Пам'ятник Олександру Пушкіну в Чернігові встановили 25 вересня 1900 року
В історичному середмісті Чернігова - на Валу, біля Спасо-Преображенського собору знаходиться пам'ятник відомому російському поету Олександру Сергійовичу Пушкіну. Споруджено його в 1899-1900 рр. на честь перебування поета в Чернігові в 1820 р. і 1824 р.

Пам'ятник Олександру Пушкіну в Чернігові
Вперше Пушкін заїхав до Чернігова по дорозі з Петербурга до Катеринослава (тепер Дніпропетровськ) в травні 1820 р., і зупинився в готелі "Царград". Ця поїздка, формально, не була засланням. Пушкіна відрядили від колегії іноземних справ, де він служив з 1819 р., до генерала Ізова, начальника колоній Південного краю. Готель, в якому зупинявся поет, до сьогодні не зберігся, але відомо, що розташовувався він на головній вулиці Чернігова, яка на початку XIX ст. називалась Шосейною (тепер - проспект Миру). На місці, де стояв готель "Царград", після Другої світової війни збудовано магазин "Янтар", який працює до сьогодні. Спогадів про перший візит Пушкіна до Чернігова не залишилося.
Вдруге Пушкін опинився в Чернігові по дорозі з Одеси до села Михайлівське в 1824 р. Одеса була місцем південного заслання поета, там він служив у графа Воронцова, який бажав позбутися небажаного підлеглого, бо ревнував до нього свою дружину. Олександру Сергійовичу видали гроші на поїздку і маршрут, якого він мав дотримуватись, і в маршруті було зазначено місто Чернігів. Пушкін знову зупинився в готелі "Царград".
Перебуваючи в Чернігові, Пушкін ще не був "найвидатнішим поетом" для всіх, але це не могло не позначитися на приватному житті міста, де проживало тоді близько п'яти тисяч чоловік, і саме тут була та людина - зі своєю долею, своїми переживаннями, - яка згодом стала улюбленим поетом не одного покоління людей.
Любов і шану до відомого російського поета чернігівці проявили у відзначенні сторіччя від дня його народження. Напередодні свята на зборах чернігівського товариства "Громада" було подано ідею про встановлення пам'ятника О. Пушкіну на Валу і вирішено зібрати кошти на пам'ятник. Святкування 100-річчя від дня народження Пушкіна розпочалися в Чернігові ввечері 25 травня 1899 р. В міському театрі відбулися пушкінські читання, де роздавали портрети поета з його біографією. 26 травня святкова програма складалась з панахид та дитячих ранків в училищах і гімназіях.
Кошти на пам'ятник поетові збирали майже всім містом. У вересні 1899 р. губернатор Є. К. Андрієвський організував платний літературний вечір, присвячений Пушкіну, де зібрали 1001 рубль. Таємний радник Микола Терещенко пожертвував на пам'ятник 300 рублів, про це повідомлялося в газеті "Чернігівські губернські відомості" від 3 жовтня 1899 р., 300 рублів виділило земство, 300 - губернські збори, ще 400 рублів склали приватні пожертвування.
Проект пам'ятника розробив чернігівський художник Г. Коваленко. Точніше, він намалював проект постаменту, а бюст був відлитий за готовою моделлю невідомого автора в майстерні художньої бронзи К.Берто в Петербурзі. Проект направили Миколі II і 20 червня 1900 р. він його затвердив.
25 вересня 1900 р. відбулося урочисте відкриття пам'ятника Олександру Пушкіна в Чернігові на губернській площі, яка розміщувалась тоді на Валу. Це був перший пам'ятник на території стародавнього Дитинця, а сьогодні - найстаріший.
Пам'ятник - бронзовий бюст висотою 1,5 метра, встановлений на гранітному п'єдесталі висотою 2,8 метра, цоколь ступінчатий, огороджений пам'ятник провислими масивними ланцюгами, прикріпленими до невисоких труб.
Тетяна Миколайко, "Чернігів стародавній"
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.