Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 7 липня, 02:38:44

Хор ім. Бортнянського: у великий піст - про вічне незвично і незвичайно. і - надзвичайно

22.04.2019   09:55Агенцiя

Це - про програму, яку до свята Вербної неділі 20 квітня в Борисоглібському соборі у Чернігові представив глядачам Академічний камерний хор ім. Д.Бортнянського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм (художній керівник та головний диригент - Іван Богданов).

Програма включала стародавні грецькі, візантійські, грузинські духовні піснеспіви.

Такі твори V-XI століть, як наприклад, «З нами Бог», «Кондак Благовіщенню», болгаро-візантійський осьмогласник «Стихира на Успіння», гімн VII століття “Поклоняємось Хресту Твоєму», «Херувимська», написана в імеретинсько-гурійському ладі, чи гімн «Хвалим Тя, Христе» (це карталино-кахетинський лад) – самі по собі речі унікальні, а у Чернігові, та ще й під склепіннями древнього храму, зазвучали вперше — принаймні, за останні кілька століть.
«Молитовною медитацією і медитативною молитвою» називають їх самі хористи. В них виконання шедеврів, за якими стоїть прадавня музична традиція, викликає відчуття «занурення у щось глибоке, містичне та духовне».
Програма із старовинних духовних творів — свого роду подорож у часі, яка відсилає до музичної історії Візантії, Греції, Грузії. І Чернігова, адже Борисоглібський собор недарма вважається одним з найкращих майданчиків, на яких по-справжньому розкривається повнота і філософічність духовних піснеспівів.

«Церковну музику, наприклад, VI-VIII століть зараз не співають – ані в храмах, ані в монастирях, - каже Іван Богданов. – А ми взяли ноти у чудового харківського диригента і дослідника Ігоря Сахна, який сам дешифрує у сучасні ноти оті старовинні «гачки» і «значки». І зробили з них програму, яка прозвучала у Великодній піст».

Звідки бере витоки і як формувалася стародавня музика Греції, Грузії, Візантії? Що співали і яку музику слухали наші предки? Що таке середньовічний знаменний розспів? На ці та багато інших запитань спробували відповісти своїм виступом у храмі Бориса і Гліба артисти хору. Відповісти мовою тих країн, про які вони розповідали — латиною, грецькою, грузинською, руською. Відповісти — і примусити замислитися. «Зараз — Великий піст, - каже керівник хору Іван Богданов. - Час думати про вічне, час думати про високе. Під цю музику можна про це подумати і щось про себе дізнатися».
Щодо програми, представленій у Борисоглібському соборі, артисти хору інтригу тримали довго – і не дарма. На їх концерт люди з’їхалися з різних куточків області. І не пошкодували: після завершення виступу глядачі вибухнули оплесками!

Але сюрпризи від хору ім. Д.Бортнянського на цьому не завершуються. Артисти камерного хору до 950-річного ювілею Антонієвих печер, що відзначається цього року, готують ще одну унікальну програму, складену із старовинних піснеспівів.


Прес-центр Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм

Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа»

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42

Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини