Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 19 травня, 11:40:29

У Чернігові науковці провели круглий стіл до Дня Незалежності України

22.08.2022   09:19Агенцiя

"Роль Чернігово-Сіверщини в українському державотворенні», — під такою назвою 19 серпня у Чернігові провели круглий стіл до Дня Незалежності України.

«Сьогодні ми обговоримо широке коло питань щодо ролі та значення Чернігово-Сіверщини — одного з найбільших за площею та людністю історико-культурних регіонів в українському державотворенні. Ми розуміємо свою відповідальність і перед нашими славетними й героїчними предками всіх часів за сучасну вільну та незалежну Україну. Знання та розуміння нашого минулого — надзвичайно важлива засада майбутньої перемоги над російським агресором», — зазначив під час відкриття круглого столу Сергій ЧЕРНЯКОВ, модератор заходу, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», борець за незалежність України в XX столітті.

«Левко Лук’яненко, автор Акту проголошення незалежності України, один із найвидатніших уродженців Чернігівщини у вітчизняній історії, наголошував на тисячолітній традиції державотворення нашої країни. Варто пам’ятати, що наш земляк підготував текст Акту проголошення відновлення її незалежності. Таким чином, він показав очевидне: у XX столітті проголошення незалежності відбулося 22 січня 1918 року IV-м Універсалом Української Центральної Ради, а 24 серпня 1991 року відбувалося тільки її відновлення. На жаль, комуністична більшість у Верховній Раді, тобто так звана група «239», категорично з цим не погодилася, українським патріотам довелося йти на компроміс…», — звернув увагу учасників заходу на такий красномовний факт Сергій БУТКО, представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області, борець за незалежність України в XX столітті.

«У нинішній війні з російським агресором українську незалежну державу захищають не просто Збройні Сили України, а дійсно весь народ. Це якраз у тисячолітніх наших традиціях. Так, офіційна назва середньовічної української держави — Військо Запорізьке. Чернігівський та інші її козацькі полки були не тільки військовими формуваннями, а насамперед адміністративно-територіальними одиницями тодішньої країни. Звідси також і одна з традицій називати нас народом-військом», — підкреслив він.

«Русь», або «Руська земля». Саме так називала себе держава наших предків із центром у Києві», — повідомив у відповідь на численні питання учасників Олег ВАСЮТА, заступник завідувача відділу наукових досліджень печер та пам’яток археології Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», виступаючи на тему про «Чернігівське князівство ХІ — першої пол. ХІІІ ст., як невід’ємну складову традиції української державності».

Науковці науково-просвітницького відділу заповідника ґрунтовно висвітлили різні аспекти українського державотворення княжого та козацьких періодів на Чернігово-Сіверщині: Алла ГАРКУША, завідувачка відділу, у доповіді на тему «Спасо-Преображенський собор м. Чернігова, як символ і відзеркалення державницьких прагнень»; Сергій СЕРГЄЄВ, науковий співробітник, — «Форпост Сіверщини»; Тетяна МИКОЛАЙКО, молодша наукова співробітниця, — «Гетьманські собори — втілення величі України»; Олександр ЛИТОВЧЕНКО, молодший науковий співробітник, — «Єлецький монастир у Чернігові — складник історико-культурної спадщини України».

Дослідники привернули увагу до такого доконаного факту: всі видатні українські державники минулих часів на Чернігівщині обов’язково прикладали надвеликі зусилля та не шкодували коштів для розвитку вітчизняної культури, мистецтва, освіти. Саме це було, є і буде однією з головних засад зміцнення держави та її оборони, динамічного розвитку й заможності країни, її громадян.

Організатори: регіональне представництво Українського інституту національної пам’яті та Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» за сприяння Агенції регіонального розвитку Чернігівської області.

Сергій Горобець,
Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

Підтримка міжнародних партнерів України суттєва і лише набирає масштабу, – Володимир Кучма 11:26

Наразі Підтримка міжнародних партнерів України є дуже суттєвою. І вона набирає лише більшого масштабу. Такої думки голова Всеукраїнської асоціації громад Володимир Кучма.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 11:22

Протягом минулої доби зареєстровано 7 пожеж.

Компенсація від «єВідновлення» на самостійну відбудову: на що необхідно звернути увагу 10:07

Оскільки цей механізм програми запрацював тільки цього року, деякі громадяни ще мають труднощі із оформленням такого виду виплат. Тим часом, на Чернігівщині вже задоволено 39 заяв за цим видом компенсації майже на 80 млн гривень.

Олександр Ломако виступив перед депутатами Київради з проханням фінансово підтримати роботи з розбудови фортифікаційних споруд довкола Чернігова 08:32

В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако сьогодні, 16 травня, взяв участь у ІII сесії Київської міської ради ІХ скликання, під час якої звернувся до депутатського корпусу стосовно підтримки нашого міста у частині зміцнення довкола нього існуючих фортифікаційних споруд та будівництва нових.

Сесія Чернігівської обласної ради – понад 50 важливих рішень для життєдіяльності області 08:30

Вчора, 16 травня, відбулося пленарне засідання вісімнадцятої сесії обласної ради. До роботи долучився начальник обласної військової адміністрації В'ячеслав Чаус, його заступники, керівники профільних структурних підрозділів.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини