителі відбили напад московських військ. Громади, місцеве самоврядування витримали війну як сьогодні, так і 400 років тому», – наголосив доктор історичних наук, директор Сіверського інституту Сергій Лепявко.

«Після доволі тривалої перерви самоврядування в Чернігові відродилося у 1870-х рр. з появою міської думи. Впродовж другої половини XIX – на поч. XX ст.  її управлінці та гласні (депутати) зреалізували ряд масштабних проєктів, що започаткували становлення комунального господарства та модернізацію міста – водогін, електростанція, тверде покриття на вулицях, пожежна охорона тощо. І все це – за умов постійної нестачі коштів, контролю та утисків з боку державної влади», – зазначила кандидат історичних наук, викладач Національного університету "Чернігівський колегіум" ім. Т.Г. Шевченка  Любов Шара.  

«За доби Української революції 1917–1921 рр. Чернігів та інші міста були осередками українського політичного та військового руху, активного громадського життя. За найдемократичнішим на той час виборчим законом проведені вибори до міських дум, які повинні були стати повноцінними органами місцевого самоврядування. Але російська окупація перервала ці процеси на понад 70 років», – зауважив професор Ягеллонського університету, доктор історичних наук Владислав Верстюк.

«Мали право, але не мали спроможності», – саме так можна охарактеризувати здатність місцевих рад виконувати свої повноваження в період з 1991 по 2015 рр. Більше 20 років пішло на те, щоб позбутися радянської спадщини в управлінні, а територіальні громади отримали реальний фінансовий ресурс для своєї діяльності, передусім через зміни в бюджетуванні, – зазначив виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України, кандидат економічних наук Микола Силенко.

 «З початком реформи Чернігів теж відчув реальні кошти. В місті розвинулася інфраструктура, сфера сервісів, воно стало комфортнішим. Міста обласного значення, в тому числі Чернігів, стали моделлю для утворення та функціонування об'єднаних територіальних громад.  Реалізувалася  головна ідея реформи – перетворення України на країну самоврядних територіальних громад, а з нею відбулося повернення до витоків магдебурзького права, – підкреслив директор Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації, кандидат історичних наук Володимир Бойко.

 
Казіміров Д.В.

Останні новини Чернігівщини

В області створюють систему підтримки людей, які зазнали сексуального насильства, пов’язаного з війною 14:08

Жінки та діти складають переважну більшість серед тих, на кому негативно позначаються збройні конфлікти, включаючи біженців і вимушених переселенців. Чернігівська область є прикордонною. В регіоні велись активні бойові дії, частина території перебувала в окупації. Тому тема підтримки постраждалих від сексуального насильства є дуже актуальною.

У Чернігові поліцейські ліквідували підпільний цех та вилучили понад 11 тонн етилового спирту 11:25

В ході реалізації оперативної інформації оперативники карного розшуку та управління стратегічних розслідувань поліції Чернігівщини спільно зі співробітниками Чернігівського райуправління поліції виявили підпільний цех з фасування етилового спирту в промислових масштабах. Загалом поліцейські вилучили понад 11 тонн етилового спирту.

Поскаржитися на зачинене укриття можна до поліції

Поскаржитися на зачинене укриття можна до поліції 11:20

Якщо укриття зачинене —подати скаргу можна до Нацполіції на лінію «102».

«ВІЙНА». Прем'єра на завершення 97-го театрального сезону

«ВІЙНА». Прем'єра на завершення 97-го театрального сезону 11:05

28 червня о 18.00 год. Чернігівський драмтеатр ім.Т.Г.Шевченка запрошує на прем’єрний показ вистави «Війна» https://teatr.cn.ua/repertuar/vijna/ , поставленої молодим режисером Олексієм Трішкіним за п’єсою сучасного шведського драматурга Ларса Нурена.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:53

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду, 1 пожежу та 1 випадок загибелі на водних об’єктах. Внаслідок цих подій загинула 1 особа та 2 особи постраждали.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини