І знову порушення пам’яткоохоронного законодавства в охоронній зоні Національного заповідника "Чернігів стародавній"
Минулого тижня за ініціативи громадськості в обласній держадміністрації відбувся круглий стіл на тему «Незаконні забудови в історичній частині Чернігова».
На ньому наголошувалося на порушеннях чинного законодавства в охоронних зонах Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», зокрема, на земельних ділянках по вул. Князя Чорного, 4-а (біля Єлецького монастиря) та на вул. Толстого, 90-а (біля Антонієвих печер). І якщо за підсумками бурхливого обговорення забудовник зупинив будівельні роботи біля Єлецького монастиря, то на вул. Толстого конфлікт продовжується.
Нагадаю, що 2 липня 2015 року працівниками Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» був виявлений факт видалення дерев на Болдиних горах, на земельній ділянці по вул. Толстого, 90-а (неподалік від пам’яток національного значення Троїцького монастиря та Антонієвих печер).
Як стало відомо, тут, в охоронній зоні Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» планується будівництво жилого будинку.
Відповідно рішення сорок першої сесії шостого скликання Чернігівської міської ради (20 червня 2014 року), затверджено проект відведення та передання земельної ділянки в довгострокову оренду, строком до 29 травня 2024 року, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) громадянину Полікопі Андрію Яковичу, по вул. Толстого, 90-а, площею 0,0926 га (кадастровий номер 7410100000:01:039:0040).
Ця земельна ділянка має певний режим використання, який передбачає збереження пам’яток та об’єктів культурної спадщини, забезпечення охорони археологічного культурного шару, традиційного характеру середовища та видового розкриття архітектурного комплексу Троїцького монастиря. Ці споруди внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як об’єкти національного культурного надбання українського народу.
Відповідно Генплану, у межах охоронної зони заповідника забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу органів охорони культурної спадщини. Будь-яким земляним роботам, пов’язаним з розкриттями, мають передувати археологічні дослідження. Забезпечення режиму утримання і використання території комплексної охоронної зони здійснює орган охорони культурної спадщини місцевого самоврядування за участю дирекції Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
3 липня 2015 року відбулася зустріч керівництва заповідника «Чернігів стародавній» із завідувачем господарства Чернігівської єпархії УПЦ Василем Горобцем. Останній був попереджений про неправомірність проведення будь-яких земляних робіт (викорчування пнів, розкопки та ін.) на згаданій ділянці без відповідних дозволів на проведення охоронних археологічних досліджень.
Але ось пройшло п’ять місяців і знову констатуємо порушення пам’яткоохоронного законодавства на згаданій ділянці.
Зрозуміло, що увесь цей період представники Полікопа Андрія Яковича (Амвросія, митрополита Чернігівського і Новгород-Сіверського Української православної церкви) впорядковували необхідну документацію. Зокрема, був укладений охоронний договір на частину пам’ятки археології некрополя стародавнього м. Чернігова площею 0,0926 га. Але, щодо розмежування земельної ділянки, то тут справа не була доведена до кінця.
Проте, представники УПЦ поспішали, адже отримали необхідні документи для проведення археологічних досліджень. Хоча, спочатку пояснювали, що хатинку-готель можна збудувати і без розкопок, на дивовижній бетонній плиті. Проте, фантазії відійшли у минуле. І Василь Горобець вже запевняє, що археологічні дослідження будуть проводитися, а будиночок буде будуватися невеличкий та одноповерховий.
Тож, 6 листопада орендодавець вирішив встановити паркан на згаданій ділянці для проведення розкопок. Швиденько було викопано кілька ямок і встановлено стовпчики. Проте, представники Національного заповідника «Чернігів стародавній» встановили, що земляні роботи проводилися без присутності археологів. Про це порушення було повідомлено Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації. Роботи із встановлення паркану продовжилися лише після прибуття археологічної експедиції.
Довідка
Вище зазначена земельна ділянка розташована над Новоантонієвими печерами, створеними у ХVІІІ столітті. Зараз вони знаходяться в аварійному стані, потребують консерваційних та реставраційних робіт. На цій території існують старі кладовища, склепи. Відповідно, тут, у разі будівництва, необхідно проводити комплексні археологічні дослідження.
Земельна ділянка розташована у межах пам’ятки археології місцевого значення некрополя Х–ХІІІ ст. стародавнього м. Чернігова (курганний могильник «Болдині гори») № 2, взятої на облік розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 28.12.1998 р. № 856, в охоронній зоні Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» (Генеральний план розвитку Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» у м. Чернігові, затверджений 39 сесією Чернігівської міської ради від 23.06.2009 р.), в охоронній археологічній зоні № 2 (рішення 17 сесії 5 скликання Чернігівської міської ради від 31.05.2007 р.).
Згідно генерального плану розвитку заповідника та плану зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова висота нової будівлі на цій ділянці не повинна перевищувати 15 метрів. Проект будівництва має погоджуватися з Національним архітектурно-історичним заповідником «Чернігів стародавній», Департаментом культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації і центральним органом охорони культурної спадщини Міністерства культури України.
Сергій Черняков, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
Останні новини Чернігівщини
«Чому в житті навчився – те маю передати»: у Чернігові відзначили освітян обласними преміями 15:27
Напередодні Дня працівників освіти в Чернігові відбулася зустріч із лауреатами обласних премій імені Софії Русової та імені Георгія Вороного.
Жнива на Чернігівщині: вже зібрано ранні зернові та зернобобові, триває збирання технічних культур та кукурудзи 15:14
Аграрії Чернігівської області станом на 3 жовтня закінчили збирання ранніх зернових та зернобобових культур: озимої та ярої пшениці, озимого та ярого ячменю, гороху, гречки, проса, озимого та ярого ріпаку.
«Армія відновлення» Чернігівщини – одна з найбільших у країні 15:03
20994 направлень на суспільно корисні роботи видано службою зайнятості з початку дії урядового проєкту «Армія відновлення» (з жовтня 2022 р.).
Особлива робота для безробітних 14:29
Таку у службі зайнятості пропонують тим, хто має багато любові і готовий ділитися нею та дарувати тепло й турботу дітям, які цього потребують. Йдеться про патронатних вихователів та їхніх помічників, яких наразі шукають, зокрема й з-поміж безробітних.
Пожежі — загроза для природи та здоров'я людей 14:25
В Україні триває пожежонебезпечний період. З початком осені почастішали підпали сухої рослинності, які через відсутність опадів та високі температури переростають у масштабні пожежі.