Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 7 грудня, 23:51:06

Якими мають бути сучасні бібліотеки

07.05.2018   11:49Агенцiя

У Чернігові вчора відбулося громадське обговорення подальшого майбутнього централізованої бібліотечної системи. У заході взяли участь заступник міського голови Ольга Хоніч, начальник управління культури та туризму міської ради Олександр Шевчук, працівники ЦБС та громадськості міста.

Бібліотекарі Центральної бібліотечної системи міста презентували роботу своїх філій та візуалізацію свого бачення трансформації бібліотек. Мова йшла про те, що інформаційні технології, електронні книги, доступність будь-якої інформації в мережі Інтернет суттєво впливають на потреби суспільства. Через це бібліотеки втрачають свого відвідувача, і це важливий виклик для бібліотеки як книгосховища, що спонукає до перетворення її як закладу зберігання на простір творення та взаємодії.

І дійсно, сьогодні бібліотеки міста змінюють свій традиційний формат на формат громадських центрів спілкування та проведення культурно-мистецьких заходів. Зокрема: там організовуються майстер-класи, проводяться круглі столи, семінари, театралізовані свята, зустрічі з відомими письменниками, тренінги.

У багатьох бібліотеках працюють аматорські та театральні гуртки, арт-галереї, краєзнавчі клуби для дітей та учнівської молоді міста. Відзначено також, що бібліотеки є чи не єдиним місцем культурного дозвілля для дітей соціально незахищених верств населення.

Під час спілкування висловлювалися різні думки. Зокрема: інформаційні технології – це добре, але й про традиційні засоби навчання не можна забувати. Адже бібліотека - це місце, яке і до сьогодні зберігає особливу атмосферу храму знань. Це також сховище книг, які залишилися нам у спадок і варто зазначити, що багато творів не перекладені зі старослов’янської мови і їх неможливо знайти в Інтернеті. Накопичений друкований потенціал бібліотек залишається затребуваним для студентів та науковців.

Тож сьогодні бібліотеки продовжують виконувати традиційні функції, які їм притаманні протягом багатьох років, зокрема збереження документальної спадщини, науково-інформаційне забезпечення загальноосвітнього процесу, сприяння популяризації знань, інтеграції науки, освіти, культури й виробництва, науково-інформаційних центрів.

Бібліотека має величезний культурний потенціал і може гідно його представити громаді, налагодити з нею постійний діалог через організацію культурно-мистецьких заходів, різноманітних майстер-класів,  краєзнавчих гуртків тощо.

Усі учасники заходу були єдині в думці, що бібліотеки з комфортним приміщенням, привабливим ззовні і зсередини, зможуть вдало налагодити співпрацю з іншими закладами культури, приваблювати до себе користувачів інноваційними послугами. Потужна матеріально-технічна база бібліотек має включати як оперативний доступ до сучасних літературних друкованих новинок, так і швидкісний доступ до Інтернету. Також необхідно вивчати і європейський досвід функціонування бібліотек як культурних осередків громад.

Втім, невід'ємною частиною сучасної бібліотеки мають стати сервісність послуг та компетентні кадри, що вимагає від працівників постійного розвитку професійного знання і майстерності. Тоді бібліотека дійсно зможе стати "третім місцем" у житті кожної людини.

Координатор безкоштовних курсів української мови в Чернігові, кандидат філологічних наук, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Чернігівського Національного технологічного університету Людмила Зіневич вважає, що бібліотеки мають неймовірний потенціал і мають стати центрами спілкування серед громадськості. Також, на її думку, потрібно більше налагоджувати співпрацю зі студентами, молоддю, проводити зустрічі з видатними людьми, відомими сучасними українськими письменниками, які спонукатимуть їх більше дізнаватися про український світ і українську культуру.

Дуже корисним може бути інформування чернігівців про популярні книжки або цікаві зустрічі через радіопрограми або телепередачі. Крім того, необхідно залучати до співпраці закордонних колег, адже в них є багато інформації про Україну, якої немає в нас, тому що бібліотечний фонд в Україні здебільшого російськомовний та ще з радянських часів. Українських книжок або всесвітньовідомих видань поки що недостатньо.  

Олександр Шевчук зазначив, що дійсно, ті умови, у яких існують сьогодні бібліотеки, обмежують їхні можливості. Бібліотеки мають бути популярними осередками культури серед громади міста. Отже тему подальшого майбутнього бібліотечної системи потрібно виводити із самих бібліотек і активно залучати до опитування громаду міста.

Підсумовуючи обговорення Ольга Хоніч підкреслила, що сьогодні необхідно вибудувати загальну стратегію бібліотечної системи, потрібно знайти нові форми роботи з різними категоріями відвідувачів, зацікавити їх частіше відвідувати бібліотеки і, особливо, відроджувати потребу до читання. 


Прес-служба Чернігівської міської ради

Останні новини Чернігівщини

8 грудня у Чернігівській області оголошено днем жалоби за загиблими у ДТП під Брусиловом

8 грудня у Чернігівській області оголошено днем жалоби за загиблими у ДТП під Брусиловом 19:06

Про це йдеться у розпорядженні голови ОДА № 1080 від 7 грудня 2021 року.

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 175 нових випадків COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 175 нових випадків COVID-19 18:24

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 7 грудня в області зафіксовано 175 нових випадків COVID-19. Зокрема 81 — у Ніжинському районі, 72 — у Чернігівському (в тому числі 59 — у Чернігові) та 22 — у Корюківському. 59 захворілих госпіталізовані.

 Змістовно від МОЗ: Як зберегти психічне здоров’я під час пандемії COVID-19

Змістовно від МОЗ: Як зберегти психічне здоров’я під час пандемії COVID-19 14:54

Не перший рік весь світ живе в умовах нової реальності, коли пандемія COVID-19 вплинула на всі сфери суспільного життя. Вона також впливає і на тих, хто не хворів на COVID-19. Втома від карантину, втрата рідних та друзів, зміна формату роботи, поширення фейків та негативно забарвленої інформації чинять вплив на психічний стан людей. Реакція на пандемію COVID-19 з боку психічної системи людини є цілком нормальною.

Зіткнення автобуса і автофургона поблизу Чернігова з чисельними жертвами - зареєстровано кримінальне провадження

Зіткнення автобуса і автофургона поблизу Чернігова з чисельними жертвами - зареєстровано кримінальне провадження 14:25

Чернігівська обласна прокуратура здійснює процесуальне керівництво у кримінальному проваджені за фактом порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинило загибель кількох осіб (ч. 3 ст. 286 КК України).

Більше сотні небезпечних предметів намагалися пронести до судів жителі Чернігівщини у листопаді

Більше сотні небезпечних предметів намагалися пронести до судів жителі Чернігівщини у листопаді 14:22

На початку кожного місяця, судові охоронці Чернігівщини проводять розширену нараду щодо підведення підсумків діяльності та постановки завдань на наступний період. Не став винятком й грудень.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини