Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 13 липня, 13:10:58

В обласному центрі представлено Музей боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині

23.08.2021   11:54Агенцiя

В обласному центрі представлено Музей боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині «Музей боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині», — під такою назвою 19 серпня на вулиці Івана Мазепи, 4 у Чернігові урочисто представлено новий музей до 30-ї річниці незалежності України.

Його відкриття розпочалося з «Козацького маршу», який надихав делегатів Установчого з’їзду Народного Руху у Києві 8-10 вересня 1989 року до боротьби, та пісні «Червона калина» — візитної картки чернігівських патріотів у просвітницькій діяльності 1989-1991 років у виконанні Ганни та Надії Галковських і Володимира Ступака.

Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували пам’ять рухівців—борців за незалежність України у XX cт., які вже відійшли у засвіти.
«Сьогодні ми представляємо першу виставку, яка стане основою постійної експозиції Музею. На ній представлені фотостенди, присвячені культорологічним походам «Дзвін–90» (1990) та «Козацькими шляхами» (липні 1991); а також внесок Чернігівщини у відновлення незалежності України. Вони створені на основі світлин та документів з архіву обласної організації НРУ і приватних колекцій. Музей створюється зусиллями Чернігівської обласної організації Народного Руху України, обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, за сприяння регіонального представництва Північно-Східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті. Також дякуємо за допомогу й сприяння Чернігівській міській раді», — поінформував Сергій Черняков, модератор заходу, борець за незалежність України у XX cт., рухівець, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

«Ми відкриваємо музей боротьби за відновлення незалежності в приміщенні Руху, яке вже стало історичним. Нагадаю, що воно стало рухівським із лютого 1990 року, після «Ковбасної революції» в Чернігові. Саму тут готувалися походи «Дзвін-90» та «Козацькими шляхами», саме тут 19 серпня 1991 року була підготовлена керівниками і представниками патріотичних організацій області телеграма за підписами Валерія Сарани від Руху і Василя Чепурного від Просвіти проти «ГКЧП» і за незалежність України на адресу Президії Верховної Ради УРСР, тут працював обласний штаб референдуму 1 грудня 1991 року», — зауважив Володимир Ступак, борець за незалежність України у XX cт., голова обласних організацій НРУ і УНП 1992-2015 рр., народний депутат України 4-го скликання, депутат Чернігівської міської ради 2006-2010 рр.

«Ми були молодими, романтичними ідеалістами. Ми вибороли незалежність України. Не все стало так, як ми хотіли, але продовжуємо йти до мети. За світлі мрії треба боротися», — поділився своїми думками Василь ЧЕПУРНИЙ, борець за незалежність України у XX cт., один із засновників і голова Чернігівського обласного Товариства української мови імені Т. Шевченка, один із засновників Чернігівського Руху в 1989 році, кореспондент газети «Голос України». Він поділився спогадами про фотодокументи, представлені у новоствореній експозиції музею.

«Мабуть невипадково, знаково, що саме на день Спаса – Преображення Господнього ми відкриваємо цей музей. Я відчуваю, що у нього є майбутнє. Експозиція показує пережите, як ми здобували незалежність. Показує атмосферу тодішнього піднесення, віри в перемогу добра», — наголосила Надія Галковська, поетеса, авторка тексту знаменитої пісні «Козачка».

«Цей музей своєю експозицією на основі місцевих документів й матеріалів переконливо доводить, що: 1) У 1991 році Український народ здобув, виборов свою незалежність у боротьбі. 2) 24 серпня 1991 року була відновлена українська незалежна державність. Наш земляк Левко Лук’яненко тоді підготував Акт проголошення відновлення незалежності України. Тільки спротив комуністичної фракції «239» змусив патріотів піти на компроміс… 3) Невипадково перші два стенди розповідають про «Дзвін–90» та «Козацькими шляхами». Це важлива частина тієї боротьби за души наших громадян. Ми виграли тоді інформаційну війну з комуністичним тоталітарним режимом, підготували міцний ґрунт для вирішального кроку у здобутті незалежності», — звернув увагу Сергій Бутко, борець за незалежність України у XX cт., делегат Установчого з’їзду НРУ, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті, автор концепції експозиції музею.

«Ідея створення цього музею з’явилася не сьогодні. Ми роками готувалися до її реалізації. Насамперед зібрані документи і матеріали увійшли в чисельні публікації, книги. Серед видань варто назвати збірник документів і матеріалів «Боротьба за незалежність України у 1989–1992 рр.: Чернігівська крайова організація Народного руху України за перебудову. До 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову» (2009), довідник «Чернігівщина: 20 років незалежності України» (2011), «Чернігів європейський. Повертаємо історичну пам’ять та справедливість» (2015), «Чернігівщина: 30 років незалежності України. Керівна еліта» (2021) та інші», — підкреслив Сергій Соломаха, борець за незалежність України у XX cт., один із засновник Чернігівського Руху, депутат Чернігівської міської ради І-го демократичного скликання.

Повний відеозапис відкриття Музею боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині можна подивитися за посиланням: http://surl.li/adfvd

Сергій Горобець,
Український інститут національної пам’яті
Фото Владислава Савенка, та Ганни Галковської

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).