Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 07:28:47

Меморії Василя Дуніна-Борковського в музейній експозиції

05.03.2016   12:00Агенцiя

4 березня 2016 року в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського представлена експозиція історії Чернігівщини у другій половині XVII ст.

Розташування у 1669 році гетьманської резиденції в Батурині підняло статус нашого краю. Саме тут вирішувалися важливі державні питання, сюди потяглися енергійні люди, які своїм розумом та шаблею досягли певного старшинського статусу. Їхні портрети бачимо в експозиції: Дем’ян Многогрішнй, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Іван Стороженко, Василь Дунін-Борковський. Останній портрет був отриманий музеєм у 1950-х роках від однієї з нащадків роду.

Символ гетьманської влади – булава другої половини XVII ст. походить із зібрання В.В. Тарновського. Вона зберігалася в нашому музеї, але у 1954 році була “передана” до Державного історичного музею (тепер – Національний музей історії України).

У Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського – одна з найбільших і найповніших за персоналіями музейна колекція гетьманських універсалів в Україні. Автографи Дем’яна Многогрішного, Івана Самойловича та Івана Мазепи представлені в документах, підписаних у Батурині.

До унікальних експонатів, пов’язаних з іменем Мазепи, належить кухоль роботи відомого українського майстра Івана Равича. Приналежність цього витвору мистецтва до гетьмана можна визначити за гербом, розміщеним на спеціальному щитку. З Мазепою пов’язана і шабля, що за легендою була подарована гетьманом осавулу Савичу.

Важливою подією кінця XVII ст. було взяття турецької фортеці Азов, під час штурму якої відзначився Чернігівський козацький полк під орудою полковника Якова Лизогуба. В нагороду він отримав срібний хрест 1696 року з пам’ятним написом про це.

Вперше представлений комплекс, пов’язаний з чернігівським полковником та генеральним обозним Війська Запорозького Василем Касперовичем Дуніним-Борковським. В музейному зібранні є чимало його меморій, серед яких коштовні дарунки які були надані ним до чернігівських храмів: срібні дискос, потир, свічник. Поряд – глиняна кахля, випадково знайдена на місці, де розташовувалася його садиба. На всіх предметах зображений родовий герб Василя Дуніна-Борковського.
Написом та гербом прикрашений срібний ківш, який належав ще одному представнику урядової козацької старшини – седневському сотнику Стефану Бутовичу
Під час презентації головний зберігач фондів Г.П. Арендар та старший науковий співробітник І.М. Ситий познайомили присутніх з історією музейних предметів та історією роду Дуніних-Борковських, які залишили помітний слід в історії Чернігівщини.

Нові цікаві пам’ятки в залах Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського з’являтимуться і надалі.

Вікторія Мудрицька, завідуюча науково-експозиційним
відділом Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.