Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 23 листопада, 04:48:01

В Чернігові презентували книгу про знищені дерев’яні храми з доповненою реальністю

17.04.2021   11:36Агенцiя

Проект «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю» презентували 15 квітня науковій громадськості Чернігова в обласному історичному музеї імені Василя Тарновського. Це масштабний проект, що складається з декількох взаємопов’язаних частин.

Перша – це книга з однойменною назвою, що вийшла у харківському видавництві Олександра Савчука. Друга – створення безпосередньо 3D-моделей п’ятьох храмів, про які йдеться на сторінках книги. Проект реалізований за підтримки Українського культурного фонду.

Варто зазначити, що книгу «Знищені шедеври…» вже презентували на Чернігівщині, а саме – в Березні, адже Вознесенський храм, який побачимо на обкладинці, був прикрасою та духовною святинею цього містечка до 20-30-х років ХХ ст. Відтепер він «відновлений» віртуально, адже кожен читач за допомогою свого смартфона може відсканувати QR-код зі сторінки видання (чи яскравих наліпок) й побачити, як колись виглядав саме цей храм та чотири інших шедеври.  

Ось їх загальний перелік:
1. Троїцька церква 1710 року села Пакуль на Чернігівщині
2. Введенська церква 1761 року села Артемівка на Харківщині
3. Вознесенська церква 1759–1761 років містечка Березна на Чернігівщині
4. Покровська церква 1759 року міста Зіньків на Полтавщині
5. Миколаївська церква 1760-х років села Нові Млини на Чернігівщині

Як розповів виконавець проекту Олександр Савчук, ці 3D-моделі створені завдяки дуже ретельним, добросовісним і якісним описам, замірам і фотографіям, які свого часу зробив харківський мистецтвознавець Стефан Таранушенко. Його архів нині зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. У 1920-30-х роках Стефан Таранушенко дослідив близько 200 дерев’яних храмів Лівобережної України. Вже за кілька років майже всі вони будуть знищені радянською владою. «Завдяки копіткій праці науковця ми тепер маємо інформацію та можемо отримати уявлення про світ української народної дерев’яної архітектури»,  -  зазначив Олександр Савчук.

Презентацію в Чернігові «проілюструвала» невеличка за кількістю речей, але безцінна з точки зору культурної спадщини експозиція з колекції обласного історичного музею ім.В. Тарновського, а саме: богослужебні книги та предмети церковного вжитку із Березинської Вознесенської церкви. Це Євангеліє 1657 та книга Феофілакта Лопатинського «Служба благодарственная» 1710 р., а також покрівець і покривало 18 ст. дуже майстерного виготовлення. Про кожен з експонатів детально розказали наукові співробітники музейного закладу.

З вітальним словом до учасників зустрічі звернувся і директор Чернігівського обласного історичного музею ім.В.В. Тарновського Сергій Лаєвський. Він, зокрема, відзначив той факт, що презентація відбувається в Міжнародний день культури, і це дуже символічно. А науковець  Олександр Бондар розповів, як вдалося локалізувати місце, де знаходилася Вознесенська церква в Березні, адже свідків її існування вже нема в живих і архівних матеріалів не збереглося.

Голова Чернігівської обласної організації НСКУ, директор Навчально-наукового Інституту історії та соціогуманітарних дисциплін  імені  О.М.Лазаревського Національного університету  “Чернігівський колегіум” імені Т.Г.Шевченка, доктор історичних наук, професор Олександр Коваленко розповів, що з Олександром Савчуком особисто знайомий не перший рік. З допомогою цього видавця побачили світ декілька праць чернігівських істориків. Тож Олександр Борисович виконав почесну місію: вручив Олександрові Савчуку Подяку від обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

Насамкінець варто зазначити, що видання «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю» з’явилася в березні 2021 року накладом всього в 1000 штук. Майже всі примірники вже надіслані в публічні бібліотеки, книгозбірні ВНЗ та наукові установи. Свій власний екземпляр «книги з родзинкою» (з додатком із доповненою реальністю) сьогодні отримав і Чернігівський обласний історичний музей ім.В.В. Тарновського.

Останні новини Чернігівщини

Чернігівські гімнастки вибороли перемоги на чемпіонаті області та сформували збірну для участі в чемпіонаті України 14:50

31 жовтня до 01 листопада у Чернігові відбувся чемпіонат Чернігівської області з художньої гімнастики, який традиційно зібрав найсильніших спортсменок регіону.

«єРобота»: переселенка та ветеранка із Запоріжжя відкрила з нуля бізнес у Чернігові

«єРобота»: переселенка та ветеранка із Запоріжжя відкрила з нуля бізнес у Чернігові 14:48

Наталя Буц переїхала до Чернігова із Запоріжжя півтора роки тому. Вона – учасниця бойових дій, медикиня з багаторічним досвідом, а ще – сильна та цілеспрямована жінка.

Прокурором у судовому порядку доведено незаконність привласнення та забудови прибережної захисної смуги у місті Чернігові

Прокурором у судовому порядку доведено незаконність привласнення та забудови прибережної захисної смуги у місті Чернігові 12:43

Рішенням Деснянського районного суду міста Чернігова задоволено позовні вимоги обласної прокуратури в інтересах Чернігівської міської ради до приватної особи про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою площею 1200 кв. м, яка розташована на території обласного центру у межах прибережної захисної смуги річки Десна.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 12:41

Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 4 пожежі. Внаслідок цих подій загинула 1 особа та 1 особа постраждала.

Одинадцять років ув’язнення: на Чернігівщині суд виніс вирок двом підозрюваним у розбійному нападі на пенсіонерів

Одинадцять років ув’язнення: на Чернігівщині суд виніс вирок двом підозрюваним у розбійному нападі на пенсіонерів 12:39

Згідно з вироком суду, зловмисників визнано винними у скоєнні розбійного нападу та призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 11 років.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини