Інтерактивні програми для дітей діють у Батурині на Чернігівщині
Робота саме з дитячою аудиторією є одним з пріоритетних напрямків для істориків Національного заповідника «Гетьманська столиця».
![](/uploads/32331-m.jpg)
Починаючи з 2015 року, історики заповідника працюють та розробляють інтерактивні екскурсійні програми для підростаючого покоління, з використанням різних методичних прийомів, як по експозиційних залах музеїв так і на відкритих територіях. Тобто, залучення відвідувачів — дітей в діалог, в активний пізнавальний процес. Найбільш сучасною та привабливою формою подачі матеріалу є інтерактивні програми, музейні квести тощо.
В активі музейних розробок заповідника є ряд інтерактивних програм для дитячої аудиторії: екскурсія («Заповітна мрія гетьмана Кирила Розумовського»), екскурсії-ігри («Вільні воїни», «На гостинах у гетьмана Кирила Розумовського», «Легенди Кочубеїв»), екскурсія-квест («Таємниці Цитаделі») та квести («Батурин – серце Гетьманщини», «Високо піднята в гору булава»).
Очевидно, що таке розмаїття до вподоби дітям, адже лише екскурсію-квест «Таємниці Цитаделі» у 2019 році розгадали 975 допитливих учнів-екскурсантів. А в загалом дитяча аудиторія становить приблизно 35-40 % від усього відвідування заповідника. Такі форми роботи впроваджують історики Національного заповідника «Гетьманська столиця», бо діти активніше сприймають саме практичні методи навчання, ніж словесні. І переваги в даному випадку очевидні — вони мають форму ігор, які пробуджують уяву дітей, надають можливість отримати яскраві незабутні враження, вчать взаємодіяти у команді при вирішенні складних задач, що досить важливо, враховуючи цю вікову категорію. У таких ігрових ситуаціях головним моментом для дитини стає ігрова дія і досягнення ігрової мети. Але водночас вона, навіть не помічаючи цього, здобуває нові знання і навички, вчиться логічно мислити, робити правильні висновки.
Всі ці пізнавальні програми можуть відвідувати учні з учителями, але й для зацікавлених батьків зі своїми дітками також є розроблена інтерпретована екскурсія «Подорож у часі. Знайомство з палацово-парковим ансамблем Кирила Розумовського». Під час якої екскурсанти віртуально мандрують у часі та в ексцентричній формі перетворюються на родину Розумовських і знайомляться з палацово-парковим ансамблем.
За допомогою унікальних пам’яток культурної спадщини і фондової колекції Національного заповідника «Гетьманська столиця» ми маємо можливість у повному обсязі використовувати у музейній практиці різні форми та методи роботи з дитячою аудиторією. Адже головним засобом формування історичної свідомості, музейної культури є звернення до предметного світу, до тих автентичних матеріалів, у яких відображена історія, минуле та сучасне, на котрих залишений слід тих, хто їх створював або володів ними.
Таким чином, екскурсійні дитячі програми в Національному заповіднику «Гетьманська столиця» відповідають вимогам сьогодення та є простором живого спілкування дітей та дорослих з минулим, осередком неформальної освіти.
Ми працюємо для вас! Ми працюємо для України!
Наталія Пільтяй, науковий співробітник НІКЗ «Гетьманська столиця»
Останні новини Чернігівщини
![Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток](/uploads/33438-s.jpg)
Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19
Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.
![У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів](/uploads/15-s.jpg)
У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.
![Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті](/uploads/17681-s.jpg)
Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10
Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.
Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06
У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.
![Надзвичайні ситуації в області за минулу добу](/uploads/49-s.jpg)
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04
Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.