Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 22 березня, 18:02:53

Мена була містом чотирьох церков

19.04.2012   12:45Агенцiя

Корінна менянка Ніна Полюхович за власними спогадами та переказами бабусь розповіла, якою була наша Мена у минулому столітті.

– Жили колись у Мені три брати Назаренки, – розповідає Ніна Василівна. – Торгівлею заробляли на життя на так званому Кінському базарі, що за колишньою “Чайною” розміщувався (де нині магазин “Майстер плюс”). Аби недалеко на роботу ходити, не стали після одруження відселятися, а поділили батьківську землю та й стали утрьох по сусідству жити. Один із них – мій дід, а бабусь, виходить, аж три було: рідна та дві її ятровки. Усі поряд жили, няньчили гуртом дітей. Як зберуться яку справу робити – ми, дітлашня, умощуємося і роти повідкриваємо. Бабці квасолю лущать і оповідки про старовину кажуть, а ми слухаємо. Досі багато чого з пам’яті не стерлося.

У сквері (нині – між магазином “Анастасія” та “ПриватБанком”) трохи вглиб на початку минулого століття стояла Олексіївська церква. Якщо придивитися уважно на верхівки дерев у сквері, то можна помітити, що вони немов півколом стоять. Отак свого часу багато років тому вони оточували храм. На цій галявинці, поки не було телебачення, влаштовували так звані “пісні та пляски”. Ставили три вантажні машини, відкривали борти – от і сцена готова. Виступали самодіяльні артисти, сільські колективи.

– Пам’ятаю, ідемо з бабусею колись по стежці у сквері – вона завжди зупиниться, перехреститься, – розповідає Ніна Василівна. – І усі старі люди так робили. Аякже, вони пам’ятали ту церкву, святе місце. А ще згадую, що свого часу у сквері могилу молодої панянки понівечили вандали. Мабуть, хотіли пограбувати. То меняни ходили дивитися. Як відкрили труну – аж помліли, бо лежала дівчина, як жива, навіть квітка на грудях уціліла. А коли повітря потрапило – тіло миттєво розпалися на порох.

Ніна Василівна багато цікавого згадує про наше місто. Розповідає, що у тому приміщенні, де нині магазин “Анастасія”, колись капличка була. Туди гроб з померлими перед відспівуванням у церкві заносили. Там за радянських часів книжковий магазин облаштували, потім горілчаний, ще пізніше – “Ветеран”. Як не зайдеш – завжди у тому магазині напівморок був, холодом тягло.

Де приміщення “ПриватБанку” – був магазин Фридкіна, так меняни його називали. Далі стояла бочка з морозивом: у ній на льоду зберігалося смакіття, яке розкладали у паперові стаканчики. Слідом розміщувалася перукарня, взуттєвий магазин, невеличка хлібна лавка, гастрономчик.
Нині на тому місці давно зведені нові будівлі. Спочатку побудували приміщення райкому партії (зараз там дитяча бібліотека й земельні установи) та пошти.

Навпроти, через площу, колись стояли кіоск тьоті Сіми, аптека, де пахло ліками. Електростанція з трактором всередині, який виробляв електроенергію лише до опівночі. Далі був “Високий” магазин, де продавали канцтовари, іграшки, техніку. Нарешті “Раймаг” і “Чайна”. На місці універмагу, нинішнього “Маркету”, був військкомат. Це будинок поміщика Сахновського.

Згадує Ніна Василівна перекази давно померлих людей, що свого часу було у Мені аж чотири церкви. Окрім Олексіївської, стояла Троїцька церква над озером у сквері біля стоматполіклініки. Ще один храм, казали старожили, знаходився у кінці нинішньої вулиці Семашка. А четверта церква була на місці, де зараз магазин по вулиці Гагаріна, там і досі видно надгробок.

– Наше місто старовинне, з давньою історією, – каже жінка. – Я навіть пам’ятаю рештки рову, який у давнину оточував менську фортецю. Отам, від музичної школи (колись це була школа імені Т.Г.Шевченка) до місця, де нині кінотеатр імені Богдана Хмельницького, чітко видно було поглиблення у ґрунті. До речі, на тій території, на місці теперішнього райвідділу міліції, стояла колись так звана зелена школа. Бо пофарбована була у зелений колір, а техробітницю Людмилу Василівну теж звали Зеленою.

Зазнавала наша древня Мена і втрат. По вулиці, яка за стоматполіклінікою веде униз до болота, в одному з дворів років 25 тому пробивали колодязь – то натрапили на цікаве відкриття. Чітко видно було на зрізі ґрунту три шари поховань. І дорослі, і дитячі кістки – неначе якась хвороба чи нашестя покосило людей.

Ірина Примак, "Наше слово"

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події в області за минулу добу 10:26

Протягом минулої доби зареєстровано 21 небезпечна подія, а саме: 2 дорожньо-транспортні пригоди та 19 пожеж. Внаслідок цих подій загинула 1 особа та 1 особа постраждала.

Командувач Об’єднаних Сил ЗСУ Сергій Наєв вивчав ситуацію з цивільним захистом у прикордонні Чернігівщини

Командувач Об’єднаних Сил ЗСУ Сергій Наєв вивчав ситуацію з цивільним захистом у прикордонні Чернігівщини 10:21

Прикордоння Чернігівщини постійно піддається обстрілам. Попри це, у населених пунктах, до яких долітає, продовжують жити люди.

Упродовж минулої доби рятувальники Чернігівщини ліквідували 15 пожеж у природних екосистемах

Упродовж минулої доби рятувальники Чернігівщини ліквідували 15 пожеж у природних екосистемах 10:10

Упродовж минулої доби підрозділами Головного управління ДСНС України у Чернігівській області ліквідовано 15 загоряння у природних екологічних системах. Їх причинами послужило необережне поводження громадян із вогнем.

384-й день народження Івана Мазепи відзначили у Чернігові

384-й день народження Івана Мазепи відзначили у Чернігові 10:06

20 березня у Чернігові в умовах воєнного стану відзначили 384-й день народження видатного державно-політичного, військового та культурного діяча, мецената, гетьмана (1687—1709 рр.) Івана Мазепи.

Від служби зайнятості за ваучерами навчаються кухарі

Від служби зайнятості за ваучерами навчаються кухарі 09:57

Вчитись не пізно і після 45 років, - стверджують у службі зайнятості і запевняють, що наразі для цього створені всі умови. Зокрема, громадянам цієї вікової категорії служба зайнятості пропонує отримати ваучер на навчання і здобути нову професію чи підвищити кваліфікацію за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини