У Чернігові вшанували пам’ять гетьмана України Івана Мазепи
19 березня, напередодні 382-ї річниці від дня народження видатного українця, у Чернігові біля пам’ятника Іванові Мазепі проведено меморіальний захід.

Заупокійну літію за великим українським патріотом і покровителем православної церкви гетьманом Іваном Мазепою провів отець Роман, настоятель кафедрального собору святої великомучениці Катерини, секретар Чернігівської єпархії Православної церкви України.
Учасники заходу, серед яких були громадські діячі, учні загальноосвітніх шкіл; Генадій Єршов – автор цього пам’ятника, скульптор; Людмила Замай – в.о. директора департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації; Олександр Шевчук – начальник управління культури та туризму Чернігівської міської ради; Володимир Хомич – в.о. генерального директора Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», та інші представники культури, творчої і наукової інтелігенції, органів влади, вшанували пам’ять Івана Мазепи покладанням квітів до його пам’ятника.
«У 2009 році в Чернігові було нарешті відкрито цей чудовий пам’ятник. Ми пам’ятаємо, який тоді був спротив і навіть паніка російської п’ятої колони в Україні. У той рік його охороняли не тільки представники силових структур, а також і активісти українських патріотичних громадських об’єднань. Тепер цей етап відновлення пам’яті нашого народу про його героя здолали і рухаємося далі, щоб знали і брали приклад патріотизму від легендарного гетьмана України», — нагадав Сергій Черняков, модератор заходу, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», відкриваючи меморіальний мітинг з нагоди дня народження видатного гетьмана України.
«Сьогодні день народження Ліни Костенко, поетеси епохи, живого класика української культури, совісті нації. Завтра день народження Івана Мазепи, видатного гетьмана України, внесок якого в тисячолітню історію українського державотворення, боротьбу за незалежність України важко переоцінити. Ці імені – наша гордість, орієнтири для успішного, переможного розвитку нації та її держави», — заявив Дмитро Никоненко, доктор історичних наук, радник голови Чернігівської обласної ради, який привітав учасників заходу від імені Олени Дмитренко.
«Почну з радісної новини. У Полтаві 17 березня до дня народження славетного Івана Мазепи відбулася презентація виставки «Мазепа. Karl XII. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди». Це новий потужний крок у викритті імперських і радянських міфів про Мазепу, як зрадника, що мав намір віддати Україну на поталу Речі Посполитої та про те, що гетьмана у його виборі не підтримало українське козацтво. Також виставка розвінчує міф про героїчну оборону Полтави навесні-влітку 1709 року та звитяжні перемоги Петра I. Чернігів теж не був в стороні від цього важливого проєкту Українського інституту національної пам’яті та Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви». Відомий дослідник-мазепознавець Сергій Павленко як науковий консультант зробив вагомий внесок у створенні цієї виставки», — повідомив Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області.
«Ми ще ґрунтовніше осмислюємо роль і місце Мазепи в історії України. Він для сучасної керівної еліти нашої незалежної держави є зразком державного діяча в проведенні соціально-економічної та гуманітарної політики. Очолене ним повстання у боротьбі за незалежність хоч і зазнало поразки, проте зберегло українську державність майже до кінця ХVІІІ-го сторіччя. Стало своєрідним трампліном у становленні та розвитку національно-визвольної боротьби у ХІХ-му та ХХ-му сторіччях», — підкреслив представник Інституту національної пам’яті.
«У цій новій книзі я представив опубліковані раніше та віднайдені в архівах, музеях, бібліотеках Варшави, Санкт-Петербурга, Києва, Львова, Харкова, Чернігова зразки друкованих віршів, панегіриків, оповідань, драм, студій літераторів та церковних діячів Гетьманщини. Вони дають цілісну картину про злет творчого процесу тієї доби. Іван Мазепа як поет і гетьман сприяв книгодрукуванню, народженню нових поезій, драм і поем. Його зустрічі з Д. Тупталом, С. Яворським, Д. Братковським, Л. Крщновичом, І. Орновським, І. Максимовичем та іншими діячами дали позитивний імпульс для їхніх нових письменницьких звершень», — так презентував Сергій Павленко у виступі свій творчий здобуток — працю «МАЗЕПИНА АТЛАНТИДА. Творча спадщина доби 1687-1709 рр.». Він на заході урочисто передав примірник видання Сергію Лаєвському, директору Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського.
Громадські діячі наголошували на важливості продовження системного й рішучого відновлення та збереження української національної пам’яті у меморіальному просторі, топоніміці Чернігова, проведення політики деколонізації.
Меморіальний захід завершився традиційним виконанням Гімну України.
Організатори: Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» за сприяння Українського інституту національної пам’яті.
Олександр Майшев, член Національної спілки журналістів України
Останні новини Чернігівщини
За півроку в пологовому будинку Чернігова народилося 954 дитини 17:39
Упродовж червня 2025 року в комунальному некомерційному підприємстві «Пологовий будинок» Чернігівської міської ради з’явилося на світ 140 немовлят: 64 дівчинки та 76 хлопчиків.
Топ-5 порад, як вижити і вціліти під час обстрілів 16:48
Це не той «топ-5», який ми би хотіли написати, але він вартий вашої уваги більше, ніж будь-що інше.
Прилуцькі поліцейські нагадують дітям про безпеку в Інтернеті під час літніх канікул 16:17
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції провели профілактичний захід на вулицях міста. Під час спілкування з дітьми вони роздали інформаційні листівки з порадами щодо безпечної поведінки в Інтернеті.
У Чернігівській ОВА родинам полеглих захисників передали 67 посмертних нагород 15:36
Державні нагороди і відзнаки від військової частини отримали сім’ї полеглих оборонців.
На Чернігівщині передали військовим 10 генераторів від німецьких благодійників 14:52
У межах тристороннього меморандуму – між Чернігівською ОВА, Благодійним фондом «Help-Ua» та німецькою доброчинною організацією «Україна. Допомога. Брайтшайд імені Святого Лаврентія» – передали одній із військових частин 10 генераторів.