"Щира любов історика до своєї Батьківщини … — у строгій повазі до правди". У Дідівцях відзначили 200-річчя Миколи Костомарова
На гостину до видатного історика, етнографа, письменника-новатора, літературного критика Миколи Костомарова у день його 200-річчя, 16 травня, зібралася творча інтелігенція, громадські діячі та представники влади.

У селі Дідівці Прилуцького району розташована садиба видатного ученого, що і стала місцем започаткування нової просвітницько-культурної традиції — творчої вітальні Миколи Івановича.
Довідково: Микола Костомаров першим з науковців ввів елемент народу в історію, був одним з організаторів Кирило-Мефодіївського товариства, до якого належали, зокрема, Тарас Шевченко і Пантлеймон Куліш. Разом з ними його й заарештували. Після відбуття покарання Костомаров викладав у Петербурзькому університеті і писав твори, які не вписувалися в російську імперську історичну науку. Ім’я Костомарова на тривалий час було забуте.
У Дідівцях на Чернігівщині історик вінчався зі своєю обраницею Аліною Крагельською, весілля з якою через арешт і подальше заслання вченого відклалося на довгі 28 років.
Гості свята мали змогу оглянути будинок та дізнатися цікаві факти з життя фольклориста. А просто неба «З бабусиної скрині» експонували старі речі й предмети, збережені жителями району. Поряд розгорнули «Вулицю ремесел», а територіальні громади у своїх «куренях» пригощали місцевими смаколиками.
Своєю творчістю у рамках фольклорного фестивалю «Відродження» вражали обласні творчі колективи.
Цього ж дня в Прилуцькій районній бібліотеці відбулися "Костомарівські вівторки", а в Дідовецькій загальноосвітній школі — "Костомарівські читання".
Варто зазначити, що музей-садибу Костомарова в Дідівцях створювали з 2008 року фонд громадського діяча Миколи Томенка "Рідна країна", благодійний фонд "Європа" народного депутата Валерія Дубіля та чернігівський митець Борис Дєдов. Перша екскурсія відбулася у червні 2016 року.
Голова Чернігівської облдержадміністрації Валерій Куліч: Днями Папа Римський Франциск канонізував двох дітей, яким 13 травня 100 років тому явилася Діва Марія. Їх змушували відмовитися від побаченого. Однак, вони повторювали свої слова і берегли віру. Так і Микола Костомаров у часи імперії не лише сам залишався справжнім патріотом, а й підтримував українство у всіх його проявах.
Громадський діяч Микола Томенко: Десять років тому, стоячи на цьому місці, я сказав: «Якщо до 200-ліття Миколи Івановича ми не зробимо цю садибу, то гріш ціна нам як українцям». Роботи ще багато. Та вже сьогодні музей гостинно відчиняє двері.
Народний депутат України Валерій Дубіль: Я хочу подякувати насамперед громадам Дідівців та довколишніх сіл. Адже місцеві жителі зберегли цю історію і допомогли відновити її сторінки.
Голова постійної комісії з питань освіти, науки, культури та інформаційної сфери Чернігівської обласної ради Сергій Журман: У таких постатей як Микола Костомаров варто вчитися жити та мислити. Його внесок у розвиток історії, літератури та науки в цілому — надбання для прийдешніх поколінь, яке неможливо переоцінити. Саме ми і саме сьогодні маємо докласти якнайбільше зусиль, аби не осоромити наших славетних дідів і стати гордістю для своїх онуків.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
Останні новини Чернігівщини
КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» готують місто до опалювального сезону 17:17
Тривають роботи з підготовки теплової інфраструктури Чернігова до проходження опалювального сезону 2025–2026 років. Фахівці КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» здійснюють комплекс планових, профілактичних і відновлювальних заходів, спрямованих на безперебійну роботу системи теплопостачання та гарячого водопостачання в зимовий період.
Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42
Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.
Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08
8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.