Музеї Чернігівщини та Гомельщини: бути сучасним у мінливому світі
Часи змінюються! І музеям теж потрібно йти в ногу з часом, змінюватись самим та ламати стереотипи. Про це говорили під час Музейного форуму «Місцеві музеї: нові форми та інновації», який 11 та 12 червня відбувався в Чернігові в рамках проекту "Від партнерства місцевих музеїв до широкого транскордонного співробітництва".

Захід зібрав більше 70-ти учасників, які репрезентували більше 30 музеїв та заповідників Гомельської та Чернігівської областей, інших регіонів України та Білорусі, а також фахівці в області культурного менеджменту і збереження історико-культурної спадщини.
Головним завданням форуму було сприяти розвитку місцевих музеїв, налагодженню співпраці, спілкуванню та обміну досвідом між ними. На думку координаторів проекту, це допоможе музеям Гомельщини та Чернігівщини вийти на новий рівень роботи, розкрити свій унікальний потенціал, зміцнити свою роль як місцевих культурних центрів та сприятиме розвитку регіону в цілому.
Наталія Романова — заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації зазначила, що подібні заходи сприяють розвитку регіонів. Адже саме музеї мають відігравати значну роль в становленні громади. Як приклад – історико-археологічний музейний комплекс "Древній Любеч", який може стати культурним серцем громади. І від того, як працює музей, багато чого залежить в культурному та економічному житті громади.
Доповідачі розмірковували над різними питаннями, які ставить життя. Як саме мають змінюватись музеї XXI століття? Наводили приклади успішних сучасних музеїв у світі, вивчали їх досвід, пошук форм подання інформації та методи залучення нових відвідувачів. «Якщо музеї виступають носіями або відображенням культурної спадщини, то якої або ж чиєї? Адже місцеві особливості та культурні надбання створювались різними людьми, представниками різних етносів, релігій, які жили тут в різний час, при різних державних утвореннях. Де саме проходить межа «своє-чуже»? І чи взагалі музеї повинні робити цей поділ?», - ставить питання Сергій Лаєвський, директор Чернігівського історичного музею. «Адже нехтування чужою спадщиною – це шлях до конфлікту! - додає Зеновій Мазурик, музейний експерт, в.о. президента Українського комітету ICOM, Львів. - Місія музею XXI ст. - це інтерпретація та допомога в осмисленні минулого, а не інструмент політики та банальна схованка речей.» Він має створювати емоції, стати атракцією, але, при цьому, не перетворитись на машину для розваг.
«Експозиція повинна бути дискусійною та ставити більше питань, ніж давати готові відповіді.», - вважає Олександр Нікітін з філіалу Ветковського музею старообрядництва і білоруських традицій ім.Ф.Г.Шклярова в Гомелі.
Представники музеїв ділились своїм особистим досвідом успішної реалізації проектів в музеях, баченням та запровадженням інтерактивних засобів в експозиціях, маркетинговими заходами з пошуку та залученню саме свого відвідувача.
Можна з впевніністю сказати, що незважаючи на нову для нашого регіону форму проведення заходу, він став подією, яка матиме позитивні наслідки в культурному житті Чернігівщини та Гомельщини.
Довідка:
Мета проекту "Від партнерства місцевих музеїв до широкого транскордонного культурного співробітництва" - об'єднати низку музеїв Гомельської та Чернігівської областей туристичним транскордонним маршрутом та налагодити співпрацю між ними. Проект реалізується на партнерських засадах на чолі з Гомельською філією громадської організації "Білоруський зелений хрест" в співпраці з Національним університетом "Чернігівський колегіум" ім. Т.Г. Шевченка та Історико-археологічним музейним комплексом "Древній Любеч". Період реалізації проекту: 2018 рік.
Останні новини Чернігівщини
Три школи Чернігівщини отримають майже 60 мільйонів гривень держсубвенції на модернізацію харчоблоків 11:38
У трьох закладах загальної середньої освіти області модернізують кухні за кошти держсубвенції. Відповідно до рішення Кабінету Міністрів від 25 червня 2025 року № 602-р на ці потреби спрямують близько 60 мільйонів гривень.
На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16
Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.
Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55
26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.
«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32
Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.