Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 3 лютого, 05:21:32

Пам'ятник Олександру Пушкіну в Чернігові встановили 25 вересня 1900 року

25.09.2012   08:53Агенцiя

В історичному середмісті Чернігова - на Валу, біля Спасо-Преображенського собору знаходиться пам'ятник відомому російському поету Олександру Сергійовичу Пушкіну. Споруджено його в 1899-1900 рр. на честь перебування поета в Чернігові в 1820 р. і 1824 р.

Пам'ятник Олександру Пушкіну в Чернігові

Пам'ятник Олександру Пушкіну в Чернігові

Вперше Пушкін заїхав до Чернігова по дорозі з Петербурга до Катеринослава (тепер Дніпропетровськ) в травні 1820 р., і зупинився в готелі "Царград". Ця поїздка, формально, не була засланням. Пушкіна відрядили від колегії іноземних справ, де він служив з 1819 р., до генерала Ізова, начальника колоній Південного краю. Готель, в якому зупинявся поет, до сьогодні не зберігся, але відомо, що розташовувався він на головній вулиці Чернігова, яка на початку XIX ст. називалась Шосейною (тепер - проспект Миру). На місці, де стояв готель "Царград", після Другої світової війни збудовано магазин "Янтар", який працює до сьогодні. Спогадів про перший візит Пушкіна до Чернігова не залишилося.

Вдруге Пушкін опинився в Чернігові по дорозі з Одеси до села Михайлівське в 1824 р. Одеса була місцем південного заслання поета, там він служив у графа Воронцова, який бажав позбутися небажаного підлеглого, бо ревнував до нього свою дружину. Олександру Сергійовичу видали гроші на поїздку і маршрут, якого він мав дотримуватись, і в маршруті було зазначено місто Чернігів. Пушкін знову зупинився в готелі "Царград".

Перебуваючи в Чернігові, Пушкін ще не був "найвидатнішим поетом" для всіх, але це не могло не позначитися на приватному житті міста, де проживало тоді близько п'яти тисяч чоловік, і саме тут була та людина - зі своєю долею, своїми переживаннями, - яка згодом стала улюбленим поетом не одного покоління людей.

Любов і шану до відомого російського поета чернігівці проявили у відзначенні сторіччя від дня його народження. Напередодні свята на зборах чернігівського товариства "Громада" було подано ідею про встановлення пам'ятника О. Пушкіну на Валу і вирішено зібрати кошти на пам'ятник. Святкування 100-річчя від дня народження Пушкіна розпочалися в Чернігові ввечері 25 травня 1899 р. В міському театрі відбулися пушкінські читання, де роздавали портрети поета з його біографією. 26 травня святкова програма складалась з панахид та дитячих ранків в училищах і гімназіях.

Кошти на пам'ятник поетові збирали майже всім містом. У вересні 1899 р. губернатор Є. К. Андрієвський організував платний літературний вечір, присвячений Пушкіну, де зібрали 1001 рубль. Таємний радник Микола Терещенко пожертвував на пам'ятник 300 рублів, про це повідомлялося в газеті "Чернігівські губернські відомості" від 3 жовтня 1899 р., 300 рублів виділило земство, 300 - губернські збори, ще 400 рублів склали приватні пожертвування.

Проект пам'ятника розробив чернігівський художник Г. Коваленко. Точніше, він намалював проект постаменту, а бюст був відлитий за готовою моделлю невідомого автора в майстерні художньої бронзи К.Берто в Петербурзі. Проект направили Миколі II і 20 червня 1900 р. він його затвердив.

25 вересня 1900 р. відбулося урочисте відкриття пам'ятника Олександру Пушкіна в Чернігові на губернській площі, яка розміщувалась тоді на Валу. Це був перший пам'ятник на території стародавнього Дитинця, а сьогодні - найстаріший.

Пам'ятник - бронзовий бюст висотою 1,5 метра, встановлений на гранітному п'єдесталі висотою 2,8 метра, цоколь ступінчатий, огороджений пам'ятник провислими масивними ланцюгами, прикріпленими до невисоких труб.


Тетяна Миколайко, "Чернігів стародавній"

http://naiz1.pp.net.ua/news/pam_jatnik_oleksandru_pushkinu_v_chernigovi_vstanovili_25_veresnja_1900_roku/2012-09-24-1360
 

Останні новини Чернігівщини

Архієпископа Білоцерківського Євстратія возведено в сан митрополита 21:29

Сьогодні 2 лютого, рішенням Синоду Православної Церкви України, створено нову Білоцерківську єпархію відокремленням від Київської єпархії

У Ніжинській міській раді представили концепцію велосипедної інфраструктури 21:26

31 січня у Ніжинській міській раді представили концепцію велосипедної інфраструктури.

 Справа депутата Халімона: НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення на ₴10 мільйонів

Справа депутата Халімона: НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення на ₴10 мільйонів 21:21

Національне агентство з питань запобігання корупції за результатами моніторингу способу життя народного депутата від партії “Слуга народу” Павла Халімона виявило ознаки корупційного кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368-5 Кримінального кодексу, які можуть свідчити про незаконне збагачення на 10 млн грн.

У Чернігівській обласній прокуратурі провели підсумкову нараду за результатами роботи у 2022 році

У Чернігівській обласній прокуратурі провели підсумкову нараду за результатами роботи у 2022 році 21:18

У Чернігівській обласній прокуратурі відбулась підсумкова нарада під головуванням виконувача обов’язків керівника обласної прокуратури Владислава Грюка.

Поліцейські Чернігівщини допомогли обласному Центру крові поповнити запаси компонентів 21:10

Поліцейські долучилися до благородної місії та здали кров для потреб цивільних та військових.