Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 29 листопада, 12:50:16

Нові презентації науковців

17.11.2012   21:29Агенцiя

16 листопада в Борисоглібському соборі на Валу в обласному центрі Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній" представив книгу Володимира Кривошеї "Українське козацтво в національній пам'яті. Чернігівський полк" та науковий збірник "Чернігівські старожитності".

"Чернігів стародавній" презентував книгу Володимира Кривошеї та науковий збірник "Чернігівські старо

Генеральний директор заповідника Андрій Курданов, ведучий заходу, запросив директора Центру пам'яткознавства Національної академії наук України і Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Олену Титову представити науковий збірника "Чернігівські старожитності". Він наголосив, що заповідник та Центр пам'яткознавства спільно підготували це видання. Дві установи поєднує багато спільного, зокрема в пам'яткоохоронній, музеєзнавчій та науковій діяльності. Тож недаремно ще у 2009 році укладена угода про співробітництво. А в липні 2012 року генеральний директор заповідника Андрій Курданов та директор Центру Національної академії наук Олена Титова підписали установчий договір про видання наукового збірника "Чернігівські старожитності".

Олена Миколаївна розповіла про авторів та наукові статті видання, який присвячений 975-й річниці першої літописної згадки про Спасо-Преображенський собор в Чернігові і включає матеріали відповідної міжнародної наукової конференції. Результати наукових розвідок дослідників наочно свідчать як про велич самої пам'ятки, яка є однією з найдавніших мурованих споруд в Україні і має складну й розмаїту історію, так і доречність широкого обговорення певних проблем фахівцями в різних галузях: істориків, археологів, мистецтвознавців, істориків архітектури, реставраторів.

Представляючи книгу Володимира Кривошеї, першого заступника директора Українського інституту національної пам'яті, доктора історичних наук, Андрій Курданов відзначив тісну співпрацю Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" та Українського інституту національної пам'яті.

Автор розповів про своє фундаментальне науково-довідкове видання "Українське козацтво в національній пам'яті. Чернігівський полк". Двохтомник написаний на основі вітчизняних, у тому числі й чернігівських, та зарубіжних архівних документів. У книзі зібрана цікава інформація про старшинські та козацькі родини Чернігівського полку 17-18 століть, а також історія населених пунктів того часу.
Він також повідомив чимало фактів, які дають можливість краще пізнати та зрозуміти не тільки історію, а й душу власного народу. Так, у владних структурах України у 17-18 століттях самою вакантною (вільною) була посада ката. Учасники заходу здивувалися фактом, що навів автор в результаті аналізу документів: в Україні господар з козацької старшини, який мав "двох волів і чотирьох коней", вважався бідною людиною.

Дослідник поінформував, що використав у книзі термін "дача" у розумінні 17-18 століть: представники козачої старшини, міщанства і священики, які мали будинок і двір у місті, могли від влади отримати дачу, тобто землі за межами міста. Якщо власник там будував хутір, то він не реєструвався як окреме поселення, а відносився саме до двору у місті.

Голова Чернігівської обласної ради, доктор філософських наук Анатолій Мельник підкреслив, що представлені видання, підготовлені як відомими істориками національного рівня, так і чернігівськими дослідниками, дають можливість збагатити знання про рідний край. Історія України складається з минулого наших малих батьківщин. На Чернігівщині влада та наукова громадськість спільно і послідовно здійснює політику пізнання та збереження нашого минулого. Він привітав Володимира Кривошею та колектив авторів, упорядників та видавців із вагомим внеском не тільки в історичній науці, пам'яткознавстві та інших галузях науки, а й збереженні національної пам'яті нашого народу.

Привітали авторів видань з вагомим науковим і культурним успіхом директор Інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка, голова Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, кандидат історичних наук, професор Олександр Коваленко; директор Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського Сергій Лаєвський; відомий чернігівський історик та краєзнавець, власний кореспондент газети "Голос України" в Чернігівській області, заслужений журналіст України Сергій Павленко; представники чернігівського козацтва.

Журналісти та представники наукової і культурної громадськості в приміщенні Колегіуму ознайомилися із новими оригінальними реставрованими експонатами виставки "Чернігів і чернігівці 100 років тому", які подаровані мешканцями обласного центру та Чернігівською митницею (грамофон, патефон, годинник німецького майстра Густава Беккера).

Організатор заходу: Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній" за сприяння Чернігівської облдержадміністрації та Українського інституту національної пам'яті.
 

Останні новини Чернігівщини

Різдвяний піст, або Пилипівка: тривалість, обмеження у їжі, прикмети та повір’я

Різдвяний піст, або Пилипівка: тривалість, обмеження у їжі, прикмети та повір’я 11:44

Різдвяний піст щорічно розпочинається 28 листопада, а закінчується на Святвечір – 6 січня. Триває він 40 днів, тому однією з його назв є Мала Чотиридесятниця (Великою є Чотиридесятниця перед Великоднем).

9 ідей, як прикрасити дім до різдвяних свят своїми руками 11:39

Щоб зустріти різдвяні свята у всеозброєнні, потрібно вже восени починати думати про прикрашання будинку. Гірлянди, свічники, різдвяні вінки, ялинка з дощику або гілок – все це створює казковий настрій, змушує вірити в диво і чекати свят з нетерпінням.

Смачні рецепти вихідного дня: новорічне печиво

Смачні рецепти вихідного дня: новорічне печиво 11:23

Пеките имбирное, яблочно-карамельное, шоколадное печенье всевозможных форм, украшайте глазурью, дарите друзьям или вешайте на ёлку. Если, конечно, сможете устоять и не съесть всё сразу.

Гороскоп на наступний тиждень 30 листопада - 6 грудня 2020 року

Гороскоп на наступний тиждень 30 листопада - 6 грудня 2020 року 11:03

Тиждень починається з повного місяця, він же напівтіньове місячне затемнення на висхідному місячному вузлі в знаку Близнюки 30 листопада об 11:43 за київським часом, яке відкриває коридор затемнень осінь – зима 2020. Місячне затемнення вносить спотворення в чуттєву сферу, в особисті взаємини, знижує інстинкт самозбереження. Нове входить в наше життя, з'являється необхідність оновитися і залишити старе.