Чи потрібен Чернігову музей історії міста?
Чернігову — понад 1300 років. Місто славиться пам’ятками давньоруської доби та козацького періоду. На його вулицях збереглися старі будиночки ХІХ — початку ХХ століття, оздоблені дивовижним дерев’яним різьбленням.
![](/uploads/16530-m.jpg)
Чернігів має славну історію. «Українська Равенна» — так називав його видатний український історик, академік Михайло Грушевський. Але… Чернігів не має музею історії міста.
Ідею створення такого музею днями озвучив міський голова Владислав Атрошенко. І запропонував розмістити його на Валу, у приміщенні колишньої Поштової станції, пам’ятці архітектури XVIII—XIX ст.
Відтак, у соціальних мережах, розгорілися гострі дискусії на тему: чи потрібен Чернігову музей історії міста? Одні завзято переконують: немає коштів і експонатів для нового музею, краще б дороги зробили! Інші заперечують, що переважна більшість експонатів у чернігівських музеях знаходяться у фондах і припадають пилюкою, їх треба показати людям, музей міста — це добре!
Варто поцікавитися думкою і музейників, фахівців. Наприклад, що думають про створення музею історії міста Чернігова у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній». Один з провідних музейних установ області та України має різноманітні фондові колекції, які почали формуватися з перших днів його створення. Зокрема, у заповіднику є рідкісна колекція іконопису, яка нараховує близько тисячі ікон. Це найбільша музейна збірка ікон, що репрезентує іконописне малярство Чернігівщини ХVІІ—ХІХ ст. А загалом у національній установі кількість предметів основного фонду становить 66075 одиниць збереження, науково-допоміжного — 50595 од. зб. Проте, через нестачу експозиційних площ на виставках представлено лише 5% фондів. Подібна ситуація, до речі, і в інших музейних установах Чернігова.
А поряд, на Валу, розташоване двоповерхова будівля, у якій можна розмістити кілька постійних і тимчасових експозицій. Врахуймо й те, що пам’ятці потрібен господар, вона вже зараз потребує термінових реставраційних робіт. І поки будемо сперечатися, то можемо її втратити.
Не забуваймо також і про нові робочі місця для випускників-істориків нашого педагогічного університету.
До речі, у Чернігові є і достатньо приватних колекціонерів, яким є що показати: фотографії старого міста, ікони, стародруки, нумізматика… Вони вже давно мріють про створення музею міста.
Чернігову потрібен музей історії міста! Він має стати головним осередком збереження та популяризації історико-культурної спадщини міста. І формувати його необхідно враховуючи думку громадськості. Адже, в основі концепції нового музею має бути відвідувач. У ньому має бути і відповідна атмосфера, наприклад, музейний магазин з сувенірами, короткі інформативні екскурсії, застосування новітніх технологій в експозиціях.
«Чернігів стародавній»
Останні новини Чернігівщини
![Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток](/uploads/33438-s.jpg)
Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19
Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.
![У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів](/uploads/15-s.jpg)
У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03
У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.
![Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті](/uploads/17681-s.jpg)
Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10
Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.
Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06
У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.
![Надзвичайні ситуації в області за минулу добу](/uploads/49-s.jpg)
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04
Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.